کد مطلب: 28111
  تاریخ انتشار:  1402/11/24 - 14:01


گام بلند اقتصادی هیئت دولت در حمایت از صندوق ملی محیط زیست

مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست گفت: براساس مصوبه هیئت وزیران نیمی از مبلغ کمک افراد به صندوق ملی محیط زیست به عنوان مالیات برای آنها محسوب خواهد شد.

مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست گفت: براساس مصوبه هیئت وزیران نیمی از مبلغ کمک افراد به صندوق ملی محیط زیست به عنوان مالیات برای آنها محسوب خواهد شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، سجاد انجم شعاع، مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست در خصوص این مصوبه بیان داشت: صندوق ملی محیط زیست به عنوان تنها نهاد رسمی و قانونی در راستای دریافت و ارائه کمک‌های مالی و مسئولیت‌های اجتماعی در حوزه محیط زیست کشور محسوب می‌شود که در این راستا براساس مصوبه هیات وزیران از این پس افراد حقیقی و حقوقی و فعالان اقتصادی می‌تواند با کمک به طرح‌های محیط زیستی از تخفیفات مالیاتی برخوردار شوند

وی افزود: در مهرماه امسال سازمان محیط‌زیست برای کمک به اجرای طرح های زیست محیطی به هیات وزیران پیشنهاد حمایت از خیرین محیط زیستی را داد.

او تاکید کرد: در این طرح پیشنهاد شده بود افراد حقیقی یا حقوقی غیردولتی در صورت حمایت از طرح های محیط زیستی مورد حمایت مالیاتی قرار گیرند و بر طبق قانون، مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶هر فردی که به صندوق کمک کند نیمی از مبلغی که کمک کرده به عنوان مالیاتش محاسبه خواهد شد.

انجم‌شعاع افزود: در جلسه هیات وزیران در تاریخ ۱۸بهمن ماه ۱۴۰۲ این طرح مصوب شد و براساس این مصوبه و به درخواست سازمان محیط زیست، به استناد ماده ۱۴۷ قانون مالیات های مستقیم، 50درصد کمک‌های نقدی اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی داخلی موضوع بند 2ماده 4 اساسنامه صندوق محیط زیست که به حساب صندوق واریز شود به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی همان سال محسوب می‌شود.

وی با قدردانی از نگاه ویژه ریاست محترم جمهور و اعضای هیات دولت به فعالیت‌های محیط زیستی، تاکید کرد: بااین مصوبه خیران محیط زیستی می توانند به طرح‌های این حوزه کمک‌های بیشتری انجام دهند و در ازای کار خیر خود بخشودگی مالیاتی دریافت نمایند.

انجم شعاع تصریح کرد: صندوق ملی محیط زیست یکی از پشتوانه های اصلی حفاظت از محیط زیست کشور است که با اعطای تسهیلات و حمایت مالی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست ، همکاری در طرح‌های آموزشی و فرهنگ سازی برای بهبود شرایط محیط زیستی ، اعطای تسهیلات مالی به کارخانجات و کارگاه ها و هرگونه منابع آلاینده برای  کاهش آلودگی محیط زیستی، نقش موثری در حفاظت و احیا و بهره برداری پایدار از محیط زیست و منابع طبیعی و تنوع زیستی دارد.

مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست افزود: از ابتدای  ۱۴۰۲ تـا پایـان دی مـاه تعـداد ۳۷ پـروژه در موضوعات آب و فاضلاب، پسماند ،هوا و تجدیدپذیر با رقم تسهیلات ۴،۳۳۴ میلیاردریال به بانک های عامل برای دریافت تسهیلات حمایتی معرفی شدند.

وی با بیان اینکه از این طرح ها ۱۳ طرح در بخش آب و فاضلاب، ۵ پروژه پسماند و ۱۹ پروژه انرژی های تجدید پذیر بود، تاکید کرد: از مجموع ۳۷ طرح معرفی شده ۲۹ طرح موفق به دریافت تسهیلات شدند که حدود مبلـغ ۱۵۷۹ میلیـارد ریال تسهیلات دریافت کردند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری