کد مطلب: 28102
  تاریخ انتشار:  1402/11/20 - 11:05


افزایش 5.5 برابری تعداد مناطق حفاظت شده پس از انقلاب اسلامی

پیش از سال ۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی ما مجموعاً ۵۸ منطقه چهارگانه داشته‌ایم که تعداد این مناطق امسال به ۳۰۹ منطقه رسیده است.

مدیرکل دفتر زیستگاه‌هاو امورمناطق سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با وسعت و تعداد مناطق حفاظت شده، پیش و پس از انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: پیش از سال ۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی ما مجموعاً ۵۸ منطقه چهارگانه داشته‌ایم که تعداد این مناطق امسال به ۳۰۹ منطقه رسیده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، علیرضا نجیمی در رابطه با وسعت و تعداد مناطق حفاظت شده، پیش و پس از انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: پیش از سال ۵۷ و پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ما مجموعاً ۵۸ منطقه چهارگانه داشته‌ایم. این ۵۸ منطقه در قالب ۸ پارک ملی، ۳ اثر طبیعی ملی، ۲۳ پناهگاه حیات وحش و ۲۴ منطقه حفاظت شده بوده است که مجموع آنها ۵۸ تا می‌شود.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۵۷ تا الان که در بهمن ماه سال ۱۴۰۲ هستیم، تعداد مناطق به ۳۰۹ منطقه رسیده است. یعنی از نظر تعداد ما پنج و نیم برابر افزایش تعداد مناطق حفاظت شده را داشته‌ایم. اینها در قالب ۳۲ پارک ملی است که نسبت به سال ۱۳۵۷، ۴ برابر شده است. اکنون ۴۰ اثر طبیعی ملی داریم که نسبت به پیش از انقلاب ۱۴ برابر شده است. ۵۴ پناهگاه حیات وحش داریم که تعداد آن دو و نیم برابر شده و ۱۸۳ منطقه حفاظت شده در کشور موجود است که تقریباً ۸ برابر شده است.

مدیرکل دفتر زیستگاه‌هاو امورمناطق سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص افزایش وسعت مناطق تحت مدیریت سازمان نیز گفت: از نظر وسعت نیز ۶ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۲۳۴ هکتار بوده است اما اکنون به ۱۸ میلیون و ۹۶۳ هزار و ۱۵۹ هکتار رسیده‌ایم که از این نظر سه برابر شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، نجیمی در خصوص طرح‌های مدیریتی توضیح داد: از سال ۳۵ که کانون شکار شکل گرفته بود طرح‌های مدیریتی به صورت منسجمی وجود نداشته و تنها به شکل موردی و فاقد رویه مناسب و علمی بوده است. بحث طرح‌های مدیریتی از دهه ۸۰ شروع شده است و به صورت علمی و با کمک اساتید متخصص روال خود را طی می‌کند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری