کد مطلب: 28062
  تاریخ انتشار:  1402/11/10 - 15:16


کاهش برف ارتفاعات منجر به خشک شدن برخی رودخانه‌های دائمی شده است

کاهش برف در یک منطقه کوهستانی یعنی از بین رفتن آب در رودخانه‌های فصلی و کاهش آب در رودخانه‌های دائمی.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور گفت: کاهش برف در یک منطقه کوهستانی یعنی از بین رفتن آب در رودخانه‌های فصلی و کاهش آب در رودخانه‌های دائمی؛ اگرچه برخی رودخانه‌های دائمی ما مانند «اترک» هم به این دلیل خشک شده‌اند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
به نقل از روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، احد وظیفه امروز در میزگرد تخصصی هفتمین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم تهران در کتابخانه ملی ایران اظهارکرد: تغییر اقلیم تغییرات بزرگی را بر کشور تحمیل کرده است و پدیده‌های بزرگی ناشی از تغییر اقلیم شاهدیم که نگرانی‌ها را دوچندان کرده است.

وی افزود: در دهه ۷۰ نگرانی این بود که دریای خزر خانه‌های ساحلی را زیر آب ببرد اما از آن موقع تاکنون دو متر از ارتفاع آب آن کاسته شده است. دریاچه ارومیه نیز تقریبا خشک و دریاچه آرال به‌طور کلی محو شده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه وضعیت ما مثل سابق نیست، ادامه داد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که سطح پوشش برف در ارتفاعات ایران بسیار کاهش یافته است. این شرایط مختص ایران نیست بلکه بسیاری از مناطق جهان با این چالش روبه رو هستند.

وظیفه اضافه کرد: کاهش برف در یک منطقه کوهستانی یعنی از بین رفتن آب در رودخانه‌های فصلی و کاهش آب در رودخانه‌های دائمی. اگرچه برخی رودخانه‌های دائمی ما مانند «اترک»هم به این دلیل خشک شده‌اند. این تغییرات فشار بر منابع طبیعی را گسترش داده است؛ فشاری که چندسویه و چندجانبه است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: در دنیا رویکردهای طبیعی مانند درختکاری، جذب کربن و... محور رویارویی با تغییر اقلیم است که در آن اصل منصفانه و متعادل بین این موضوع و امنیت غذایی و سایر بخش‌ها نیز باید رعایت شود تا خدشه‌ای به سایر حوزه‌های مهم و اساسی وارد نشود.

وی در ادامه گفت: در ایران روزانه ۱۱۶ میلیون لیتر بنزین و ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌شود اما در اروپا به دلیل استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، سوخت فسیلی سهم بسیار کمتری در فعالیت‌های آن‌ها دارد.

وظیفه خاطرنشان کرد: در کاپ ۲۸ در امارات بر استفاده از انرژی‌های نو تاکید شده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری