کد مطلب: 28042
  تاریخ انتشار:  1402/11/07 - 12:03


امسال حضور پرندگان مهاجر در میانکاله چشمگیرتر شده است

محیط بان تالاب بین المللی میانکاله گفت: خوشبختانه با افزایش اطلاع رسانی و آگاهی عمومی، حساسیت مردم نسبت به زیستگاه‌های تالابی افزایش یافته است و اکنون مردم در منطقه میانکاله به کوچکترین تغییرات در تالاب‌ها حساس و پیگیر مسائل و مشکلات آن هستند.

محیط بان تالاب بین المللی میانکاله گفت: خوشبختانه با افزایش اطلاع رسانی و آگاهی عمومی، حساسیت مردم نسبت به زیستگاه‌های تالابی افزایش یافته است و اکنون مردم در منطقه میانکاله به کوچکترین تغییرات در تالاب‌ها حساس و پیگیر مسائل و مشکلات آن هستند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مهدی دادار افزایش جمعیت، کاهش بارندگی و احداث مراکز پرورش ماهی در مسیر رودخانه‌های منتهی به تالاب‌ها را از جمله عوامل اصلی تخریب زیستگاه‌های تالابی در کشور به‌ویژه استان‌های شمالی دانست و اظهارکرد: اداره کل محیط زیست استان مازندران امسال با یک ابتکار عملی آبراهه‌های موجود در روستاهای مشرف به تالاب میانکاله را به سمت تالاب هدایت کرد و از این طریق نه تنها سطح آب در تالاب میانکاله حفظ شد بلکه به میزان بیشتری نسبت به سال گذشته رسید.

وی افزود: اقدامات انجام یافته در طول سال جاری در مجموع باعث شد تا تالاب از حالت خشکی کامل خارج شود و در بخش‌های عمده تالاب نزدیک به ۳۰ سانتیمتر آب داریم که حیات اکولوژیک تالاب را حفظ کرده است.

محیط بان میانکاله افزایش پرندگان مهاجر در تالاب را در سال جاری محسوس دانست و این گفت: غیر از این اقدامات، ما تالاب را لایروبی و از سمت دریا نیز آب را به سمت تالاب هدایت کردیم و در مقطع فعلی غیر از این کارها اقدام دیگری نمی‌توان انجام داد.

دادار با اشاره به اقدامات فرهنگی انجام شده در سال‌های اخیر در این منطقه ادامه داد: ۳۰ سال پیش نزدیک به ۱۰ تا ۲۰ درصد مردم نسبت به محیط زیست در این منطقه حساس بودند و در آن موقع اصلا محیط زیست مساله اصلی مردم نبود اما اکنون به جرات می‌توان گفت که بیش از ۷۰ درصد مردم محیط زیست را مساله اصلی زندگی خود می دانند و به‌صورت عملی به زیستگاه‌هایی که در مجاورت آن زندگی می‌کنند، احترام می‌گذارند.

وی با اشاره به اینکه اغلب مردم این منطقه نسبت به کوچکترین تغییرات منفی در تالاب میانکاله حساس هستند و هر کمکی که بتوانند برای حفظ این تالاب انجام می‌دهند، اضافه کرد: این مساله باعث شده است ما در جایگاه محیط‌بانی با انگیزه بیشتری نسبت به حفاظت از منطقه به وظایف خود عمل کنیم.

این قهرمان تالاب کشور تصریح کرد: متاسفانه کاهش سطح تراز دریای خزر روی تراز این تالاب نیز تاثیرگذار بوده است اما این امری نیست که بتوان آن را تحت کنترل درآورد.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، دادار در پایان اظهار کرد: امسال به دلیل بارندگی های سه ماه گذشته سطح آب در تالاب بهتر بود و مکان‌هایی که سال گذشته با خودروی محیط‌بانی آنجا را پایش می‌کردیم امسال پرآب و پر از پرنده است که امیدواریم این وضعیت ادامه داشته باشد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان