کد مطلب: 2804
  تاریخ انتشار:  1396/12/05 - 18:21


تشریح مصوبات شورای عالی محیط زیست

ازبینی در ۲۸ منطقه از ۱۲ استان به مساحت حدود ۷۷ هزار هکتار و تصویب ارتقای سطح ۲ میلیون هکتار از مساحت کشور از جمله مصوبات جلسه اخیر شورای عالی محیط زیست بود.
download جلسه شورایعالی محیط زیست

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بازبینی در ۲۸ منطقه از ۱۲ استان به مساحت حدود ۷۷ هزار هکتار و تصویب ارتقای سطح ۲ میلیون هکتار از مساحت کشور از جمله مصوبات جلسه اخیر شورای عالی محیط زیست بود.
به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، حمید ظهرابی با اشاره به تشکیل جلسه شورای عالی محیط زیست به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی - رئیس جمهوری در روز چهارشنبه( ۲ اسفندماه) و مصوبه این جلسه مبنی بر تجدید نظر در برخی مناطق حفاظت شده گفت: تصویب ۱۱ منطقه تحت حفاظت فعلی و بازنگری در ۲۸ منطقه از مجموع ۲۸۲ مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از جمله دستور کارهای این جلسه بود.
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در راستای رفع ایراد بازرسی کل کشور در خصوص چگونگی ارتقای سطح برخی مناطق و لزوم تایید ارتقای این مناطق در شورای عالی حفاظت محیط زیست، مستندات و مدارک مربوطه به ۱۱ منطقه دارای اشکال شامل مناطق حفاظت شده جوپار، دهج، کوه شیر، کوه آسیاب، دربندراور، سنگ مس، چاه کوچه، بحر آسمان، سعدی و پناهگاه حیات وحش زریاب در استان کرمان و منطقه حفاظت شده آق داغ در استان اردبیل تهیه و پس از کسب مجوزهای مربوطه در این جلسه مطرح شد و به تصویب رسید.

 تصویب ارتقای سطح ۲ میلیون هکتار از مساحت کشور در شورای عالی محیط زیست
ظهرابی با بیان اینکه مجموع ارتقای سطح این مناطق  حدود ۲ میلیون هکتار است، خاطرنشان کرد: این مناطق، بخش عمده‌ای از زیستگاه‌های مهم گیاهی و جانوری کشور را در بر می‌گیرند.
وی در خصوص یکی دیگر از دستور کارهای جلسه روز چهارشنبه (۲ اسفندماه) شورای عالی محیط زیست مبنی بر تجدید نظر در برخی مناطق حفاظت شده، اظهار کرد: به استناد بند "ظ" ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر «بازنگری در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیست همچنین تعریف و تقسیم بندی جدید مناطق با توجه به تقسیمات نوین اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت(IUCN) توسط سازمان حفاظت محیط زیست» همچنین بر اساس تقاضای مکرر مسئولان محلی و ادارات کل تابعه از سنوات گذشته از مجموع مناطق پیشنهادی برای بازنگری که عمدتاً از نظر توسعه شهری و روستایی پیرامون مناطق و تغییر سیمای طبیعی، ارزش زیستگاهی چندانی نداشته ولی منجر به ایجاد مشکلات اقتصادی- اجتماعی فراوان برای مردم شده بودند، ۲۸ منطقه مورد بازبینی قرار گرفت.
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: مناطق سهند و کیامکی در آذربایجان شرقی، میرآباد و مراکان در آذربایجان غربی، موته، قمصر و برزک در اصفهان، هلن، شیدا، تنگ ، قیصری، شیدا، سبزکوه و شیرستان در چهارمحال و بختیاری، شاسکوه و درمیان- سربیشه در خراسان جنوبی، قرخود در خراسان شمالی، پوزک و گاندو در سیستان و بلوچستان، ماله گاله، میانجنگل و آبشار مارگون در فارس، کوسالان و شاهو در کردستان، روچون در کرمان، لیسار، لونویل و چوکام در گیلان، هرمد در هرمزگان و کالمند دریزد، ۲۸ منطقه مورد بازبینی واقع شده در ۱۲ استان به مساحت حدود ۷۷ هزار هکتار است.
وی یادآور شد: در فرآیند بازنگری برای تعدادی از مناطق از جمله منطقه حفاظت شده قرخود در استان خراسان شمالی، منطقه حفاظت شده لیسار و پناهگاه حیات وحش چوکام در استانگیلان، مجموعاً حدود ۵ هزار هکتار افزایش سطح وجود داشت.
ظهرابی با اعلام اینکه مستندات مربوط به ارتقای سطح ۳۰ منطقه جدید نیز تهیه شده و در حال رایزنی برای اخذ مجوز از دستگاه های مرتبط برای ارتقای سطح این مناطق هستیم، گفت: بررسی ارتقای سطح این مناطق جدید از جمله دستور کارهای جلسه آتی شورای عالی محیط زیست است.
انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی