کد مطلب: 28038
  تاریخ انتشار:  1402/11/06 - 10:25


اولین عمل موفق لقاح مصنوعی کرگدن برای حفظ گونه در حال انقراض

«فاتو» و «ناجین» تنها کرگدن‌های سفید شمالی ماده باقی در دنیا هستند که در منطقه‌ای حفاظت شده در کنیا، تحت اقدامات شدید حفاظتی قرار دارند هرچند توان تولیدمثل ندارند.

گروهی از کارشناسان آلمانی اعلام کردند اولین عمل لقاح مصنوعی (IVF) روی یک کرگدن سفید با موفقیت انجام شده و این موفقیت، امید به نجات گونه کرگدن سفید شمالی از خطر انقراض را افزایش داده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، کرگدن سفید شامل دو زیرگونه متمایز شمالی و جنوبی است. پس از مرگ «سودان» آخرین کرگدن سفید شمالی نر در سال ۲۰۱۸، به نظر می‌رسید نسل این کرگدن‌ها به زودی منقرض خواهد شد. حالا اما همه امیدها برای حفظ این گونه، استفاده از روش لقاح مصنوعی است.

«فاتو» و «ناجین» تنها کرگدن‌های سفید شمالی ماده باقی در دنیا هستند که در منطقه‌ای حفاظت شده در کنیا، تحت اقدامات شدید حفاظتی قرار دارند هرچند توان تولیدمثل ندارند.

یک تیم بین المللی از محققان در کنسرسیوم علمی «بیورسکیو» در آلمان خبر دادند برای اولین بار یک کرگدن سفید جنوبی با روش لقاح مصنوعی باردار شده است. آنها با انتقال موفقیت آمیز جنین کرگدن ایجاد شده در آزمایشگاه به مادر جایگزین، به اولین بارداری کرگدن به روش لقاح مصنوعی در جهان دست یافتند. این روش بارداری پیش‌تر در انسان، اسب و گاو مورد استفاده قرار گرفته بود.

کارشناسان می‌گویند اگر این بارداری موفقیت آمیز باشد، این اولین کرگدن سفید شمالی خواهد بود که پس از سال ۲۰۰۰ متولد خواهد شد.

کارشناسان همچنین می‌گویند برای اینکه این کرگدن‌ها بتوانند یاد بگیرند که چگونه مانند کرگدن سفید شمالی رفتار کنند، بسیار مهم است که در زمان حیات «فاتو» و «ناجین» متولد شوند.

«توماس هیلدبراند»، مدیر این پروژه و استاد موسسه تحقیقات باغ وحش و حیات وحش «لایب نیتس» به روزنامه گاردین گفت که این روش گامی مهم در جهت نجات کرگدن سفید شمالی محسوب می‌شود.

به گفته او این عمل هرگز برای کرگدن‌ها انجام نشده بود و احتمال داشت این پروژه با شکست مواجه شود.

او در ادامه افزود: هرچند این عمل در انسان به سادگی انجام می‌گیرد اما نباید فراموش کرد که ما درباره یک پستاندار دو و نیم تنی صحبت می‌کنیم. موفقیت این عمل در کرگدن‌ها یک پیشرفت بزرگ است.

به گفته کارشناسان این روش به طور بالقوه می‌تواند برای حفاظت از سایر گونه‌های کرگدن در حال انقراض از جمله کرگدن سوماترایی نیز به کار گرفته شود.

تا کنون ۳۰ جنین از اسپرم جمع آوری شده از دو کرگدن نر شمالی پیش از مرگشان و تخمک‌های «فاتو» تشکیل شده است. این جنین‌ها در نیتروژن مایع در دمای منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد نگهداری می شوند.

با این حال هیلدبراند می‌گویند حتی اگر چندین کرگدن سفید شمالی متولد شوند، از نظر ژنتیکی تنوع کافی برای تولید یک جمعیت زنده نخواهند داشت.

تعداد کرگدن‌ها با شکار بی‌رویه و غیرقانونی آن‌ها بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ میلادی به شدت کاهش یافت. شکار این حیوانات با هدف تجارت شاخ آن‌ها صورت می‌گیرد. برخی کشورهای آسیایی از شاخ این حیوانات در طب سنتی استفاده می‌کنند. در آفریقا نیز شاخ کرگدن برای ساخت دسته خنجر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان