کد مطلب: 26835
  تاریخ انتشار:  1402/09/12 - 12:16


کاپ ۲۸ دبی؛ وعده گام‌های بلند در زمینه مهار گرمایش زمین

کشورها و شرکت‌های نفتی حاضر در گفتگوهای اقلیمی سازمان ملل در کاپ ۲۸ دبی وعده داده‌اند که در زمینه مهار گرمایش زمین گام‌های بلندی بردارند.

کشورها و شرکت‌های نفتی حاضر در گفتگوهای اقلیمی سازمان ملل در کاپ ۲۸ دبی وعده داده‌اند که در زمینه مهار گرمایش زمین گام‌های بلندی بردارند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، حدود ۱۰۰ کشور قول دادند استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را تا سال ۲۰۳۰ سه برابر کنند.

حدود ۵۰ شرکت نفت و گاز از جمله شرکت عظیم نفتی آرامکو عربستان وعده دادند که بعد از ۲۰۵۰ میلادی دیگر گازهای گرمایشی وارد اتمسفر زمین نکنند.

البته این وعده‌ها فقط مرحله تولید را در بر می‌گیرد نه سوزاندن سوخت‌های فسیلی و به همین خاطر منتقدان گفته‌اند که این وعده‌ها، تاثیری قابل توجه بر مقابله با تغییر اقلیم نخواهد داشت.

اما کشورهای حاضر در اجلاس کاپ ۲۸ در دبی که قول دادند انرژی‌های نوین را سه برابر کنند معتقدند که این اقدام کمک خواهد کرد سوخت‌های فسیلی حداکثر تا سال ۲۰۵۰ از سیستم انرژی جهان حذف شود.

حامیان این برنامه از جمله اتحادیه اروپا و امارات، میزبان کاپ ۲۸، می‌خواهند که این قول در توافق نهایی این اجلاس گنجانده شود تا تقریبا همه ۲۰۰ کشور حاضر در کنفرانس آن را امضا کنند.

گروه‌های اقلیمی با احتیاط از قول گسترش تولید انرژی های تجدیدپذیر استقبال کردند اما گفتند که تعهد ارائه شده از سوی شرکت‌های نفت و گاز «سبزنمایی» (تظاهر به انجام کارهایی در جهت حفظ محیط زیست) است.‌

نشست سالانه تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد (کاپ ۲۸) از روز پنج‌شنبه در دبی آغاز به کار کرد. از جمله اهداف این نشست دو هفته‌ای که در حدود ۷۰ هزار نفر در آن شرکت‌ دارند، ارزیابی توافقات پیشین برای کنترل افزایش دمای زمین اعلام شده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان