کد مطلب: 26828
  تاریخ انتشار:  1402/09/11 - 11:03


پیشنهاد منابع طبیعی برای درج پیام‌های محیط زیستی در صفحه سفید آخر کتب درسی

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، از تولید بیش از ۳۰۰ میلیون اصله نهال طی سال گذشته در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، از تولید بیش از ۳۰۰ میلیون اصله نهال طی سال گذشته در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
، عباسعلی نوبخت در آیین افتتاح هر مدرسه، یک نهالستان در دبیرستان ماندگار البرز اظهار کرد: شهریور سال قبل طرح کاشت یک میلیارد درخت به دستور رئیس جمهوری کلید خورد و اسفند سال قبل مقام معظم رهبری در این باره گفتند که هر ایرانی سه درخت بکارد و من نیز به عنوان یک ایرانی سه درخت می‌کارم.
 
وی ادامه داد: در همین راستا ما در وزارت جهاد کشاورزی توانستیم در اولین سال بیش از ۳۰۰ میلیون اصله نهال تولید کنیم. در حوزه معاونت باغبانی ۶۲ میلیون اصله و در حوزه منابع طبیعی ۲۴۸ میلیون و ۶۰۰ هزار اصله نهال تولید شد.
 
رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ادامه داد: در شرایطی که خیلی‌ها تلاش دارند به ما بقبولانند این کشور ۴۰ سال دیگر قابلیت سکونت را ندارد، ظرفیت‌های عالی داریم. بیش از ۸۴۰۰ گونه گیاهی داریم که خیلی از اینها بومی کشور خودمان هستند. متوسط ظرفیت بارندگی ما در سال ۲۵۰ میلیون متر است. درواقع ۴۰۰ میلیارد متر مکعب بارندگی در سال داریم. ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم دنیا را ما در کشور خود داریم و اینها همگی ظرفیت است.
 
نوبخت با بیان اینکه ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش آموز و ۸۷۰ هزار معلم داریم، تصریح کرد: ما حدود ۱۱۷ هزار مدرسه و بیش از ۱۰ هزار مراکز آموزشی و اردوگاهی در آموزش و پرورش داریم که این رقم از ۲۰۲ نهالستان دولتی ما بیشتر است. اینکه آموزش و پرورش ۱۱۷ هزار مدرسه خود را تبدیل به نهالستان کردند، کار بزرگی است.
 
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به چاپ حدود ۱۵۳ میلیون کتاب در سال برای دانش آموزان، از وزارت آموزش و پرورش درخواست کرد: پشت جلد کتب درسی یک صفحه سفید است. خواسته ما به عنوان یک جنگلبان این است که جهت فرهنگسازی برای حفط محیط زیست و منابع طبیعی کشور، در این صفحه سفید محتواهایی را تولید کنیم و در این صفحه استفاده شود.
 
نوبخت در پایان اظهارکرد: درس جغرافیای ما در مدارس بیشتر درباره شمال و جنوب و مشرق و مغرب کشور است. اگر معلمان جغرافیا اقلیم‌های مختلف کشور را به دانش آموزان یاد دهند این امر می‌تواند فرهنگسازی خوبی در جهت کاشت یک میلیارد اصله نهال باشد. در همین راستا شهریور سال قبل ما در خدمت سرگروه‌های درس جغرافیا در مرکز آموزش خود طی دو روز بودیم‌ . اگر این آموزش به یک فرهنگ در جهاد کشاورزی تبدیل شود، بسیار خوب است، به طوری که کلاس‌های ضمن خدمت برای معلمان داشته باشیم. اینگونه می‌توانیم محتوا را باز هم تولید کنیم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری