کد مطلب: 26805
  تاریخ انتشار:  1402/09/06 - 14:24


مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی به کمک طبیعت

راه‌حل‌های مبتنی بر طبیعت برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی در کشورهای سراسر آسیا در حال اجرا هستند و احیای حرا می‌تواند از خطوط ساحلی در برابر فرسایش و طوفان محافظت کند.

راه‌حل‌های مبتنی بر طبیعت برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی در کشورهای سراسر آسیا در حال اجرا هستند و احیای حرا می‌تواند از خطوط ساحلی در برابر فرسایش و طوفان محافظت کند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از ویفروم، منطقه آسیا و اقیانوسیه با تغییرات آب‌وهوایی غریبه نیست و فقط در چند ماه گذشته، خشکسالی، گرمای بی‌سابقه و طوفان‌های متعدد را تحمل کرده است و این موارد، دوره هوای شدید است که به گفته کارشناسان با گرم شدن سیاره بدتر می‌شود.

راهکارهایی که به‌عنوان راه‌حل‌های مبتنی بر طبیعت شناخته می‌شوند، بر استفاده از طبیعت و خدماتی که ارائه می‌دهد، برای ایجاد انعطاف‌پذیری در برابر بحران آب‌وهوا متمرکز است و انتظار می‌رود این نوع راه‌حل‌ها که می‌توانند ارزان‌تر و موثرتر از زیرساخت‌های ساخته شده باشند، در سال‌های آینده بسیار مهم محسوب شوند.

نتایج گزارش کنونی نشان داد که تنها در جنوب آسیا، هزینه‌های سازگاری با آب‌وهوا می‌تواند بین ۴۰ تا ۲۰۵ میلیارد دلار در سال طی ۱۰ سال آینده یا حدوداً یک تا ۵.۱ درصد تولید ناخالص داخلی متغیر باشد و این امر بسیاری از کشورهای منطقه را به پذیرش راه حل‌های مبتنی بر طبیعت ترغیب می‌کند.

احیای حرا که کارشناسان آن را «راه‌حلی فوق‌العاده» برای سازگاری با آب‌وهوا می‌نامند، به‌عنوان یک دفاع طبیعی در برابر فرسایش سواحل و سیل عمل می‌کند.

باغ‌های شناور بنگلادش، سازگاری و نوآوری طبیعت را به نمایش می‌گذارند. باغ‌ها با تغییر سطح آب بالا و پایین می‌روند و راه‌حلی بسیار انعطاف‌پذیر برای کشاورزی در مناطق مستعد سیل ارائه می‌دهند و در عین حال جوامع را تشویق می‌کنند تا از اکوسیستم‌های تالاب محافظت کنند زیرا باغ‌ها را در خود جای داده است.

سالانه صدها زمین‌لرزه، نپال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این پدیده به‌طور پیوسته در حال رشد است زیرا دما و بارندگی سطح زمین را بی‌ثبات می‌کند به همین دلیل روستاییان محلی یک حوضچه حفاظت از آب ساختند که آب باران را جذب کند.

در حالی که خورشید بر ارتفاعات کامرون مالزی می‌تابد، دانشمندی در جستجوی جنگجویان کوچک طبیعت، حشرات، تور می‌اندازد اما بسیاری از کشاورزان آنها را دشمنانی می‌دانند که تنها با سم‌پاشی مواد شیمیایی می‌توان با آنها مقابله کرد.

موسسه تحقیقات و توسعه کشاورزی مالزی دیدگاه متفاوتی دارد و پرورش زنبورها را در آزمایشگاه برای مبارزه با شب‌پره ویرانگر پشت الماسی، گونه‌ای بسیار مهاجم که مزارع در سراسر جهان را آزار می‌دهد، آغاز کرده است.

گسترش شب‌پره چالشی است که پیش‌بینی می‌شود تحت بحران آب‌وهوا بدتر شود. مرکز ابتکار اقتصاد اکوسیستم و تنوع زیستی با دولت مالزی همکاری می‌کند تا بفهمد که چگونه شیوه‌های کشاورزی پایدار می‌توانند در مواجهه با آب‌وهوای در حال تغییر به بازده محصول کمک کنند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار سایر رسانه ها