کد مطلب: 26762
  تاریخ انتشار:  1402/08/24 - 10:36


تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها علاج آلودگی هوا نیست

تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها یا ادارات و ایجاد محدودیت‌های زمانی، مکانی در شرایط اضطرار آلودگی هوا، صرفاً یک اقدام عاجل و اضطراری با هدف کاهش مواجهه شهروندان با خطرات بهداشتی آلودگی هوا و پیشگیری از تشدید آلودگی هوا است، نه یک اقدام اساسی برای حل مسئله آلودگی هوا.

رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و ایجاد محدودیت‌های زمانی و مکانی در شرایط اضطرار آلودگی هوا، صرفا یک اقدام عاجل و اضطراری با هدف کاهش مواجهه شهروندان با خطرات بهداشتی آلودگی هوا و پیشگیری از تشدید آلودگی هوا است نه یک اقدام اساسی برای حل مسئله آلودگی هوا.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، داریوش گل‌علیزاده درباره تداوم آلودگی هوا در بسیاری از کلانشهرهای کشور طی چند روز اخیر اظهارکرد: هر ساله در آستانه ورود به نیمه دوم سال که با پدیده قابل انتظار وارونگی دمایی و مسئله آلودگی هوا مواجه می شویم،  طی بخشنامه‌ای ادارات کل محیط زیست ملزم می‌شوند تا ضمن مرور تکالیف دستگاه‌های اجرایی در قانون هوای پاک و تقویت هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی، با کنترل منابع انتشار آلاینده‌های هوا درجهت کاهش آلودگی هوا تلاش کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه طی چند روز اخیر شاهد بودیم که با توجه به ایجاد وارونگی دمایی و بروز آلودگی هوا در بیشتر کلانشهرهای کشور، کارگروه‌های شرایط اضطرار آلودگی هوای استان استان تشکیل و به استناد دستورالعمل ابلاغی، برخی از محدودیت‌ها از جمله تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در کلانشهرهای اصفهان، تهران و اهواز در دستور کار قرار داد. تداوم این شرایط خسارت‌های غیرقابل جبرانی به سلامت شهروندان و اقتصاد کشور وارد می‌کند و این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برای برون‌رفت از وضعیت موجود، ضرورت دارد تا ضمن اتخاذ تدابیر لازم، نسبت به انجام راهکارهای عاجل و اضطراری اقدام کرد و این سازمان در جهت کاهش آسیب‌پذیری شهروندان در مواجهه با آلودگی هوا و پیشگیری از ورود به شرایط بحران آلودگی هوا، طی ابلاغیه‌ای به کلیه ادارات کل حفاظت محیط زیست استان و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط متذکر شد تا با هماهنگی و هم‌افزایی ظرفیت‌های موجود در سطح هر استان، پایش و نظارت بیشتری در جهت کنترل منابع انتشار آلاینده‌ها اعمال کنند.

گل‌علیزاده ضمن تشکر از اقدامات و پیگیری‌های وزارت کشور اظهارکرد: وزارت کشور نیز به عنوان نهاد هماهنگ‌کننده، مراتب را به کلیه استانداران و شهرداری‌های کلانشهرها ابلاغ کرده و پیگیری‌های لازم را به عمل آورده است. در همین جهت کلیه دستگاه‌های اجرایی ملی ذی‌ربط، مسئول پیگیری و نظارت بر اجرای امور از طریق ادارات استانی خود هستند. ادارات کل حفاظت محیط زیست استان نیز مکلف شده‌اند ضمن انجام تکالیف اجرایی و نظارتی خود، به عنوان دبیرخانه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان، اجرای مصوبات را پیگیری و گزارش عملکرد سازمان‌های مکلف را به‌صورت هفتگی تهیه و به سازمان ارسال کنند.

وی تأکید کرد: تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها یا ادارات و ایجاد محدودیت‌های زمانی، مکانی در شرایط اضطرار آلودگی هوا، صرفاً یک اقدام عاجل و اضطراری با هدف کاهش مواجهه شهروندان با خطرات بهداشتی آلودگی هوا و پیشگیری از تشدید آلودگی هوا است، نه یک اقدام اساسی برای حل مسئله آلودگی هوا.

رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: علیرغم این که وضعیت موجود، کیفیت هوا ناشی از انباشت تکالیف انجام نشده در طی دو سه دهه گذشته است اما با توجه پپگیری‌های انجام شده در دولت سیزدهم، برنامه‌های خوبی در خصوص ارتقای کیفیت انواع سوخت، ارتقای استاندارد آلایندگی خودروهای تولیدی، توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی با اولویت برقی، از رده خارج کردن خودروها و موتورسیکلت های فرسوده همچنین توسعه نیروگاه های تجدید پذیر تهیه شده و در دست انجام است.

گل‌علیزاده در ادامه گفت: سازمان حفاظت محیط زیست ضمن توجه به اقدامات اضطراری، به عنوان ناظر بر حسن اجرای قانون هوای پاک، به‌طور مستمراجرای تکالیف قانون هوای پاک را به عنوان راهکارهای اصلی و دائمی کاهش آلودگی هوا از طریق دستگاه‌های اجرایی ذیربط پیگیری می‌کند و گزارش عملکرد را در اختیار رییس جمهوری و نهادهای نظارتی قرار می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، وی در پایان ضمن تشکر از همراهی و مشارکت همیشگی مردم یادآور شد: انجام به‌موقع معاینه فنی خودروها و موتورخانه‌ها همچنین مصرف بهینه انرژی علاوه بر کاهش آلودگی هوا، از نظر اقتصادی نیز برای شهروندان منفعت ایجاد می‌کند همچنین استفاده بیشتر از ظرفیت خدمات الکترونیک برای حذف سفرهای غیر ضروری برون و درون شهری و استفاده از حمل و نقل عمومی، اقدام موثری در برون‌رفت از وضعیت فعلی است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری