کد مطلب: 26739
  تاریخ انتشار:  1402/08/17 - 10:22


آلودگی هوا در پاکستان؛

وضعیت اضطراری بهداشتی در شهرهای شمال شرقی اعلام شد

مقامات پاکستان روز گذشته (سه شنبه) «وضعیت اضطراری بهداشتی» را در «لاهور»، دومین شهر پرجمعیت این کشور و سایر مناطق شمال شرقی به دلیل آلودگی هوا وضع کردند.

مقامات پاکستان روز گذشته (سه شنبه) «وضعیت اضطراری بهداشتی» را در «لاهور»، دومین شهر پرجمعیت این کشور و سایر مناطق شمال شرقی به دلیل آلودگی هوا وضع کردند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، شاخص کیفیت هوا در مناطقی از این کشور به عدد ۴۰۰ رسیده است.

«محسن نقوی»، وزیر موقت ایالت «پنجاب» در یک کنفرانس خبری گفت که به غیر از یکشنبه ها، ادارات، مدارس، دانشگاه‌ها، سینماها، پارک ها و سایر اماکن عمومی در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهند بود.

با این حال، بازارها فقط در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل خواهند بود.

مقامات پاکستان اعلام کردند که به دلیل افزایش مه و دود، دولت در شهر لاهور و چند منطقه دیگر تا بهبود شرایط وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام می کند.

این مقامات اظهار کردند که دولت در حال حاضر در حالت آماده باش قرار دارد و وظیفه تسریع اقدامات برای کاهش آتش زدن محصولات کشاورزی و سایر عواملی که در ایجاد مه و دود نقش دارند را بر عهده گرفته است.

لاهور، مرکز ایالت پنجاب و خانه نزدیک به ۱۴ میلیون نفر پوشیده از لایه‌هایی از دود سمی است و همراه با «دهلی نو» و «داکا» در حال حاضر یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان است.

مقامات پاکستان علت افزایش مه و دود را وزش باد از کشور همسایه هند اعلام کردند که دود و سایر آلاینده‌ها را به همراه دارد و عمدتاً به دلیل «کلش‌سوزی» (آتش زدن عمدی کلش یا کاهی که پس از برداشت غلات برجای می‌ماند) توسط کشاورزان است.

هواشناسان محلی گفتند که دود و سایر آلاینده ها از «جالاندهار» در پنجاب هند وارد لاهور شده است، جایی که کشاورزان هر ساله در آغاز ماه نوامبر باقیمانده محصول را برای فصل کاشت می سوزانند.

ترکیبی از دود و مه صدها نفر را با گلودرد و خارش چشم مواجه کرده است و پزشکان از مردم می خواهند مایعات بیشتری بنوشند و برای جلوگیری از مشکلات تنفسی در خانه بمانند.

مه و دود شدید در آغاز زمستان در چند سال گذشته بخش‌هایی از هر دو کشور را تحت تأثیر قرار داده است زیرا مقامات هند به رغم هشدارهای مکرر نتوانستند آتش زدن باقیمانده محصولات کشاورزی توسط کشاورزان را مهار کنند.

دود حاصل از «کلش‌سوزی» (آتش زدن عمدی کلش یا کاهی که پس از برداشت غلات برجای می‌ماند) توسط کشاورزان در ترکیب با آلودگی ناشی از اگزوز وسایل نقلیه و گازهای گلخانه‌ای حاصل از کارخانه‌ها هر زمستان، پایتخت هند را در مه‌دودی غلیظ و مرگبار فرو می‌برد.

مردم دهلی روز جمعه شاهد تشکیل لایه ضخیمی از مه سمی ناشی از آلودگی هوا بر فراز آسمان این شهر بودند و مقامات از تعطیلی مدارس در سرتاسر پایتخت خبر دادند.

کارشناسان می‌گویند: دود خاکستریِ مضر این کلانشهر را فراگرفته، شاخص کیفیت هوای آن (AQI) به سطح «شدید» رسیده و زندگی ۳۰ میلیون سکنه آن به خطر افتاده است.

بنابر اعلام شرکت سنجش و رتبه‌بندی کیفیت شهرها (IQAir)، در روز جمعه سطح خطرناک ترین ذرات PM۲.۵ - آنقدر ریز که می‌توانند وارد جریان خون شوند - در دهلی تقریبا ۳۵ برابرِ میزان روزانه توصیه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) بوده است.

همچنین بنابر گزارش «سواث چاینا مورنینگ پست»، بر اساس استانداردهای بین‌المللی شاخص کیفیت هوا بین صفر تا ۵۰ به عنوان هوای مطلوب در نظر گرفته می‌شود.

در همین حال، به دنبال عدم بهبود سطح آلودگی هوا در ابرشهر دهلی‌نو، پایتخت، مقامات هند روز یکشنبه ۵ نوامبر وضعیت اضطراری و تعطیلی مدارس در این شهر را به مدت یک هفته دیگر تمدید کردند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان