کد مطلب: 26690
  تاریخ انتشار:  1402/08/03 - 10:09


رکورد حملات مرگبار کروکودیل‌ها در اندونزی؛ دردسری که عامل انسانی دارد

در اندونزی عده‌ای از ساکنان محلی مجبورند روزانه با تهدیدات جدی از سوی کروکودیل‌های آب شور دست‌وپنجه نرم کنند.

در اندونزی عده‌ای از ساکنان محلی مجبورند روزانه با تهدیدات جدی از سوی کروکودیل‌های آب شور دست‌وپنجه نرم کنند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، معدنچیان غیرقانونی در اندونزی با حفر زمین برای استخراج قلع، زیستگاه این گونه جانوری را از بین برده‌اند و باعث شده‌اند آنان از محل‌های زیست اصلی خود خارج شوند.

بنابر آمار اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، این کشور بیشترین تعداد حملات کروکودیل آب شور در جهان را داراست. در طول ۱۰ سال گذشته حدود ۱۰۰۰ حادثه از این دست در اندونزی رخ داده که بیش از ۴۵۰ کشته برجای گذاشته است.

نزدیک به ۹۰ درصد از این حملات در جزیره «بانگکا»، واقع در استان «بانگکا-بلیتونگ» در شرق «سوماترا»، اتفاق می‌افتد که یکی از غنی‌ترین مناطق استخراج قلع در جهان به شمار می‌رود.

تخمین زده می‌شود ۸۰ درصد ساکنان منطقه یک میلیون نفری بانگکا معدنچی باشند. بیش از ۶۰ درصد زمین‌های این منطقه به معادن قلع تبدیل شده و ساکنان محلی که اکثر آنها غیرقانونی هستند به این کار اشتغال دارند.

دهه‌ها استخراج قلع باعث شده است بخش اعظمی از جنگل‌های جزیره از بین برود و هزاران دهانه و گودال بزرگ روی سطح خاک به وجود بیاید. به همین علت، معدنچیان رو به دریا و مناطق ساحلی آورده‌اند و سعی می‌کنند قلع را از این نواحی خارج کنند.

این مسئله باعث شده است کروکودیل‌های آب شور که می‌توانند در آب شیرین نیز زندگی کنند، از زیستگاه طبیعی خود خارج شوند و با ورود به معادن متروکه و فعال در نزدیکی خانه‌های مسکونی ساکنان محلی را در معرض خطر قرار دهند.

کروکودیل‌های آب شور بزرگترین خزندگان زنده جهان هستند که طول نرهای بالغ آنها به بیش از هفت متر می‌رسد. جمعیت آنها در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار در سراسر جهان تخمین زده می‌شود که عمدتا در استرالیا و اندونزی زیست می‌کنند.

کروکودیل‌های آب شور گونه‌ای حفاظت‌شده محسوب می‌شوند اما تحقیقات نشان داده است آن دسته از این حیوانات که به افراد محلی حمله می‌کنند به جای تحویل به سازمان‌های حفاظت از حیات وحش، کشته می‌شوند.

بسیاری از ساکنان بر این باورند که اجازه دادن به یک کروکودیل برای زیست در جای دیگر، برای دهکده «بدشگونی» می‌آورد و به همین خاطر ترجیح می‌دهند حیوان را بکشند و مطابق آئین‌های سنتی خود آنها را دفن کنند.

در مواجهه با این وضعیت، دولت اندونزی راه‌حل غیرمعمولی را انتخاب کرده است: قانونی کردن استخراج غیرقانونی معدن.

در این راهکار به معدنچیان جهت کار در معادن غیرقانونی مجوز داده می‌شود اما در ازای آن معدنچیان باید مسئولیت احیای زیستگاه کروکودیل‌ها را بر عهده بگیرند. این مسئولیت شامل کاشت درخت، مدیریت زباله و دیگر وظایف مربوط به محافظت از محیط زیست می‌شود.

این در حالی است که بسیاری از ناظران نسبت به موفقیت این استراتژی تردید دارند. آنها می‌گویند بعید است که معدنچیان واقعا تلاشی برای احیای محیط زیست انجام دهند. علاوه بر آنکه ضعف حضور نیروی پلیس و مجری قانون در جزیره باعث خواهد شد آنان در نهایت راهی را برای دور زدن قانون پیدا کنند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان