کد مطلب: 26655
  تاریخ انتشار:  1402/07/23 - 12:27


منع تردد خودروهای بنزینی و دیزلی در مرکز استکهلم تا ۲۰۲۵

استکهلم اعلام کرده است که قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی تردد تمام خودروهای بنزینی و دیزلی را در مرکز شهر ممنوع کند و هدفش این است که نخستین شهر بزرگ جهان باشد که این کار را انجام می‌دهد.

استکهلم اعلام کرده است که قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی تردد تمام خودروهای بنزینی و دیزلی را در مرکز شهر ممنوع کند و هدفش این است که نخستین شهر بزرگ جهان باشد که این کار را انجام می‌دهد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، معاون حمل‌ونقل شهردار استکهلم گفت که پایتخت سوئد هیچ خودروی بنزینی-دیزلی را به مناطق کلیدی مرکز شهر راه نخواهد داد زیرا به‌ دنبال بهبود کیفیت هوا و کاهش صدای ترافیک است.

این ممنوعیت در ۲۰ ناحیه از مناطق داخلی شهر استکهلم اعمال می‌شود که شامل املاک اداری و مناطق اصلی خرید است. همچنین از سال ۲۰۲۵ فقط تردد وسایل نقلیه برقی در این مناطق مجاز خواهد بود.

این طرح ممکن است به سایر حوزه‌ها نیز گسترش یابد و در اوایل سال ۲۰۲۵ در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

کیفیت هوای استکهلم برای تنفس از بسیاری شهرهای بزرگ مانند نیویورک و لندن بهتر است. با این حال، طبق شاخص آلودگی هوا (IQAir)، سطح این آلودگی از استاندارد تعیین‌شده سازمان جهانی بهداشت (WHO) فراتر می‌رود.

صدها گروه آسیب‌پذیر از جمله شهروندان سالخورده و کودکان سوئد به دلیل تماس طولانی‌مدت با هوای آلوده با مشکلات سلامتی روبرو شده‌اند.

با این حال قانون جدید چندین استثنا دارد. طبق این طرح، تنها خودروهای برقی شخصی به تردد در منطقه مرکزی مجاز خواهند بود و برخی وانت‌های بزرگتر با موتورهای هیبریدی افزونه نیز اجازه تردد خواهند داشت.

همچنین این مقررات برای وسایل نقلیه اضطراری مانند آمبولانس و آتش‌نشانی و همچنین خودروهای حامل راننده یا سرنشین معلول که برای معلولیت خود مدرک دارند، استثنا قائل شده است.

این در حالیست که نمایندگان صنعت حمل‌ونقل از این طرح انتقاد کردند و گفتند به نظر می‌رسد دولت بیش از حد عجله دارد.

اتحادیه شرکت‌های حمل‌ونقل سوئدی اعلام کرد: ما از سال ۲۰۱۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای را ۳۴ درصد کاهش داده‌ایم اما اکنون حزب سبز و همکارانشان در شهر استکهلم بیش از حد عجله دارند.

امروزه هوای استکهلم باعث می‌شود که نوزادان دچار بیماری‌های ریوی شوند و افراد مسن زودتر جان خود را از دست بدهند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان