کد مطلب: 26594
  تاریخ انتشار:  1402/07/05 - 10:17


توافق کشورهای حاشیه خزر در زمینه چهار تصمیم کلیدی

کشورهای حاشیه دریای خزر برای نجات این دریا درخصوص چهار موضوع مهم به توافق رسیدند.

کشورهای حاشیه دریای خزر برای نجات این دریا درخصوص چهار موضوع مهم به توافق رسیدند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، نشست مشورتی کشورهای حاشیه دریای خزر به میزبانی دفتر اروپایی یونپ(UNEP) ۲۱ و٢۲ سپتامبر(۳۰ و ۳۱ شهریور) در ژنو سوئیس برگزار شد.

وزرا و نمایندگان رسمی کشورهای حاشیه دریای خزر با در نظر گرفتن مقدمه و مواد ٢٢ و ٢٣ متن کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر (کنوانسیون تهران)، که در ٤ نوامبر ٢٠٠٣ به تصویب رسیده است همچنین بر اساس تصمیم‌گیری انجام شده برای مکان و هماهنگی‌های مربوط به دبیرخانه کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر که در ٣٠ می ٢٠١٤ در عشق آباد برگزار شد و به جهت تحقق توافقات فی مابین در پنجمین نشست خزر در دوازدهم اوت ٢٠١٨ در آکتائو قزاقستان با هدف مدیریت چرخشی دبیرخانه کنوانسیون تهران به ترتیب حروف الفبای انگلیسی کشورها به توافقات زیر دست پیدا کردند:

 ۱. ایجاد یک گروه کاری موقت متشکل از نمایندگان کشورهای عضو کنوانسیون تهران جهت تهیه پیش‌نویس مستندات دبیرخانه کنوانسیون، استخدام کارکنان با در نظر گرفتن حضور متوازن کشورهای حاشیه دریای خزر، تنظیم قوانین و مقررات و قوانین مالی دبیرخانه همچنین نحوه همکاری با برنامه محیط زیست ملل متحد در حداقل زمان ممکن.

۲.نخستین جلسه گروه کاری موقت که در بند فوق به آن اشاره شده، در باکو آذربایجان تا قبل از پایان سال ٢٠٢٣ برگزار خواهد شد. تاریخ دقیق آن از طریق مجاری دیپلماتیک با مشورت کشورهای ساحلی دریای خزر اعلام خواهد شد.

۳. از برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP) درخواست شود تا با مشورت گروه کاری موقت پیش‌نویس سند همکاری بین دبیرخانه و UNEP را تهیه کند.

۴.از بیانیه و تصمیمات وزیران در ششمین نشست کنفرانس اعضای کنوانسیون چارچوب برای حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر به عنوان نتیجه COP۶ که در ٢١ اکتبر ٢٠٢٢ در باکو آذربایجان برگزار شد، استقبال شود و این پروتکل به عنوان پیگیری بیانیه و تصمیمات وزرا در COP۶ درنظر گرفته شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط دریایی