کد مطلب: 26564
  تاریخ انتشار:  1402/06/28 - 14:53


کشورهای صنعتی شرایط بدی را برای منابع آب و خاک رقم زده‌اند

همکاری ایران و امارات برای استفاده از سوخت‌های پاک

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کشورهای صنعتی در تمام این سال‌ها شرایط بدی را برای منابع آب، خاک و هوا رقم زده‌اند و حال به دنبال این هستند که کشورهای در حال توسعه را متهم کرده و ما را از نعمت‌های الهی محروم کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کشورهای صنعتی در تمام این سال‌ها شرایط بدی را برای منابع آب، خاک و هوا رقم زده‌اند و حال به دنبال این هستند که کشورهای در حال توسعه را متهم کرده و ما را از نعمت‌های الهی محروم کنند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
، در حاشیه روز دوم برگزاری اجلاس مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار علی سلاجقه در دیدار نوال الحوسی  - معاون وزیر محیط زیست کشور امارات - با اشاره به روابط خوبی که ایران و امارات از گذشته با هم داشته‌اند، اظهار کرد: مسائل مربوط به مقابله با بیابان‌زایی، بیابان‌زدایی، گرد و غبار، آلودگی سواحل به‌ویژه خلیج فارس از جمله زمینه‌هایی است که می‌توانیم همکاری داشته باشیم. در این اجلاس با اتفاق نظر با یکدیگر می‌توانیم نتایج خوبی را به دست بیاوریم.

وی ادامه داد: کشور امارات امسال میزبان نشست کاپ ۲۸ است که پیشاپیش آرزوی برگزاری یک نشست موفق را برای کشور دوست و همسایه‌مان دارم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اعتقاد ما این است که کشورهای توسعه یافته در این سال‌ها به محیط زیست جهان آسیب وارد کردند و اکنون وقت آن است که در قبال سایر کشورها پاسخگو باشند.

سلاجقه با تأکید بر استفاده از منابع سوخت جدید که آلایندگی کمتری برای محیط زیست دارند، گفت: ما علاوه بر رعایت‌های استانداردهای محیط زیستی لازم در استفاده از منابع سوخت‌های فسیلی‌مان به دنبال ایجاد زمینه‌هایی برای استفاده از پتانسیل انرژی‌های پاک و به ویژه انرژی‌های خورشیدی و بادی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: بحث و تبادل نظر و دستاوردها و تجربیات در قبال استفاده از انرژی‌های پاک می‌تواند یکی از محورهای همکاری‌های دوجانبه میان ایران و امارات باشد.

سلاجه تصریح کرد: با اینکه کشور ما به معاهده پاریس نپیوسته است و در این زمینه تعهدی ندارد اما ما جلوتر از تمام این تعهدات کاهش کربن را در کشور خود داشتیم و با استفاده از تجارب شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور اقدامات خوبی را در جهت کیفی‌سازی سوخت انجام داده‌ایم که تمایل داریم این تجارب را در اختیار سایر کشورها نیز قرار دهیم تا از سوخت با کیفیت استاندارد برخوردار شوند.

معاون رئیس جمهوری در پایان با اشاره به برگزاری نشست‌های راپنی اظهار امیدواری کرد که با همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس، این نشست پس از سال‌ها برگزار شود تا بتوان با همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس از این پهنه آبی ارزشمند مراقبت کرد.

 در ادامه نوال الحوسی ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران گفت: کشورهای منطقه باید دست به دست هم به مبارزه با گرد و غبار بپردازند و ما چه در نشست منطقه‌ای و چه در این نشست اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری با کشورهای منطقه و همه کشورهای جهان در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: نشستی که برگزار شد قطعاً نتایج خوبی را در بر خواهد داشت و ما به نتایج آن امیدوار هستیم.

 به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، معاون وزیر محیط زیست امارات گفت: هر کشوری برای استفاده از سوخت‌های پاک اقدامات متفاوتی انجام داده است که ما تمایل داریم ضمن تبادل اقدامات خودمان با شما از فعالیت‌های شما در این زمینه نیز آگاه شویم و در صورت امکان همکاری داشته باشیم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری