کد مطلب: 26533
  تاریخ انتشار:  1402/06/20 - 13:24


رکوردهای گرمای بیشتری در راه است

بر اساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی، زمین به تازگی گرمترین دوره سه ماهه را در تاریخ خود تجربه کرده است و این داده‌ها تصویر نگران‌کننده‌ای از تغییر آب و هوای سیاره ارائه می‌دهد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی، زمین به تازگی گرمترین دوره سه ماهه را در تاریخ خود تجربه کرده است و این داده‌ها تصویر نگران‌کننده‌ای از تغییر آب و هوای سیاره ارائه می‌دهد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از ارث، داده‌ها نشان می‌دهند که دمای سطح دریاها برای سه ماه متوالی به اوج بی‌سابقه‌ای رسیده است. علاوه بر این، وسعت یخ دریای قطب جنوب در این دوره از سال در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.

ماه آگوست به تنهایی چندین پرچم قرمز را نشان داده است. مجموعه داده‌های سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک تایید کرد که این ماه گرمترین آگوست ثبت شده و با اختلاف زیاد و دومین ماه گرم پس از جولای ۲۰۲۳ بود.

برای در نظر گرفتن شرایط امسال، دوره ژانویه تا آگوست به‌عنوان دومین دوره گرم رکورد ثبت شده که تنها در سال ۲۰۱۶ از آن فراتر رفته است.

آنچه ما مشاهده می‌کنیم، نه تنها موارد جدید بلکه تداوم این شرایط رکوردشکنی و تأثیراتی است که بر مردم و سیاره زمین می‌گذارد و پیامد روشنی از گرم‌ شدن سیستم آب و هوایی است.

شاید هشداردهنده‌ترین مورد درباره افزایش دمای جهانی سطح دریاهاست؛ در این گزارش آمده است که آگوست شاهد بالاترین میانگین ماهانه دمای سطح دریا نسبت به تمام ماه‌ها با ۲۰.۹۸ درجه سانتی‌گراد بود.

به‌طور شگفت انگیزی، دمای هوا در ماه آگوست از رکورد قبلی که در مارس ۲۰۱۶ ثبت شده بود، در هر روز از ماه فراتر رفت.

بر اساس یافته‌های محققان، ۹۸ درصد احتمال دارد که یکی از پنج سال آینده گرمترین سال‌هایی باشد که تاکنون ثبت شده است. علاوه بر این، ۶۶ درصد احتمال دارد که دمای هوا به‌طور موقت از ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از میانگین ۱۸۵۰ تا۱۹۰۰ در نیم دهه آینده افزایش یابد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار سایر رسانه ها