کد مطلب: 26529
  تاریخ انتشار:  1402/06/19 - 18:19


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با وزیر محیط زیست کشور کنگو:

وقت آن است که کشورهای توسعه یافته در قبال نابودی محیط زیست پاسخگو شوند

یکی از اهداف برگزاری این اجلاس این است که به یک نتیجه و دستاورد مهم برای کنترل گرد و غبار برسیم و امیدواریم با حمایت شما و سایر کشورها بتوانیم نتیجه قابل قبولی را به دست بیاوریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از نظر ما کشورهای توسعه یافته آسیب زیادی به محیط زیست زده‌اند و وقت آن است که خسارت به منابع طبیعی و محیط زیست و جان و مال انسان‌ها را بپردازند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، در حاشیه دومین روز از برگزاری اجلاس مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار، علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اوا بازایبا، وزیر محیط زیست جمهوری دموکراتیک کنگو دیدار کردند.

سلاجقه در این دیدار کنگو را کشوری سرشار از منابع طبیعی و حیات وحش غنی دانست و گفت: همانطور که شما هم در سخنرانی خودتان اشاره کردید، سهم قاره آفریقا در آلایندگی تنها ۴ درصد است در حالی که کشورهای توسعه یافته ۸۰ درصد آلایندگی دنیا را تولید می‌کنند. از نظر ما کشورهای توسعه یافته آسیب زیادی به محیط زیست زده‌اند و وقت آن است که خسارت به منابع طبیعی و محیط زیست و جان و مال انسان‌ها را بپردازند.

وی ادامه داد: یکی از اهداف برگزاری این اجلاس این است که به یک نتیجه و دستاورد مهم برای کنترل گرد و غبار برسیم و امیدواریم با حمایت شما و سایر کشورها بتوانیم نتیجه قابل قبولی را به دست بیاوریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: همانطور که رئیس جمهور ایران نیز در روز اول اجلاس اشاره کردند، موضوع ایجاد صندوق بین‌المللی گرد و غبار برای حمایت و پشتیبانی بسیار مهم است و امیدواریم کشورها در راه رسیدن به این موضوع با یکدیگر همگرایی داشته باشند. نتیجه این اجلاس باید الزام‌آور باشد چرا که مردم می‌خواهند بعد از برگزاری اجلاس‌های مختلف شاهد گشایش در حوزه گرد و غبار جهانی باشند.

سلاجقه در پایان برای همکاری با کشور کنگو در زمینه‌های محافظت از جنگل‌ها، مدیریت منابع آبی، کاهش آتش سوزی‌های جنگلی، مدیریت حیات وحش، مدیریت پوشش گیاهی و... اعلام آمادگی کرد.

در ادامه، اوا بازایبا، وزیر محیط زیست کشور کنگو ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران بابت برگزاری این اجلاس گفت: توفان‌های گرد و غبار در سال‌های اخیر تحت تاثیر موضوع خشکسالی و تغییر اقلیم شدت زیادی گرفته  است و باید همه با هم برای جنگی تمام عیار با گرد و غبار آماده شویم.
 
وی با اشاره به منابع جنگلی موجود در این کشور گفت: ما مقابله با گرد و غبار را بر پایه ظرفیت جنگل‌هایمان شروع کرده‌ایم و می‌خواهیم به بهترین شکل از این عرصه‌های طبیعی حمایت کنیم.

وزیر محیط زیست کشور کنگو گفت: همچنین در کشور ما مشکل پسماند وجود دارد و تمایل داریم از تجربیات ایران برای مدیریت پسماندها در مناطق جنگلی و به ویژه پسماندهای پلاستیکی استفاده کنیم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری