کد مطلب: 26516
  تاریخ انتشار:  1402/06/18 - 17:03


رایزنی ایران و سه کشور منطقه برای تامین حقآبه/۲۲ استان کشور تحت تاثیر گرد و غبار

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اولین حقآبه‌ای که باید تامین شود، حقآبه طبیعت است اما معمولا در پروژه‌های عمرانی اولین حقآبه‌ای که سلب می‌شود، حقآبه طبیعت است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اولین حقآبه‌ای که باید تامین شود، حقآبه طبیعت است اما معمولا در پروژه‌های عمرانی اولین حقآبه‌ای که سلب می‌شود، حقآبه طبیعت است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از ایسنا، علی سلاجقه در حاشیه اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار در جمع خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی در پاسخ به سوال خبرنگار یک رسانه عراقی درباره عدم تامین کافی حقآبه‌های ایران و عراق توسط دولت ترکیه از رودخانه‌های مرزی گفت: اولین حقآبه‌ای که باید تامین شود، حقآبه طبیعت است و معمولا در پروژه‌های عمرانی اولین حقآبه‌ای که سلب می‌شود، حقآبه طبیعت است. در حوضه‌های آبخیز دجله و فرات متاسفانه این اتفاق رخ داده و کشورهایی نظیر ایران، عراق و سوریه که در پایین‌دست قرار گرفته‌اند، با این مشکل مواجه شده‌اند.

وی افزود: اخیرا رایزنی‌های مناسبی بین جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ترکیه، عراق و سوریه برای تامین حقآبه‌های پایین‌دست انجام شده است و امیدواریم با برگزاری نشست‌های دوجانبه بیشتر  بتوانیم به همگرایی بهتری در زمینه تامین حقآبه‌ها برسیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: متاسفانه شاهد هستیم که بر اثر تغییر اقلیم، کانون‌های بیابان‌زایی و گرد و غبار در سطح جهان افزایش پیدا می‌کند و حتی مناطقی از دنیا که دارای جنگل‌های باکیفیت مناسب و شرایط اقلیمی و بارشی مطلوب بوده‌اند، تحت تأثیر چنین شرایطی قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: وجود چنین شرایطی می‌طلبد که تمام دولت‌های جهان، نه فقط ۵۵ کشوری که در معرض تاثیر گرد و غبار هستند بلکه حتی کشورهای منطقه استوایی و کشورهایی که از نظر اقلیمی شرایط مناسبی دارند، حتما در این زمینه همکاری کنند چراکه تغییر اقلیم باعث خواهد شد که این کشورها نیز در سال‌های آینده در معرض گرد و غبار قرار بگیرند.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست افزود: نشست امروز از طرف جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد برگزار شده است که بیش از ۵۰ کشور در آن حضور دارند و امیدواریم چنین نشست‌هایی باعث همگرایی بهتر بین دولت‌ها شود همچنین نهادهای بین‌المللی نظیر فائو، برنامه عمران ملل متحد و برنامه محیط زیست ملل متحد و ... بتوانند برای کاهش این معضل جهانی کمک‌های مالی و مدیریتی انجام دهند.

سلاجقه در پاسخ به سوال دیگری درباره افزایش محسوس تعداد روزهای دارای پدیده گرد و غبار در شهرهای مختلف ایران توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران از نظر موقعیت جغرافیایی و توپوگرافی در معرض کانون‌های اصلی گرد و غبار سایر کشورها قرار گرفته است، به‌نحوی که ریزگردها از صحرای آفریقا تا کشورهای حوزه خلیج فارس و غرب آسیا در نهایت وارد ایران می‌شوند و مناطق مختلف کشورمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معاون رئیس‌جمهوری با بیان این که ۲۲ استان ایران تحت تاثیر پدیده گرد و غبار قرار دارند، اظهارکرد: در این شرایط لازم است ما همکاری‌های خود را با کشورهای همسایه در زمینه مقابله با گرد و غبار افزایش دهیم و خوشبختانه نشست منطقه‌ای سال گذشته باعث ایجاد همگرایی خوبی بین کشورهای منطقه شد و در اجلاس امسال هم شاهد حضور مجدد این کشورها هستیم.

سلاجقه با بیان این که اقدامات میدانی مشترک بین ایران و عراق و سوریه برای مقابله با گرد و غبار به‌زودی آغاز خواهد شد، گفت: خوشبختانه در سایر کشورهای منطقه نظیر کویت، قطر، عمان، امارات و عربستان نیز شاهد رویکرد مناسبی برای مقابله با گرد و غبار هستیم و امیدواریم با همکاری بتوانیم منشأهای وقوع گرد و غبار در منطقه را کنترل کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست تاکید کرد: در ۵۰ سال اخیر حدود ۱۲۴ میلیارد دلار خسارات ناشی از گرد و غبار و مشکلات مربوط به خشکسالی بر کشورهای جهان تحمیل شده است البته در ایران خسارات اقتصادی ناشی از گرد و غبار هنوز به‌صورت دقیق برآورد نشده است. در بیرون از کشور ایران ۲۷۰ میلیون هکتار کانون گرد و غبار قرار دارد که کشور ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: در یک دهه گذشته تعداد روزهای دارای گرد و غبار در مناطق مختلف کشور بیش از دو برابر شده است و در نقاط گوناگون ایران به‌طور متوسط بیش از ۱۰۰ روز شاهد تشدید گرد و غبار و آثار منفی آن هستیم.

سلاجقه همچنین با اشاره به برگزاری اجلاس روز دوشنبه در چابهار گفت: با توجه به این که ایران در منطقه مکران یعنی در سواحل استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در حال ایجاد یک منطقه صنعتی بزرگ شامل بیش از ۱۰۰ هزار شغل و تاسیسات پتروپالایش، صنعتی و گردشگری است و با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد دریامحور، دولت در این منطقه در حال انجام سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: توسعه منطقه مکران با نظارت سازمان محیط‌ زیست پیش می‌رود و می‌خواهیم این منطقه از نظر توسعه پایدار مبتنی بر حفظ محیط‌ زیست یک الگو باشد و به همین خاطر وزرا و سفرای کشورهای حاشیه خلیج فارس همچنین هند، پاکستان و چین را به این نشست دعوت کرده‌ایم تا هم از تجارب این کشورها استفاده کنیم و هم آن‌ها بتوانند در نشست یک‌روزه منطقه مکران و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری آن را از نزدیک ببینند.

سلاجقه در پاسخ به پرسش خبرنگار یک رسانه اماراتی درباره نقش بهبود روابط کشورهای منطقه در کنترل بهتر گرد و غبار گفت: در مسائل محیط‌ زیستی از جمله مقابله با گرد و غبار و کاهش آلودگی‌های دریایی به‌طور قطع همکاری‌های همه‌جانبه کشورهای منطقه لازم است. خوشبختانه در ماه‌های اخیر روابط جمهوری اسلامی ایران و کشور عربستان سعودی رو به بهبود رفته که حاصل بهبود روابط را در حوزه محیط‌زیست‌ نیز مشاهده می‌کنیم و پیام‌های خوبی بین دو کشور رد و بدل شده و هرچقدر روابط بین دو کشور ارتقا پیدا کند، وضعیت محیط‌زیست‌ منطقه نیز بهبود پیدا می‌کند.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار یک رسانه یمنی اظهارکرد: ایران آماده است که تجربیات خود را به همه کشورهایی که درگیر پدیده گرد و غبار هستند، از جمله کشور دوست و برادر یمن انتقال دهد البته امیدواریم هرچه زودتر جنگ ناخواسته در این کشور و رنج ایجاد شده برای مردم پایان یابد تا در ادامه بتوانیم در حوزه محیط‌ زیست‌ از جمله تثبیت خاک در مناطق ماسه‌ای یمن به این کشور کمک کنیم.

وی ادامه داد: سدسازی‌ها و دخالت‌هایی که انسان در چینش طبیعی منابع آبی انجام می‌دهد، از جمله عوامل تشدید بیابان‌زایی و گرد و غبار است همچنین تغییرات اقلیمی باعث کاهش نزولات جوی شده است و این مساله به تشدید ریزگردها کمک کرده و در ۳۰ سال گذشته که جهان به‌شدت تحت تأثیر تغییر اقلیم قرار گرفته است، حدود ۵۰ درصد تالاب‌ها و دریاچه‌های جهان خشک شده‌اند که این اتفاق منجر به افزایش مساحت کانون‌های گرد و غبار در جهان شده است.

سلاجقه در پایان تصریح کرد: تمام کشورهای جهان یا اکنون از گرد و غبار آسیب می‌بینند یا شرایط اقلیمی به سمتی خواهد رفت که کشورهای مختلف حتی کشورهای استوایی در سال‌های آتی تحت تاثیر ریزگردها قرار بگیرند بنابراین مقابله با گرد و غبار به عزم جهانی و همکاری‌های بین‌المللی نیاز دارد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری