کد مطلب: 26482
  تاریخ انتشار:  1402/06/11 - 13:11


هند خشک‌ترین ماه اوت از سال ۱۹۰۱ را تجربه کرد

اداره هواشناسی هند روز گذشته (جمعه) اعلام کرد که این کشور امسال (۲۰۲۳)، خشک‌ترین ماه اوت را از سال ۱۹۰۱ میلادی تجربه کرده است.

اداره هواشناسی هند روز گذشته (جمعه) اعلام کرد که این کشور امسال (۲۰۲۳)، خشک‌ترین ماه اوت را از سال ۱۹۰۱ میلادی تجربه کرده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، اداره هواشناسی هند روز گذشته اعلام کرد: میزان بارندگی در سرتاسر هند از ۱ تا ۳۱ اوتِ (ماه گذشته) ۲۰۲۳ میلادی (سال جاری)، ۱۶۴.۵ میلی‌متر برآورد شده که در مقایسه با داده‌های ۱۲۳ سال گذشته، کمترین میزان معمول بارندگی‌های ماه اوت از سال ۱۹۰۱ بوده است.

بر اساس گزارش اداره هواشناسی هند، ماه اوت امسال این کشور شاهد کسری ۳۵ درصدی بارندگی بوده است.

میانگین و حداکثر دمای هند در ماه اوت سال جاری میلادی بالاترین رکورد از سال ۱۹۰۱ و حداقل دما نیز دومین و بالاترین دما از این تاریخ به بعد بوده است.

کارشناسان می‌گویند که بارش کم و شرایط ضعیف موسمی، دلیل اصلی افزایش دمای هوا بوده است.

با این حال، اداره هواشناسی هند اعلام کرد که بارندگی ماهانه در ماه سپتامبر (ماه جاری) در سراسر این کشور به احتمال زیاد نرمال است.

در همین حال، در اوایل سال جاری «دهلی نو»، پایتخت هند سردترین ماه مه خود را در ۳۶ سال گذشته ثبت کرد.

هند در حال حاضر شاهد فصل باران‌های موسمی است که از ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد.

هشت سال گذشته داغ‌ترین سال‌های ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همچنین طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده نیز تقریبا به طور قطع گرم‌ترین سالی بوده که تاکنون ثبت شده است و در همین حال دوره بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم‌ترین دوره ثبت‌شده خواهد بود.

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این باره اظهار کرد: دوران گرمایش جهانی به پایان رسیده است. عصر جوشش جهانی فرا رسیده است.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر، شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سال‌هاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

انتشار گازهای گلخانه‌ای به دلیل فعالیت‌های مختلف انسانی از جمله احتراق سوخت‌های فسیلی، جنگل‌زدایی، استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی و ... در حال افزایش است. در همین حال، داده‌های کارشناسان اروپایی نشان می‌دهد که میانگین سالانه جهانی غلظت دی اکسید کربن و متان در جو در حال افزایش است.

به گفته یکی از مقامات ارشد برنامه تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا، تابستان امسال به احتمال زیاد گرم‌ترین تابستانی است که جهان تا به حال به خود دیده است. این وضعیت، هشداری جدی برای کره زمین است که در حدود دو ماه گذشته در بسیاری از مناطق، دماهای بالا و بی‌سابقه‌ را تجربه کرده است.

مقامات هواشناسی اتحادیه اروپا خاطر نشان می‌کنند: پس از ثبت دماهای بالا در ماه‌های ژوئن و ژوئیه به احتمال زیاد این تابستان، گرم‌ترین تابستان در تاریخ هواشناسیِ جهان خواهد بود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان