کد مطلب: 26468
  تاریخ انتشار:  1402/06/07 - 12:10


هشدار زرد توفان و بارندگی در چین؛ صدها نفر تخلیه شدند

رسانه‌های دولتی چین روز گذشته (دوشنبه) گزارش دادند که صدها نفر در مرکز این کشور به دلیل صدور هشدار «زرد» توفان و بارندگی از مناطق در معرض خطر تخلیه شدند.

رسانه‌های دولتی چین روز گذشته (دوشنبه) گزارش دادند که صدها نفر در مرکز این کشور به دلیل صدور هشدار «زرد» توفان و بارندگی از مناطق در معرض خطر تخلیه شدند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مرکز ملی هواشناسی چین پس از بارش شدید باران در مناطق مرکزی و شرقی این کشور، هشدار زرد صادر کرده است.

همچنین «سی جی تی ان» گزارش داد: بیش از ۳۸۰۰ نفر در استان‌های مرکزی «هوبئی» و «هونان» تخلیه شده‌اند.

در همین حال، فیلیپین نیز در حال آماده شدن برای رویارویی با توفان گرمسیری دیگری است که ممکن است این هفته وارد این کشور شود.

رسانه‌های محلی فیلیپین گزارش دادند که توفانی موسوم به «گورینگ» که در سطح بین‌المللی با نام «سائولا» شناخته می‌شود بر فراز دریای فیلیپین به سمت شمال حرکت کرده است.

عوامل متعددی در جاری شدن سیل نقش دارند اما گرم‌تر شدن اتمسفر به دلیل تغییر اقلیم که بشر عامل آن است، احتمال وقوع بارندگی‌های سیل آسا را بیشتر کرده است. با گرمتر شدن هوا، رطوبت بیشتری در اتمسفر ذخیره می‌شود که بارندگی شدیدتر در مدت زمان کوتاه‌تر و گاه در ناحیه‌ای محدود را به دنبال دارد.

دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر، شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سال‌هاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

هشت سال گذشته داغ‌ترین سال‌های ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همچنین طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده نیز تقریبا به طور قطع گرم‌ترین سالی بوده که تاکنون ثبت شده است و در همین حال دوره بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم‌ترین دوره ثبت‌شده خواهد بود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان