کد مطلب: 26462
  تاریخ انتشار:  1402/06/06 - 12:51


سیل در تاجیکستان ۱۳ قربانی گرفت

در پی بارندگی شدید و جاری شدن سیل در مناطق مرکزی تاجیکستان ۱۳ نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

در پی بارندگی شدید و جاری شدن سیل در مناطق مرکزی تاجیکستان ۱۳ نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، کمیته شرایط اضطراری تاجیکستان اعلام کرد که بر اثر توفان، بارندگی شدید و جاری شدن سیل، شب گذشته در شهر «وحدت» و ناحیه «رودکی» در نزدیکی پایتختِ این کشور دست‌کم ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین بنابر اعلام خبرگزاری رسمی تاجیکستان (خاور)، این حادثه به منازل و دارایی‌های شهروندان در مناطق جنوب و شرق حومه شهر «دوشنبه»، پایتخت این کشور خسارات جدی وارد کرده است.

گزارش‌ها حاکیست در پی وقوع این حادثه طبیعی که منجر به رانش زمین، سنگ‌ریزش و جاری شدن گل و لای شده، چندین مدرسه نیز خسارت دیده است.

«امامعلی رحمان»، رئیس جمهوری تاجیکستان به خانواده‌های قربانیان این حادثه تسلیت گفته است.

وی به «قاهر رسول‌زاده»، نخست‌ وزیر تاجیکستان و کمیته شرایط اضطراری این کشور دستور داده است که به خانواده‌های قربانیان کمک کنند و اقدامات فوری را برای رفع پیامدهای بلایای طبیعی انجام دهند.

عوامل متعددی در جاری شدن سیل نقش دارند اما گرم‌تر شدن اتمسفر به دلیل تغییر اقلیم که بشر عامل آن است، احتمال وقوع بارندگی‌های سیل آسا را بیشتر کرده است.

دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

با گرمتر شدن هوا، رطوبت بیشتری در اتمسفر ذخیره می‌شود که بارندگی شدیدتر در مدت زمان کوتاه‌تر و گاه در ناحیه‌ای محدود را به دنبال دارد.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر، شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سال‌هاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

هشت سال گذشته داغ‌ترین سال‌های ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همچنین طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده نیز تقریبا به طور قطع گرم‌ترین سالی بوده که تاکنون ثبت شده است و در همین حال دوره بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم‌ترین دوره ثبت‌شده خواهد بود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان