کد مطلب: 24276
  تاریخ انتشار:  1402/04/30 - 17:57


مشاهده دلفین‌های صورتی نادر در رودخانه‌ای در آمریکا

یک ماهیگیر که بیش از ۲۰ سال است در کنار رودخانه‌ای در ایالت «لوئیزیانا»ی آمریکا ماهیگیری می‌کند، هفته گذشته با موردی روبرو شد که قبلاً هرگز ندیده بود: دو دلفین صورتی کمیاب.

یک ماهیگیر که بیش از ۲۰ سال است در کنار رودخانه‌ای در ایالت «لوئیزیانا»ی آمریکا ماهیگیری می‌کند، هفته گذشته با موردی روبرو شد که قبلاً هرگز ندیده بود: دو دلفین صورتی کمیاب.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، در تصاویر ویدئویی که «تورمن گاستین» با کمک تلفن همراهش ضبط کرده، یکی از دلفین‌ها دیده می‌شود که در حال جست و خیز در آب است.

تورمن گاستین که اهل تگزاس است، می‌گوید هرگز تاکنون چیزی شبیه به آن در عمرش مشاهده نکرده است.

وی گفت: همانطور که داشتیم می‌رفتیم متوجه چیزی زیر آب شدم که می‌دانستم عادی نیست. قایق را متوقف کردم و این دلفین صورتی زیبا را دیدم.

او گفت که این دلفین تنها حیوان شناگر حاضر در آب‌های منطقه نبود: دلفین صورتی بزرگ رد شد و یکی کوچک‌تر کنارش بود.

کارشناسان بنیاد جهانی طبیعت می‌گویند آن‌ها احتمالا دلفین‌های پوزه‌بطری بودند که معمولاً به رنگ خاکستری هستند و اغلب در خلیج مکزیک یافت می‌شوند. «پریش کامرون»، یعنی جایی که گاستین این دلفین را دید، با این خلیج هم مرز است.

به گفته مؤسسه دنیای آبی، دلفین‌های پوزه‌بطری صورتی یا اصطلاحا رنگی نادر هستند و این ویژگی در بین آنهایی مشاهده می‌شود که بیماری ژنتیکی زالی یا آلبینیسم دارند. این مؤسسه می‌گوید: دلفین‌های آلبینو غیرمعمول هستند و بنابراین توجه انسان را به خود جلب می‌کنند. متاسفانه همین امر باعث می‌شود برخی از آن‌ها به دام افتاده و اسیر شوند.

دلفین خاص مشاهده‌شده ممکن است دلفین معروف لوئیزیانای جنوبی به نام «پینکی» باشد که اولین بار در سال ۲۰۰۷ در رودخانه «کالکاسیو»، در همان منطقه‌ای که گاستین دلفین جدید را دیده، رویت شده بود.

«گرگ بارش»، محقق در حوزه رنگ‌های ژنتیکی پیشتر به نشریه «نشنال جئوگرافیک» گفته بود که پینکی احتمالاً یک دلفین آلبینو است. وی قرمزی چشم‌ها و رگ‌های خونی حیوان را نشان‌دهنده کمبود رنگدانه در این حیوان عنوان کرده بود.

کارشناسان می‌گویند ممکن است حیوانی که توسط گاستین دیده شده به طور بالقوه عضوی از خانواده پینکی باشد، چرا که پینکی در گذشته با یک دلفین نوزاد دیده شده بود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان