کد مطلب: 24023
  تاریخ انتشار:  1402/03/04 - 14:26


زباله‌های پلاستیکی و خطر وقوع سیلاب‌های مهیب در جهان

نتایج یک بررسی جدید نشان می­‌دهد که زباله ­های پلاستیکی میلیون ها انسان فقیر در جهان را در معرض خطر سیل قرار می‌دهد.

نتایج یک بررسی جدید نشان می­‌دهد که زباله ­های پلاستیکی میلیون ها انسان فقیر در جهان را در معرض خطر سیل قرار می‌دهد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، سیل مهیبی که سال ۲۰۰۵ در شهر بمبئی در هند اتفاق افتاد و به مرگ ۱۰۰۰ نفر منجر شد، به دلیل وجود یک مشکل ساده بود؛ کیسه­ های پلاستیکی موجب انسداد زهکش سیلاب و تخلیه آب ناشی از جاری شدن سیلاب شده بود.

اکنون محققان در گزارش جدیدی به منظور تلاش برای رفع این مشکل، تخمین زده­ اند که ۲۱۸ میلیون نفر از فقیرترین مردم جهان در معرض خطر سیل شدید و مکرر ناشی از رها شدن زباله‌های پلاستیکی هستند. این رقم برابر با جمعیت انگلیس، فرانسه و آلمان است. این گزارش نشان می­‌دهد که حدود ۴۱ میلیون نفر از این افراد کودکان، افراد مسن و افراد دارای معلولیت هستند.

محققان انگلیسی دریافتند که مردم کشورهای کامرون، نیجریه، جمهوری دموکراتیک کنگو، غنا، بنگلادش و اندونزی به دلیل انسداد سیستم­ های زهکشی ناشی از رها شدن زباله­ های پلاستیکی، سیلاب­ های شدیدتری را در چند سال اخیر تجربه کرده­ اند.

به گفته محققان در این کشورها زباله­ های پلاستیکی "ضریب افزایش خطر" برای سیل به حساب می­ آیند.

محققان انگلیسی برای شناسایی افرادی که بیشتر در معرض خطر سیل قرار دارند، از نتایج مطالعه مربوط به خطر وقوع سیل و فقر که در سال ۲۰۲۲ انجام گرفته، استفاده کردند که بر اساس آن ۱.۸ میلیارد نفر در ۱۸۸ کشور جهان در معرض خطر سیل قرار دارند. آنان در بررسی جدید خود تنها به کشورهایی با درآمد کم و متوسط و ​​با سیستم زهکشی شهری و مدیریت ضعیف زباله پرداختند.

محققان تاکید کردند: در سراسر جهان، از برزیل تا جمهوری کنگو و از مالاوی تا بنگلادش آلودگی پلاستیکی وقوع سیل‌ها را بدتر می‌کند و بدون اقدام قاطع، این مشکل بدتر خواهد شد.

آلودگی ناشی از زباله­ های پلاستیکی در دهه گذشته دو برابر شده­ است و پیش بینی می­‌شود تا سال ۲۰۶۰ این میزان به سه برابر افزایش پیدا کند. تنها ۹ درصد از زباله­ های پلاستیکی در سطح جهان بازیافت می­‌شوند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان