کد مطلب: 24005
  تاریخ انتشار:  1402/02/31 - 18:17


لزوم تشکیل جلسه مدیریت بحران جهت پیشگیری حریق در جنگل‌ها و مراتع

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها خواست با توجه به شروع فصل حریق به‌ویژه در مناطق جنوبی و مرکزی ایران نسبت به تشکیل جلسه مدیریت بحران برای پیشگیری و کنترل حریق در جنگل‌ها و مراتع تا پایان هفته اقدام کنند.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها خواست با توجه به شروع فصل حریق به‌ویژه در مناطق جنوبی و مرکزی ایران نسبت به تشکیل جلسه مدیریت بحران برای پیشگیری و کنترل حریق در جنگل‌ها و مراتع تا پایان هفته اقدام کنند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، عباسعلی نوبخت امروز(۳۱ اردیبهشت ماه) در پنجمین جلسه ستاد مردمی کاشت یک میلیارد درخت که به‌صورت ویدئو کنفرانس با حضور مدیران کل منابع طبیعی استان‌ها برگزار شد، حفاظت از منابع طبیعی را از وظایف و اولویت‌های مهم سازمان برشمرد و تاکید کرد: منابع طبیعی استان‌ها جلسه مدیریت بحران حریق را علاوه بر مراکز استانی در شهرستانها نیز با مدیریت فرمانداران تشکیل دهند و صورتجلسه تنظیمی آن را به حوزه ریاست سازمان ارسال کنند.

وی افزود: نقش و مشارکت مردم در امر حفاظت از منابع طبیعی بسیار تاثیرگذار است، از این رو از مدیران منابع طبیعی استان‌ها خواست برای پیشگیری و اطفای حریق  در جنگل‌ها و مراتع از مجریان  طرح‌ها و بهره‌برداران منابع طبیعی، از دهیاران و شورای اسلامی روستاها در مناطق بحرانی کمک بگیرند.

نوبخت همچنین تاکید کرد: تشکیل ستاد مدیریت بحران برای پیشگیری و کنترل حریق در ستاد و استان‌ها با مدیریت فرماندهان یگان حفاظت منابع طبیعی انجام می‌شود.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در ادامه به شناسایی نقاط بحرانی و حساس منابع طبیعی به حریق اشاره کرد و افزود: برای کنترل و پیشگیری از حریق در جنگل‌ها و مراتع به‌کارگیری از دیده‌ بان‌ها بسیار مهم و اساسی است و دفتر آموزش و ترویج باید برای برگزاری کارگروه‌های آموزشی جهت  توانمند سازی نیروهای عملیاتی اقدامات لازم را انجام دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: برای داوطلبان مردمی که در عملیات اطفای حریق مشارکت می‌کنند، «بیمه بی‌نام» از سوی سازمان تعیین شده است تا بخشی از خسارتی که ممکن است به افراد وارد شود، جبران شود.

نوبخت همچنین از مسئولان ترویج و روابط عمومی منابع طبیعی استان‌ها خواست با چاپ بروشور، نصب بنر و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های ملی و محلی در مناطقی که مردم بیشترین تردد را برای دستیابی به طبیعت دارند هشدارهای لازم را اعلام کنند و سامانه امدادی ۱۵۰۴و ۱۳۹ را در اختیار مردم قرار دهند تا به محض رویت هرگونه تخریب و تصرف و یا حریق را به این دو سامانه  در ستاد و استان‌ها اعلام کنند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی، رییس سازمان منابع طبیعی کشور در پایان خواستار برگزاری مانورهای مشترک و تقویت گشت و مراقبت توسط یگان های حفاظت منابع طبیعی در استان‌ها شد و از یگان حفاظت خواست با توجه به شروع برداشت گندم و جو که در اراضی همجوار منابع طبیعی قرار دارند با هشدارهای لازم از کشاورزان بخواهند از زدن آتش به پس‌چر اراضی خودداری کنند و مانع از بروز آتش سوزی در منابع طبیعی شوند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب