کد مطلب: 24001
  تاریخ انتشار:  1402/02/31 - 09:27


«ال‌ نینو» برای زمینی‌ها گران تمام می‌شود

بر اساس پیش‌بینی متخصصان بین‌المللی،‌ پدیده آب و هوایی «ال نینو» تابستان امسال (۲۰۲۳) در بسیاری از نقاط جهان رخ خواهد داد و خسارت‌های سنگینی به دنبال خواهد داشت.

بر اساس پیش‌بینی متخصصان بین‌المللی،‌ پدیده آب و هوایی «ال نینو» تابستان امسال (۲۰۲۳) در بسیاری از نقاط جهان رخ خواهد داد و خسارت‌های سنگینی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، کارشناسان همچنین هشدار می‌دهند که ویرانی‌های ناشی از این پدیده اقلیمی نیز احتمالا باعث تضعیف رشد اقتصادی در دنیا خواهد شد.

پدیده آب و هوایی «ال نینو» از چرخه‌های فوق‌العاده شدید آب و هوایی در جهان است که اغلب بین دو تا هفت سال یک‌بار، باعث ایجاد تغییرات بزرگی در وضعیت آب و هوای سراسر کره زمین می‌شود.

کارشناسان می‌گویند خشکسالی، آتش‌سوزی، سیلاب‌های ناگهانی، قحطی و اپیدمی جزو پیامدهای ناشی از این پدیده آب و هوایی محسوب می‌شوند.

اکنون سازمان جهانی هواشناسی (WMO) نیز وقوع ال نینو در تابستان سال جاری را با احتمال ۸۰ درصد پیش‌بینی کرده است.

شماری از متخصصان هواشناسی نیز پیش‌بینی کرده‌اند که ال نینو در تابستان سال جاری احتمالا باعث ایجاد بحران‌های سنگین از قبیل خشکسالی و آتش‌سوزی در قاره‌های آسیا و استرالیا و نیز افزایش سیلاب‌ها در قاره آفریقا خواهد شد.

گفته می‌شود بروز احتمالی این پدیده آب و هوایی در تابستان سال جاری، علاوه بر ایجاد خطرات جدی برای جان انسان‌ها و آسیب‌رسانی به طبیعت، همچنین خسارت‌های بی‌سابقه اقتصادی را نیز به دنبال قابل خواهد داشت.

طبق محاسبات «کریستوفر کالاهان» و «جاستین منکین»، دو دانشمند کالج «دارتموث» در ایالت «نیوهمپشایر» آمریکا، رشد اقتصادی و میزان درآمد شهروندان نیز به شدت سقوط خواهد کرد.

کالاهان در بیانیه کالج دارتموث اشاره کرده است: میزان کل زیان مالی ناشی از چنین اتفاقاتی هیچ وقت به طور کامل برآورد نشده است. در این زمینه نه تنها خسارت‌های مربوط به زمان وقوع رویداد بلکه کاهش‌ رشد اقتصادی که متعاقبا رقم می‌خورد نیز باید محاسبه شود.

طبق پیش‌بینی‌ها، مجموع زیان‌های اقتصاد جهانی ناشی از وقوع پدیده ال نینو و تحولات اقلیمی در طول دوره زمانی بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۹۹ میلادی، احتمالا بیش از ۷۱ هزار میلیارد یورو خواهد بود.

گفته می‌شود به ویژه کشورهای استوایی که در حال حاضر از وضعیت مناسب اقتصادی برخوردار نیستند، تحت تاثیر عواقب احتمالی ال نینو قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان