کد مطلب: 23977
  تاریخ انتشار:  1402/02/25 - 17:43


لزوم پرهیز از صدور مجوز کاغذی و موازی‌کاری/ رونمایی از پنجره واحد زمین در هفته دولت

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: از چالش‌های بسیار مهم در راستای اجرای سامانه پنجره واحد زمین می‌توان به وجود سامانه‌های موازی‌کاری با پنجره واحد اشاره کرد که در راستای این چالش باید از صدور استعلامات کاغذی و موازی‌کاری خودداری شود.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: از چالش‌های بسیار مهم در راستای اجرای سامانه پنجره واحد زمین می‌توان به وجود سامانه‌های موازی‌کاری با پنجره واحد اشاره کرد که در راستای این چالش باید از صدور استعلامات کاغذی و موازی‌کاری خودداری شود.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، نشستی در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری تحت عنوان جلسه پنجره واحد مدیریت زمین با حضور رییس سازمان منابع طبیعی و دیگر روسای سازمان‌های مربوطه به صورت حضوری و آنلاین در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری امروز (۲۵ اردیبهشت) برگزار شد که در این جلسه حسین میر رجبی -معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور- درخصوص ترویج و فرهنگ‌سازی سامانه پنجره واحد زمین اظهار کرد: برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی بسیار زیادی در  این خصوص برگزار و مصاحبه‌های مکتوب زیادی نیز انجام شده است که امیدواریم اطلاع رسانی مناسب از این طریق انجام شده باشد.

وی درباره چشم‌انداز یک ساله این سامانه گفت: تا پایان شهریور ۱۴۰۲ در موضوع پایش هوشمند، تمامی استان‌ها باید متصل شوند و تا پایان سال ۱۴۰۲ نیز باید همه دستگاه‌ها و استان‌ها به سامانه صدور مجوز متقاضیان متصل شوند.

میر رجبی درباره چشم انداز این سامانه تا سال۱۴۰۵ نیز گفت: چشم انداز سامانه تا انتهای سال ۱۴۰۵ رفع کامل نواقص فنی مرتبط با سامانه‌های داخلی دستگاه‌ها و نقشه‌های الکترونیکی محدوده تولی‌گری، پاسخگویی هوشمند و خودکار به بیش ار ۹۰ درصد استعلامات بین دستگاهی، هدایت هوشمند و هدفمند سرمایه‌گذاران به اراضی مناسب مبتنی بر اصول آمایش سرزمین، حذف کامل بخشی از مصادیق نظیر جعل اسناد و کاهش ۵۰ درصدی پرونده‌های مرتبط با موضوع زمین‌خواری است.
عدم اتصال برخی از دستگاه‌ها به سامانه از جمله چالش‌های اجرای سامانه پنجره واحد است

وی درباره چالش‌های موجود در این حوزه اظهار کرد: از جمله چالش‌های این حوزه عدم همکاری در اتصال سامانه‌های داخلی یا برنامه کاربردی به پنجره واحد جهت پاسخگویی به استعلامات و مجوزها، عدم ارائه نقشه‌های محدوده تولی‌گری به سازمان فناوری اطلاعات از جمله نقشه تقسیمات سیاسی وزارت کشور، نقص نقشه سند ملی آمایش سرزمین و.... و نقص سرویس‌ها، سامانه‌ها و نقشه‌ها جهت بهره‌برداری در پنجره واحد است. همچنین از دیگر چالش‌ها می‌توان به وجود سامانه‌های موازی‌کاری با پنجره واحد اشاره کرد که باید از صدور استعلامات کاغذی و موازی‌کاری خودداری شود. در حال حاضر امکان بارگذاری نقشه‌های هوایی و .... در درگاه وجود دارد. بنابراین باید از موازی‌کاری پرهیز شود.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور درباره راهکارهای رفع این چالش‌ها گفت: از جمله الزامات موجود در رفع چالش‌ها مشارکت فعال مراجع نظارتی جهت رفع چالش‌های عدم همکاری مناسب و موازی‌کاری، مشارکت فعال استانداری‌ها، مشارکت فعال دادگستری‌ها جهت انجام اقدامات حفاظتی در موضوع زمین‌خواری، برنامه‌ریزی و هماهنگی مناسب دستگاه‌ها با سازمان فناوری جهت رفع نواقص اشاره کرد.
رونمایی از پنجره واحد زمین در هفته دولت

محمد رضا یزدی رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز امروز در نشست مشترک دستگاه‌ها درباره اجرای پنجره واحد زمین در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهارکرد: تلاش می‌شود از پنجره واحد زمین در هفته دولت رونمایی شود؛ امیدواریم فعالیت در این حوزه به صورت یکپارچه و با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.تا پایان سال ۱۴۰۲ قول داده شده که نقشه‌های کشوری نیز روی این سامانه بارگذاری شود.

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی افزود: هر گونه ترک فعل در حوزه فعالیت پنجره واحد زمین قابل قبول نخواهد بود و با آنها برخورد می‌شود؛ همچنین دستگاه‌های نمونه و برخط نیز معرفی خواهند شد.

وی گفت: اشتراک گذاشتن اطلاعات میان دستگاه‌ها مرتبط با حوزه زمین نیز دنبال می‌شود و همه این دستگاه‌ها باید با همدیگر همکاری داشته باشند و ایجاد هر محدودیتی قابل پذیرش نیست. البته مسائل مربوط به پدافند غیرعامل نیز باید مورد توجه قرار گیرد. پیشگیری و مقابله در تخلفات حوزه زمین اولین قدم است که همه دستگاه‌ها به آن باید توجه کنند.
انتقال تصاویر ماهواره خیام و هوش مصنوعی به پنجره واحد زمین

مازیار مباشری مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی هم در نشست مشترک دستگاه‌ها درباره اجرای پنجره واحد زمین اظهار کرد: با توجه به اینکه از ماهواره خیام تصاویر باکیفیتی به دست می‌آید، امیدواریم ظرف یک تا دو ماه آینده تصاویر آن در اختیار پنجره واحد زمین قرار بگیرد تا برای مدیریت این حوزه شاهد انقلابی باشیم به طوریکه می‌توان، تاریخ را به دو بخش قبل از استفاده از این ماهواره و بعد از استفاده از آن تقسیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه از هوش مصنوعی برای مدیریت حوزه زمین استفاده خواهد شد و اکنون در حال کاربردی کردن آن برای استفاده از این امر هستیم، گفت: تصاویری که از ماهواره خیام برای پایش اراضی کشور استفاده خواهد شد دقت بالایی دارد و می‌تواند تعداد و دقت پرونده‌ها را در این بخش افزایش دهد چرا که با پنجره واحد زمین امکان رصد اراضی کشور در تمام بخش‌ها وجود خواهد داشت و مدیریت واحدی صورت می‌گیرد.
برخورد با دستگاه های متخلف حوزه زمین

معاون وزارت ارتباطات تصریح کرد: برخی دستگاه‌ها که هزینه‌های خارج از چارچوب قانون، در حوزه زمین از مردم  پول دریافت می‌کنند، باید اصلاح شوند در غیر این صورت اسامی آن‌ها به دستگاه‌های ذیربط اطلاع‌رسانی خواهد شد.برخی دستگاه‌ها همچنین زمان پاسخگویی به استعلامات بالایی دارند به طوریکه استعلامی که باید در 5 دقیقه پاسخ آن را بدهند تا 45 روز زمان می‌برد.

مباشری ادامه داد: سامانه پنجره واحد زمین به سامانه قوه قضائیه نیز متصل می‌شود اما زمانی که برای اتصال آن در نظر گرفته شده زیاد است که در این زمینه نیز امیدواریم که زمان کوتاه شود. در پنجره واحد زمین پس از کشف تخلفات صورت گرفته در حوزه زمین پرونده مورد نیاز تهیه و به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب