کد مطلب: 23910
  تاریخ انتشار:  1402/02/11 - 14:43


ابلاغ دستورالعمل طبیعت‌گردی در مناطق حفاظت شده در هفته آینده

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از ابلاغ دستورالعمل طبیعت‌گردی در مناطق حفاظت شده به استان‌ها برای جلب مشارکت مردمی در هفته آینده خبرداد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از ابلاغ دستورالعمل طبیعت‌گردی در مناطق حفاظت شده به استان‌ها برای جلب مشارکت مردمی در هفته آینده خبرداد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، حسن اکبری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکیدات رییس جمهوری مبنی بر ضرورت مردمی‌سازی امور و جلب مشارکت مردم در کارها و مسایل دولتی اظهار کرد: رییس جمهوری در همایش سراسری مدیران دولت مردمی که اوایل سال جاری برگزار شد، تاکید بر مردمی‌سازی امور داشت و در جلسات دولت همه دستگاه‌ها را موظف کرد ظرف ۲۵ روز برنامه‌های خود را در این زمینه احصا، اعلام و اجرا کنند.

وی با اشاره به رویکرد مردم‌محور سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ما برای جذب مردم و پاسخگویی مناسب به درخواست‌های آنان، به تهیه دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های شفاف و وحدت رویه در سراسر کشور نیاز داریم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه تهیه دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌ها در این سازمان گفت: شیوه‌نامه وحدت رویه در مورد نحوه پاسخگویی به درخواست‌های برداشت گیاهان دارویی به‌نحوی که کمترین آسیب به طبیعت وارد شود، تهیه و هفته گذشته به همه استان‌ها ابلاغ شده است.

اکبری افزود: دستورالعمل طبیعت‌گردی در مناطق حفاظت شده برای جلب مشارکت مردمی و مردمی کردن حفاظت را در دستور کار قرار داده‌ایم تا بازنگری و به‌روز شود و روند شکل گیری طبیعت گردی و ساماندهی تفرجگاه‌ها با رعایت مسائل محیط زیست، تسهیل و تسریع شود.

وی خاطرنشان کرد: طبیعت‌گردی اهمیت بسزایی در رونق اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوامع محلی دارد و ابزاری برای کمک به حفاظت است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به انجام کار فشرده دو هفته‌ای برای تهیه این دستورالعمل، از ابلاغ آن به استان‌ها در هفته آینده خبر داد و گفت: ابلاغ این دستورالعمل منجر به وحدت رویه در رونق طبیعت‌گردی همزمان با اجرای برنامه جامع مدیریت مناطق و ایجاد واحدهای اکولاژ در زون‌های تفرج مناطق چهارگانه خواهد شد.

اکبری در ادامه مهم‌ترین اقدام در زمینه جلب مشارکت مردمی و تحقق شعار سال را تهیه پیش‌نویس مصوبه‌ای با عنوان «مشارکت در حفظ تنوع زیستی و رونق کسب و کارهای محیط زیستی» دانست که تقدیم هیات دولت شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به شعار سال و فرمایشات مقام معظم رهبری، زمینه استفاده از این ابزار قانونی باید هرچه سریع‌تر فراهم شود تا ظرفیت‌های جدید برای جلب مشارکت مردم در حفظ تنوع زیستی و ایجاد کسب و کارهای محیط زیستی میسر شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: دستورالعمل‌هایی که قبلا وجود داشت و بعضا مواردی در آن‌ها بود که سرعت پاسخگویی سازمان حفاظت محیط زیست به استعلام‌ها و صدور مجوزها را کند می‌کرد، در دستور کار اصلاح و بازنگری قرار گرفته است.

اکبری اضافه کرد: ان‌شاءالله تا پایان اردیبهشت ماه حداقل دو دستورالعمل از جمله دستورالعمل تکثیر و پرورش حیات وحش در اسارت بازنگری و به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

وی افزود: از تمام مردم درخواست می‌کنیم هرکس به اجرای پروژه‌های توامان حفاظتی و بهره‌برداری  از تنوع زیستی، اجرای پروژه های طبیعت گردی در عرصه‌های تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، موضوعاتی نظیر  تاکسیدرمی حیات وحش ، تکثیر گونه‌های در خطر انقراض و سایر ظرفیت‌های ممکن علاقه دارد و پیشنهاد یا درخواستی دارد به نزدیک‌ترین واحد محیط زیست مراجعه و درخواست خود را ارایه کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: ادارات کل محیط زیست استانها مکلف شدند که تمام پیشنهادات مردم و بخش خصوصی را در زمینه حفاظت مشارکتی جدی بگیرند و تا حد امکان از ظرفیت‌های حقوقی موجود، راهکاری برای پاسخگویی مثبت به این درخواست‌ها ارایه کنند.       

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی