کد مطلب: 23891
  تاریخ انتشار:  1402/02/06 - 15:17


از تهیه ۱۶دستگاه تأمین کننده آب شرب تا ۸ کیلومتر فنس‌کشی برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در«توران»

رئیس پارک ملی توران به تشریح اقدامات انجام شده در راستای حفاظت بهتر از یوزپلنگ آسیایی در زیستگاه توران پرداخت.

رئیس پارک ملی توران به تشریح اقدامات انجام شده در راستای حفاظت بهتر از یوزپلنگ آسیایی در زیستگاه توران پرداخت.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، احمد رادمان درباره اقدامات انجام شده برای احیای پارک ملی توران - زیستگاه یوزپلنگ آسیایی - اظهار کرد: در راستای حفاظت بهتر از زیستگاه یوزپلنگ آسیایی که پارک ملی توران از بهترین این زیستگاه‌ها در کشور و آسیا است اقدامات بسیار موثری انجام شده که از جمله آن‌ها می‌توان به خریداری سامانه‌های عرفی در محدوده پارک ملی توران اشاره کرد.

وی درباره سامانه‌های عرفی پارک ملی توران افزود: ۱۲ سامانه عرفی در محدوده و حاشیه پارک ملی توران خریداری و دام از این منطقه خارج شده است. بدین جهت امنیت کامل برای یوزپلنگ آسیایی برقرار شده است.

رادمان با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۶ در منطقه توران تنها پنج دستگاه تلمبه بادی داشتیم، گفت: اکنون ۱۶ دستگاه تلمبه بادی تأمین‌کننده آب شرب حیات وحش در این محدوده حفاظتی است، چراکه این تلمبه پایدارترین منبع برای تأمین آب شرب حیات وحش محسوب می‌شود.

رئیس پارک ملی توران در راستای اقدامات انجام شده برای حفاظت بهتر از زیستگاه توران ادامه داد: یک واحد حفاظتی به کمک مردم و سازمان حفاظت محیط زیست در روستای احمدآباد که یکی از بهترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی و آهو در منطقه توران است ساخته شد. این پاسگاه به صورت کامل به خودرو و موتورسیکلت‌های مناسب گشت‌زنی مجهز شده است.

وی درباره تعداد خودرو و موتورسیکلت‌ها توضیح داد: ۱۱ دستگاه موتورسیکلت‌ برای گشت و کنترل منطقه و چهار دستگاه خودروی کمک‌دار افزوده شده است.

رادمان درباره فنس‌کشی و نصب تابلوهای هشدار این زیستگاه، تصریح کرد: هشت کیلومتر فنس‌کشی در محور اصلی سبزوار-شاهرود و نصب تابوهای هشدار دهنده برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی انجام شده است. سال گذشته بیش از ۲۰ تابلو هشداردهنده نصب شد و در سال جاری چهار تابلو بزرگ دیگر نیز اضافه شده است.

وی درباره احیای بخشی از پوشش گیاهی منطقه توران نیز گفت: اقدامات بسیار خوبی در حاشیه پارک ملی صورت گرفته است.

رئیس پارک ملی توران تاکید کرد: خریداری مستثنیات داخل پارک صورت گرفته است که در این مستثنیات برای تأمین علوفه حیات وحش علوفه کشت شده است.

رادمان در پایان گفت: در نتیجه تمامی این اقدامات، مشاهدات و آمار ثبت شده خوبی از جمعیت یوزپلنگ آسیایی در منطقه توران در سال جاری داشتیم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی