کد مطلب: 22704
  تاریخ انتشار:  1401/12/13 - 11:36


واکنش سازمان محیط زیست به انتقادات درباره مرگ «پیروز»

سازمان حفاظت محیط زیست درباره ادعای تزریق داروی اشتباه به«پیروز» و برخی اظهارنظرها در خصوص مرگ او اطلاعیه ای صادر کرد.

سازمان حفاظت محیط زیست درباره ادعای تزریق داروی اشتباه به«پیروز» و برخی اظهارنظرها در خصوص مرگ او اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: «پیروز» اولین زادآوری توله یوز در پروژه تکثیر در اسارت یوز ایرانی بوده است که با همت و تلاش متخصصان و کارشناسان ایرانی انجام شد و از زمان تولد این توله یوز، از همه ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی برای رشد و درمان او استفاده شد.

در ادامه این اطلاعیه تصریح شده است: پس از اعلام خبر تلف شدن «پیروز» با وجود همه تلاش‌های صورت گرفته برای حفظ این توله یوز و شفاف‌سازی تمام اقدامات و فعالیت‌های انجام شده از طریق پورتال سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان راوی اول، گزارش‌ها و اظهارات متناقض در خصوص شرایط و روند درمان او انتشار یافت که موجب تشویش اذهان عمومی شده است. به عنوان مثال قبل از ارایه گزارش پاتولوژی گفته شد که تزریق داروی اشتباه موجب از کار افتادن کلیه «پیروز» شده است و یا اینکه اخیرا یک عکس در شبکه‌های اجتماعی منتشر و گفته شده مربوط به تاکسیدرمی «پیروز» است. حال آنکه در دنیا بعد از تلف شدن حیات وحش چه به‌صورت طبیعی و یا در اثر حادثه از علم تاکسیدرمی برای استفاده در موزه‌های تنوع زیستی استفاده می‌شود.

سازمان حفاظت محیط زیست، اظهارنظرهای غیرکارشناسی از این دست را که در ارتباط با مقولات تخصصی و علمی بیان می‌شوند را غیرسازنده و موجب نگرانی جامعه عنوان کرده و این حق را برای خود محفوظ می‌داند که هرگونه اتهام ناروا و شبهه‌افکنی را از طریق مراجع صالحه پیگیری کند.

این اطلاعیه می افزاید: از سوی دیگر، علمی بودن این پروژه و دستاورد های این اقدام بزرگ در حاشیه قرار گرفت و متاسفانه بیشتر به جنبه چهره‌سازی از توله یوز نر پردیسان پرداخته شد. با این وجود تمام اسناد مربوط به «پیروز» از زمان تولد (سزارین صحرایی) تا تلف شدن در بیمارستان دامپزشکی برای مطالعه تیم علمی این پروژه و کاهش خطای ریسک‌های آتی در موارد مشابه موجود است. در همین راستا، بلافاصله پس از تلف شدن «پیروز» نمونه‌برداری موفقی از او انجام شد و برای حفظ ذخیره ژنی به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی کشور منتقل شد.

سازمان حفاظت محیط زیست ضمن احترام به حساسیت افکار عمومی، از همه کارشناسان، صاحبنظران و متخصصانی که در این ارتباط دیدگاه یا ابهامی دارند، دعوت کرده است که نظرات خود را با معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی در میان بگذارند تا از بروز هرگونه شبهه یا فرافکنی در جامعه جلوگیری شود.  

در پایان این اطلاعیه تاکید شده است: سازمان حفاظت محیط زیست هیچگاه خود را بی نیاز از نظرات و پیشنهادات کارشناسان و متخصصان ندانسته است و از آنجا که پروژه تکثیر یوز در اسارت همچنان ادامه دارد، برای موفقیت بیشتر در اجرای این پروژه از رهنمودهای علمی و کارشناسی استقبال می‌کند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان