کد مطلب: 22567
  تاریخ انتشار:  1401/11/08 - 14:51


دستورالعمل سازمان محیط زیست آمریکا برای فعالیت‌های مدارس در هوای آلوده

مدارس باید شرایط کیفیت هوای محلی را با استفاده از ابزارهای توصیه شده توسط دفتر تعیین کننده کیفیت هوا در هر محله، ردیابی و نظارت کنند.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) و مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا (CDC) دستورالعملی را با استناد به راهنمای کیفیت هوا و فعالیت ‌های ورزشی در فضای باز و در مواقع آتش‌سوزی‌های جنگلی برای مدارس تنظیم کرده‌اند که راهنمایی برای مقامات بهداشت عمومی این کشور است و به منظور کمک به تصمیم‌گیری ‌های محلی و مدرسه‌ای طراحی شده است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مسئولان مدارس این کشور پس از مشورت با اداره آموزش شهرستان محلی خود، دفتر مناطق مدارس، دفتر منطقه هوایی محلی و کارشناسان بهداشت عمومی محلی برای تعیین اینکه کدام روش های نظارت بر کیفیت هوا شامل شاخص کیفیت هوا، غلظت کل انتشار یا سایر روش‌های توصیه‌شده، بهترین گزینه کاربردی در منطقه مدرسه مورد نظر هستند، می‌توانند این راهنما و نمودار را در صورت نیاز تغییر دهند.

این راهنما و نمودار همچنین جایگزین دستورالعمل‌ها و خط‌ مشی‌های موجودی که توسط مقامات محلی تعیین شده است، نمی‌شود.

این دستورالعمل به کارکنان مدارس کمک می کند که در مواقعی که هوا آلوده است در مورد بستن مدرسه یا لغو برنامه‌های آموزشی در نهایت به صورت مدرسه به مدرسه و منطقه‌ای و با شرایط آلودگی در هر منطقه و بخش تصمیم گیری کنند.

تاثیر دود و آلاینده‌ها به حساسیت فرد و مدت قرار گرفتن در معرض آن بستگی دارد. برای مثال کودکان مبتلا به بیماری های تنفسی یا قلبی نسبت به کیفیت پایین هوا آسیب پذیر هستند و ممکن است به اقدامات احتیاطی بیشتری نیاز داشته باشد. به این ترتیب مسئولان مدرسه در هر منطقه باید به والدین توصیه کنند که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خانواده خود در این باره مشورت کنند.

همچنین مدارس باید شرایط کیفیت هوای محلی را با استفاده از ابزارهای توصیه شده توسط دفتر تعیین کننده کیفیت هوا در هر محله، ردیابی و نظارت کنند.

به این ترتیب مدارس در هر منطقه باید بر اساس کیفیت هوا و شرایط هر منطقه مانند در دسترس بودن امکانات کنترل کیفیت همچون تعداد دستگاه‌های فیلتر هوا در هر مدرسه یا امکان مشاهده مستقیم کیفیت هوای داخل/خارج در محل، در مورد فعالیت های مدارس و تعطیلی تصمیم گیری کنند.

مدارس در هر منطقه سپس باید هر گونه تعطیلی مدارس را به اداره آموزش و پرورش شهرستان خود و همچنین به رسانه‌ها و خانواده‌های دانش‌آموزان اطلاع دهند.

همچنین براساس نمودار کیفیت هوای آژانس محیط زیست آمریکا برای فعالیت‌های ورزشی مدارس نیز محدودیت‌هایی اعمال می‌شود:

* در صورتی که شاخص کیفیت هوا سبز باشد یعنی در سطح یک، هیچ فعالیتی در فضای باز محدود نمی‌شود و برای همه گروه‌ها آزاد است.

* در سطح دو که شاخص زرد است، افراد حساس باید شرایط خود را به لحاظ پزشکی تحت مدیریت داشته باشند.

* در سطح سه که شاخص نارنجی است، افراد حساس باید در داخل خانه ورزش کند و از فعالیت سنگین در خارج از منزل پرهیز کنند. همچنین افراد آسیب پذیر زمان استراحت خود را بیشتر کنند.

* در سطح چهار که شاخص قرمز است، افراد حساس باید در داخل خانه ورزش کند و از فعالیت سنگین در خارج از منزل پرهیز کنند. همچنین افراد حساس در خانه بمانند.

* در سطح پنج که شاخص بنفش است، هیچ فعالیت ورزشی در فضای باز انجام نشده و برنامه‌های ورزشی به داخل خانه محدود و یا به زمان دیگری موکول شود.

بنابر این گزارش، وقتی هوا ناسالم است، بهترین گزینه کاهش فعالیت بدنی و ماندن در خانه و بستن پنجره‌ها و درهاست.
اگر دمای داخل خانه بالا است به مکانی با هوای تمیز فیلتر شده بروید مانند کتابخانه عمومی، مرکز خرید یا ساختمان های دیگر با گرمایش، سیستم تهویه مطبوع.

ماسک ها نیز محدودیت هایی دارند. ماسک های جراحی هیچ محافظتی در برابر دود ایجاد نمی کنند. ماسک های تنفسی N95 نیز برای استفاده حرفه ای توسط بزرگسالان آموزش دیده طراحی شده اند و برای کودکان در نظر گرفته نشده اند. بنابراین، ماسک برای کودکان از سوی دفاتر تعیین کیفیت هوای مناطق و آژانس های بهداشت عمومی توصیه نمی‌شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان