کد مطلب: 22550
  تاریخ انتشار:  1401/11/03 - 17:38


زمین‌خواری، چالش مهم منابع طبیعی کشور

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: ۱۳۵ میلیون هکتار از ۱۶۵ میلیون هکتاری مساحت کشورمان را اراضی منابع طبیعی تشکیل می‌دهد که امروز با چالش‌های محتلفی روبروست و یکی از این چالش‌های مهم پدیده زمین خواری است.

 رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: ۱۳۵ میلیون هکتار از ۱۶۵ میلیون هکتاری مساحت کشورمان را اراضی منابع طبیعی تشکیل می‌دهد که امروز با چالش‌های محتلفی روبروست و یکی از این چالش‌های مهم پدیده زمین خواری است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، عباسعلی نوبخت در نخستین جلسه سامانه مدیریت پنجره واحد زمین که با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با امور زمین پیش از ظهر امروز در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار شد، حفاظت از منابع طبیعی کشور را امری بسیار مهم و حیاتی در کشور برشمرد و اظهارکرد: ۱۳۵ میلیون هکتار از ۱۶۵ میلیون هکتاری مساحت کشورمان را اراضی منابع طبیعی تشکیل می‌دهد که امروز با چالش‌های محتلفی روبروست و یکی از این چالش‌های مهم پدیده زمین خواری است که دلمشغولی فراوانی را برای منابع طبیعی ایجاد کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به گستره وسیع عرصه‌های ملی و پراکندگی آن در سطح کشور گفت: حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی تکلیف سازمان‌های تخصصی دولت است و در این میان نقش سازمان منابع طبیعی کشور پر اهمیت است.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه مدیریت حفاظت حدود ۸۵ درصد از عرصه‌های کشور بر عهده سازمان منابع‌ طبیعی است، راه‌اندازی این سامانه کمک شایسته‌ای به امر حفاظت و مدیریت عرصه‌های ملی و دولتی خواهد کرد.

نوبخت افزود: با ایجاد پنجره واحد مدیریت زمین امکان استفاده از فناوری‌های نوین و ظرفیت‌هایی نظیر تصاویر ماهواره‌ای جهت کمک به جنگلبانان ایجاد شده است به‌ویژه در مناطقی که آسیب‌پذیری بیشتری وجود دارند پایش مداوم اراضی اتفاق می‌افتد.

رییس سازمان منابع طبیعی کشور تاکید کرد: صدور تمامی مجوزها باید از طریق این سامانه انجام شود و سازمان‌های دست اندرکار و مربوط به امور زمین باید اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: سامانه ظرفیت‌های مناسبی ایجاد کرده تا مردم و سرمایه‌گذاران برای اراضی مستعد بهره‌برداری در قالب طرح‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و منابع طبیعی بدون نیاز به مراجعه حضوری به دستگاه‌های متعدد در زمان کوتاه‌تری مجوزهای مورد نیاز را دریافت کنند که این موضوع هم قطعا کمک بزرگی به افزایش بهره‌وری تولید کشور با ملاحظه حفظ منابع ملی برای نسل‌های آینده خواهد بود.
  سامانه مدیریت پنجره واحد زمین در ۲۱ استان عملیاتی شده است

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نیز در این نشست از بهره‌برداری و عملیاتی شدن سامانه مدیریت پنجره واحد زمین در ۲۱ استان کشور خبر داد.

حسین میر رجبی با اشاره به اهمیت منابع طبیعی و حفاظت هوشمندانه علیه فساد و رانت در اراضی خاطرنشان کرد: برای پویایی و کارآمدی سامانه پنجره واحد زمین تمامی دستگاه‌ها باید اطلاعات مورد نظر و نقشه‌های عملیاتی خود را در امور زمین در سامانه بارگذاری کنند تا متقاضی که به سامانه مراجعه می‌کند به‌صورت شفاف در خصوص مجوز درخواستی خود مطلع شوند و اقدام کنند.

وی در این نشست بر موضوع پایش هوشمند اراضی ملی در پنجره واحد زمین تاکید کرد و افزود: با رصد و پایش هوشمند اراضی می‌توان از اتلاف هزینه در منابع طبیعی و اعمال مدیریت نامناسب منابع انسانی در این سامانه جلوگیری کرد.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی همچنین گفت: این سامانه به موازات توسعه و به اشتراک گذاری اطلاعات در ۲۱ استان عملیاتی شده و در دست بهره‌برداری است و سازمان منابع طبیعی راهبر پنجره واحد زمین در سراسر کشور است و رییس سازمان برابر ماده ۲ ضوابط اجرایی پنجره واحد زمین با حکم ریاست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به عنوان راهبر این سامانه منصوب شده است.

میر رجبی اجرای پروژه‌های دولت الکترونیک را یکی از مهم‌ترین اقدامات برای اجرای فرمان مقام معظم رهبری برشمرد که با نامگذاری امسال به نام «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» از سوی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در قالب پایش هوشمند اراضی منابع طبیعی عینیت یافته است.

معاون رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در امر حفاظت و امور اراضی تاکید کرد: سامانه پنجره واحد مدیریت زمین یکی از پروژه‌های اولویت‌دار دولت الکترونیک است که به منظور ایجاد سهولت در ارایه خدمات و مجوزهای زمین و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و راه‌اندازی شده و فعالیت خود را در در حال حاضر در بیشتر استان‌های کشور آغاز کرده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، در این نشست  به منظور مدیریت بهینه اراضی و جلوگیری از تغییر غیر قانونی کاربری اراضی همچنین در راستای تبصره پنج  ماده ۲ آیین نامه استفاده از ظرفیت دانش بنیان مصوبه هیات دولت در ابتدای سال جاری، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور استفاده از ظرفیت پنجره واحد را در پایش هوشمند اراضی ملی در دستور کار قرار داده و در جلسه مذکور این مهم به بحث و تبادل نظر گذاشته شده و توافقات اولیه در این زمینه انجام شده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب