کد مطلب: 22547
  تاریخ انتشار:  1401/11/03 - 13:13


تغییرات اقلیمی متهم افزایش بیماری‌های عفونی

تغییرات اقلیمی فقط یک وضعیت اضطراری با محرک‌های موجود مانند جهانی‌ شدن، شهرنشینی و نابرابری زیست‌محیطی نیست تا به انتقال بیماری دامن بزند.

بیماری‌های عفونی در سراسر جهان با وجود پیشرفت‌های پزشکی، در حال گسترش است. تغییرات آب‌وهوایی است که باعث گسترش بیماری‌های عفونی و تشدید بسیاری از مشکلات سلامتی می‌شود و سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی در بسیاری از کشورهای جهان برای مقابله با تقاضای فزاینده‌ای که با آن مواجه است، در موقعیت مناسبی قرار ندارد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مجمع جهانی اقتصاد به تسهیل مشارکت‌های عمومی، خصوصی و همکاری جهانی کمک می‌کند تا مراقبت‌های بهداشتی مقرون‌به‌صرفه و با کیفیت بالا در دسترس همگان باشد.

بیماری سل (TB) قابل درمان و پیشگیری است. با این حال در سال ۲۰۲۱ حدود ۱.۶ میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. بیماری سرخک در سراسر جهان در ۲ ماه اول سال ۲۰۲۲ به میزان ۷۹ درصد افزایش یافت؛ در حالی که واکسن این بیماری از سال ۱۹۶۳ در دسترس است.

تغییرات اقلیمی فقط یک وضعیت اضطراری با محرک‌های موجود مانند جهانی‌ شدن، شهرنشینی و نابرابری زیست‌محیطی نیست تا به انتقال بیماری دامن بزند.

بیماری کووید ۱۹ نشان داد که ما برای یک بیماری همه‌گیر آماده نبودیم. اکنون تغییرات اقلیمی ما را به شدت به یک بحران بهداشتی دیگر می‌برد و خطر این هست که به همان اندازه آمادگی برای آن نداشته باشیم؛ مگر اینکه بتوانیم در حصول اطمینان از دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی مقرون‌به‌صرفه و با کیفیت بالا برای همه، پیشرفت چشمگیری داشته باشیم.

تغییرات آب‌وهوایی تهدیدی بی‌سابقه برای سلامت انسان است و این موضوع به ظهور بیماری‌های جدید و تشدید بیماری‌های موجود کمک می‌کند. به عنوان مثال روشن شده که سل یک بیماری حساس به آب‌وهواست و تغییرات آب‌وهوا بر انتقال آن از طریق عواملی مانند سوءتغذیه تاثیر می‌گذارد. همچنین جابه‌جایی جمعیت در نتیجه رویدادهای شدید آب‌وهوایی نیز باعث افزایش نرخ عفونت می‌شود.

مالاریا که در حال حاضر یک قاتل بزرگ است، تحت تاثیر آب‌وهوای گرمتر قرار خواهد گرفت که احتمالا این موضوع به گسترش پشه‌های ناقل مالاریا کمک می‌کند. علاوه بر این هوا، آب و سایر اشکال آلودگی به سلامت ما آسیب می‌زند. تغییرات آب‌وهوایی نیز باعث فجایع طبیعی مکرر و شدیدتر می‌شود که زندگی و رفاه را به خطر می‌اندازد.

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) انتظار می‌رود بین سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰ تغییرات آب‌وهوایی تنها به دلیل سوءتغذیه، مالاریا، اسهال و استرس گرمایی سالانه باعث حدود ۲۵۰ هزار مرگ بیشتر در سال شود. پیشرفت‌های پزشکی و همچنین بهبود دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی مرگ‌ومیر و عوارض بیماری‌های عفونی را به اندازه قابل توجهی کاهش داده است.

بانک جهانی و سازمان بهداشت جهانی قبل از همه‌گیری تخمین زدند که حداقل نیمی از جهان به خدمات بهداشتی ضروری دسترسی ندارند. مساله اینجاست که مشکل به سطح مراقبت‌های بهداشتی اولیه متوقف نیست.

تقاضا برای خدمات پزشکی در تمام این مدت در حال افزایش بوده است. با شیوع بیشتر بیماری‌هایی مانند زوال‌ عقل جمعیت‌های سالخورده نیز بر سیستم‌های بهداشتی فشار وارد می‌کنند. ارائه مراقبت‌های بهداشت روانی در حال تبدیل‌ شدن به یک بار فزاینده بر سیستم‌های بهداشتی است و نابرابری‌ها منجر به نتایج نابرابر تامین سلامتی برای بسیاری می‌شود.

مجمع جهانی اقتصاد متعهد به شکل‌ دادن آینده مراقبت‌های بهداشتی، بهبود پایداری و انعطاف‌پذیری در مواجهه با این چالش‌ها شده و از طریق رویدادهایی مانند برگزاری نشست سالانه داووس و همچنین تبادل دانش دنبال کاهش نابرابری‌های بهداشتی است و اهدافی را در نظر دارد که برخی از آن در ادامه می‌آید.

حفظ سلامتی و تندرستی

هدف شبکه جهانی برابری سلامت رسیدگی به نابرابری‌های مربوط به سلامت و رفاه بین کشورهاست. این مجموعه در پی این است که اطمینان حاصل کند که همه به سلامت و مراقبت‌های بهداشتی دسترسی دارند.

مجمع جهانی اقتصاد تاکید دارد: ما رهبران اجرایی را گرد هم می‌آوریم تا متعهد به اولویت‌بندی برابری سلامت در کسب‌وکارشان و ایجاد تغییر در اکوسیستم گسترده‌ترشان شوند. ابتکارات ما بر سلامت زنان و سلامت و تندرستی محیط کار، سلامت روان نیروی کار، کار با سرطان و چاقی در محل کار تمرکز ویژه‌ای دارد.

تحول سیستم‌ها

جهان می‌توانست و باید بهتر برای این همه‌گیری آماده می‌شد. مشارکت ما برای پایداری و تاب‌آوری سیستم سلامت، ابتکارات متعدد متمرکز بر تقویت همکاری در بخش‌ها را گرد هم می‌آورد تا سیستم‌های بهداشتی انعطاف‌پذیرتر شود و پایداری بیشتری برای مقابله با خطرات جهانی ایجاد کند.

فناوری و نوآوری

هدف اتحاد اقدام سلامت دیجیتال مجمع جهانی اقتصاد ارائه مزایای فناوری دیجیتال به مراقبت‌های بهداشتی به ویژه در رابطه با بیماری‌های غیرواگیر مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت است. بیماری‌های غیرواگیر تقریباً سه‌چهارم مرگ‌ومیرها را در سراسر جهان تشکیل می‌دهد اما تنها ۲.۲ درصد از کمک‌های توسعه‌ای به آن اختصاص داده شده است. کار این مجمع بر هدف‌گذاری پیشگیری، تغییر تشخیص، گسترش دسترسی درمانی و نوآوری در مراقبت‌های بهداشتی جامعه متمرکز است.

مجمع جهانی اقتصاد تصریح می‌کند: حصول اطمینان از اینکه همه افراد به بالاترین استانداردهای مراقبت‌های بهداشتی دسترسی دارند، به معنای شناسایی و افزایش راه‌ حل‌های جدید است. ما باید مراقبت‌های بهداشتی را در سطح جهانی از طریق تغییرات سیستمی، نوآوری و همکاری متحول کنیم و از ابزارهای دیجیتال موجود بهترین استفاده را داشته باشیم. ما با هم می‌توانیم در رسیدگی به نیازهای فوری بهداشتی برآورده نشده جمعیت جهانی پیشرفت کنیم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط انسانی