کد مطلب: 22199
  تاریخ انتشار:  1401/08/15 - 17:33


لزوم توجه به مباحث ایمنی زیستی در مدیریت ذخیره گاه های زیستکره

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از موضوعاتی که می بایست در بحث مدیریت ذخیره گاه های زیست‌کره بدان توجه کرد، مباحث ایمنی زیستی است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از موضوعاتی که می بایست در بحث مدیریت ذخیره گاه های زیست‌کره بدان توجه کرد، مباحث ایمنی زیستی است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، علی سلاجقه در آیین نکوداشت روز جهانی ذخیره گاه زیستکره که صبح امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ذخیره‌گاه زیست‌کره را تبلور اندیشه، دانش و فرهنگ یک ملت دانست و اظهار کرد: هر ملتی که بتواند بین انسان و محیط زیست ارتباطی منطقی برقرار کند، یک ملت پیشرو است.

وی با تاکید بر لزوم تدوین دانش بومی محیط زیست استان‌های کشور تصریح کرد: آموزه‌های دینی و فرهنگی ما به جلب مشارکت عمومی برای حفاظت از محیط زیست عنایت ویژه‌ای دارند.

معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هرجا مردم در کنار ما بودند، در انجام وظایف خود موفق‌تر عمل کرده‌ایم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، نقش مشارکت انسان را وجه تمایز ذخیره‌گاه با منطقه حفاظت شده عنوان کرد و گفت: شکل‌گیری ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره با اندیشه‌ای بلندتر و تاکید بر نقش محوری انسان صورت گرفته است.

سلاجقه در ادامه با اشاره به اهمیت توجه به بحث ارزشگذاری اقتصادی در موضوعات محیط زیستی اظهارکرد: پیوست‌های اقتصادی محیط زیست از مسایل مهم کشور است.

وی با اشاره به شعار سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» به طرح این پرسش پرداخت که چرا ما تولیدات محیط زیستی را به مردم معرفی نکرده‌ایم؟

معاون رییس جمهوری ادامه داد: وقتی دنیا، دنیای کمیت است، ما هم باید با عدد و رقم با آن‌ها حرف بزنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر نقش اساسی یونسکو در انتقال دانش و تجربیات تاکید کرد و از مسوولان این سازمان خواست این ماموریت را با جدیت دنبال کنند.

سلاجقه با بیان اینکه اعتبار ذخیره‌گاه‌ها باید در بودجه‌های سنواتی دیده شود، گفت: یکی از موضوعاتی که می‌بایست در بحث مدیریت ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره  بدان توجه کرد، مباحث ایمنی زیستی است.

وی افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی، دگردیسی جوامع گیاهی گسترش یافته است که می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد.

معاون رییس جمهوری از مدیران محیط زیست استان‌های مرزی خواست بحث ایمنی زیستی و انتقال تجارب را در قالب دیپلماسی محیط زیست پیگیری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سلاجقه در پایان گفت: سازمان حفاظت محیط زیست، مراکز تحقیقاتی و مردم، سه ضلع اصلی برای ساماندهی ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره هستند و باید در کنار هم قرار بگیرند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی