کد مطلب: 21990
  تاریخ انتشار:  1401/06/24 - 13:31


خطایی که موجب مرگ زودرس ۳.۲ میلیون نفر می‌شود

بسیاری از خانواده‌ها در سراسر جهان از سوخت‌های جامد سنتی مانند چوب برای پخت‌ و پز استفاده می‌کنند که به سلامت آنان آسیب می‌رساند.

بسیاری از خانواده‌ها در سراسر جهان از سوخت‌های جامد سنتی مانند چوب برای پخت‌ و پز استفاده می‌کنند که به سلامت آنان آسیب می‌رساند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، سوخت اصلی مورد استفاده برای پخت‌ و پز می‌تواند پاسخی برای پیگیری پیشرفت به سمت هدف توسعه پایدار سازمان ملل‌ متحد باشد که شامل دسترسی جهانی به انرژی پاک، پایدار و مقرون به صرفه است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی کندترین پیشرفت در سطح جهان مربوط به آفریقاست؛ جایی که تنها ۲۰ درصد از مردم عمدتا به سوخت‌های پاک و فناوری برای پخت‌ و پز متکی هستند؛ در حالی که این شاخص در میانگین جهانی ۶۹ درصد است.

نوع انرژی مصرفی خانوارها مهم است زیرا استفاده از سوخت‌های جامد سنتی نه‌تنها باعث آلودگی می‌شود و به سلامت آسیب می‌رساند بلکه موجب مرگ زودرس ۳.۲ میلیون نفر در سال نیز خواهد شد. همچنین زمان صرف شده برای جمع‌آوری سوخت، زمان انجام فعالیت‌های تولیدی مانند رفتن به مدرسه را از برخی اعضای خانواده‌ها می‌رباید.

استفاده از سوخت چوب همچنین می‌تواند منجر به تخریب و از بین رفتن جنگل‌ها، به ویژه در جنوب صحرای آفریقا شود.

مطالعه‌ای روی خانوارهای روستایی مکزیک نشان داد افراد حتی با افزایش درآمد قابل تصرف، سوخت‌ها و فناوری‌های پایین‌رده را کنار نمی‌گذارند و بدون کنار گذاشتن مصرف سوخت آلاینده، ممکن است بهبود قابل توجهی در نتایج سلامتی محقق نشود.

اما خانوارهای کشورهای در حال توسعه باید چقدر ثروتمند باشند تا انرژی‌های آلاینده را کنار بگذارند؟

نتایج مطالعه اخیر بانک جهانی نظرسنجی‌های ملی خانوارها را در ۲۴ کشور آفریقای جنوب صحرا(آفریقای سیاه) تجزیه‌ و تحلیل می‌کند که هیچکدام به گاز طبیعی دسترسی نداشتند و خانواده‌ها عمدتا برق یا گاز را برای پخت‌ و پز پاک انتخاب می‌کردند. برای بسیاری از خانوارها کمبود و خاموشی‌های برق تکیه به این انرژی را دشوار می‌کند.

بیش از یک‌پنجم جمعیت ۱۲ کشور از ۲۴ کشور مورد بررسی از گاز مایع به‌ عنوان سوخت اولیه پخت‌ و پز استفاده می‌کردند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد موانع مالی و غیر مالی برای دور کردن مردم از سوخت‌های آلاینده وجود دارد. البته اصلاحات نظارتی یکی از راه‌های کمک به کاهش هزینه‌ها و حرکت خانوارها برای استفاده از سوخت‌ها و فناوری‌های پاک است.

این یافته‌ها نشان می‌دهد دلایلی غیر از مقرون‌ به صرفه بودن می‌تواند الگوهای مصرف انرژی در خانوارها را تعیین کتد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط انسانی