کد مطلب: 21984
  تاریخ انتشار:  1401/06/23 - 12:56


لزوم حذف کامل یک گاز مخرب لایه ازن در ایران تا سال ۲۰۳۰

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بر حذف کامل مواد مخرب هیدروکلروفلوروکربن ها در ایران تا سال ۲۰۳۰ برای حفاظت از لایه ازن تاکید کرد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بر حذف کامل مواد مخرب هیدروکلروفلوروکربن ها در ایران تا سال ۲۰۳۰ برای حفاظت از لایه ازن تاکید کرد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، ایرج حشمتی در در مراسم گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی ازن که صبح امروز برگزار شد، با اشاره به دستاوردهای پروتکل مونترال در ایجاد همکاری و همراهی کشورهای مختلف با هدف حذف تدریجی مواد مخرب لایه ازن اظهار کرد: هم اینک این پروتکل، فعالیت‌ها و اهداف وسیع‌تری از جمله کند کردن روند تغییرات آب و هوایی را در پیش گرفته است.

وی اصلاحیه کیگالی را فرصتی برای بهبود بهره‌وری انرژی در بخش سرمایش و استفاده از فناوری‌های جدید دانست و افزود: پروتکل مونترال از طریق اصلاحیه کیگالی موجب کاهش مصرف هیدروفلوروکربن ها می شود که این امر، کند شدن روند گرمایش جهانی کره زمین را در پی دارد.

به گفته حشمتی، تاکنون ۱۲۴ کشور جهان به عضویت این اصلاحیه درآمده‌اند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شعار امسال روز جهانی ازن با عنوان «همکاری جهانی برای حفاظت از زندگی روی زمین» تصریح کرد: پیروی از این شعار یادآور این اصل مهم است که باید عزممان را برای سلامتی بشر و کلیه موجودات روی زمین جزم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز پس از گذشته افزون بر سه دهه از تصویب عضویت ایران در کنوانسیون وین و پروتکل مونترال در مجلس شورای اسلامی، مصرف بخش عمده‌ای از مواد مخرب لایه اوزن به میزان حدود ۹۸۰۰ تن در ۱۳۷۸ واحد تولیدی و خدماتی حذف شده است.

حشمتی در ادامه  اظهارکرد: با اجرای مرحله دوم حذف هیدروکلروفلوروکربن‌ها در ایران و انتقال فناوری به واحدهای تولیدی در جهت حذف کامل این مواد مخرب لایه ازن تا سال ۲۰۳۰ گام بر می‌داریم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تشکر از همکاری دستگاه‌های مختلف عضو کمیته ملی ازن گفت: تاکنون چندین موافقتنامه همکاری با دستگاه‌های مختلف اجرایی امضا کرده‌ایم که بستر لازم برای اجرای پروتکل مونترال را فراهم می‌کند.

نورالله مرادی - معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست - در مراسم گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی ازن که صبح امروز برگزار شد، با اشاره به همکاری مطلوب معاونت های محیط زیست انسانی و آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه موضوعات مختلف زیست محیطی، پیشنهاد کرد شرایط لازم برای همگانی‌سازی مسایل مربوط به حفاظت از لایه ازن هم فراهم شود.

وی افزود: هنوز زبان علمی برای حفظ ازن به خانواده‌ها و عموم جامعه تسری پیدا نکرده است و می‌بایست تلاش کنیم تا این اتفاق بیفتد.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت حفظ و بازسازی لایه ازن برای تداوم حیات بشر و دیگر موجودات زنده کره زمین، گفت: باید موضوع حفاظت از ازن را به معارف عمومی تبدیل کنیم تا مردم نسبت به آن دغدغه داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مرادی استفاده از قالب های جدید رسانه‌ای و آموزشی در همگانی‌سازی مسایل مربوط به حفاظت از لایه ازن را موثر توصیف و اظهار امیدواری کرد: با همکاری‌های صورت گرفته بین معاونت‌های محیط زیست انسانی و آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر دستگاه های ذیربط این اتفاق بیفتد و سهم ایران در این حوزه به نحو چشمگیری افزایش یابد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری