کد مطلب: 21613
  تاریخ انتشار:  1401/04/29 - 16:04


سازمان محیط زیست به جد به دنبال دریافت حق‌آبه تالاب‌هاست

دولت و وزارت نیرو به خصوص سازمان حفاظت محیط‌زیست با جدیت به دنبال دریافت حق‌آبه‌ تالاب‌هاست تا وضعیت تالاب‌ها بعد از دو سال خشکسالی و گذر از شرایط سخت اقلیمی، بهبود یابد.

معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت و وزارت نیرو به خصوص سازمان حفاظت محیط‌زیست با جدیت به دنبال دریافت حق‌آبه‌ تالاب‌هاست تا وضعیت تالاب‌ها بعد از دو سال خشکسالی و گذر از شرایط سخت اقلیمی، بهبود یابد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مجتبی ذوالجودی ۲۹ تیرماه در آیین تکریم و معارفه سرپرست حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: هر استان دارای شرایط اقلیمی متفاوتی است که باید قوانین و مقرراتی که در حوزه محیط‌زیست وجود دارد با کمک تشکل‌های مردمی، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها تصحیح شوند، زیرا خط و مشی سازمان، محیط‌زیست مردم پایه است.

معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص تالاب‌های مهم کشور، افزود: در جلسات ستاد ملی تالاب‌های کشور و دفتر معاون اول رئیس جمهور قرار شد برای تالاب‌های مهم کشور یک مجری خاص در نظر گرفته شود که پیگیر کارهای این تالاب‌ها از جهات مختلف از مباحث بودجه‌ای تا اجرایی باشد که امید است در آینده آثار و برکات آن ملموس گزارش شود.

وی با بیان اینکه آنچه برای دولت و محیط‌زیست مهم بوده تالاب‌ها و اهمیت آن‌هاست، تصریح کرد: تالاب‌ها به اندازه‌ای برای مردم و دولتمردان مهم است که به عنوان اولویت‌های اول کشور قرار گرفته است، به طوری‌که بعد از بحث آب شرب حق‌آبه‌ تالاب‌ها دومین اولویت مدنظر است، دولت و وزارت نیرو به خصوص سازمان حفاظت محیط‌زیست با جدیت به دنبال حق‌آبه‌ها است تا وضعیت تالاب‌ها بعد از دو سال خشکسالی و گذر از شرایط سخت اقلیمی،  بهبود یابد.

ذوالجودی در مورد دریاها، بیان کرد: بحث مطالعاتی سواحل شمال و جنوب مطرح است، یکی از مسائل بسیار مهم مصوب شده از سوی قانون این است که توسعه صنایع‌ آب‌بر باید در سواحل جنوبی کشور استقرار پیدا کند، استقرار زمانی می‌تواند به نحو شایسته اتفاق بیفتد که مطالعات کاربردی، تکمیل شود که سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت محیط زیست دریایی این موضوع را در برنامه‌های جدی خود قرار داده است.

معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص پهنه‌بندی سواحل و استقرار صنایع، توضیح داد: قرار است این پهنه‌بندی در کوتاه‌ترین زمان ممکن با کمک دانشگاه‌ها، انجمن‌ها، متخصصان و مردم تهیه و به عنوان کار جمعی و بسیجی به دولتمردان ارائه شود.

وی در ادامه با اشاره به دریاچه ارومیه، تاکید کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه اقداماتی را انجام داده که ما به دنبال تکمیل این اقدامات هستیم، البته سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌های جامع و کاربردی دارد ولی باید قبول کرد دو سال شرایط سختی را پیش رو داشتیم و با خشکسالی مواجه بودیم، امید است امسال این شرایط سخت پشت سر گذاشته شود و برای سال‌های بعد با تامین حق‌آبه‌ها و اجرایی شدن برنامه‌های ستاد ملی دریاچه ارومیه، بتوان شرایط بهتری را برای این دریاچه رقم زد.

ذوالجودی گفت: باید بپذیریم که نتوانستیم منابع آب را به خوبی مدیریت کنیم، بیش‌ترین هدررفت آب مربوط به بخش کشاورزی است که جلساتی در سازمان حفاطت محیط‌زیست با روسای جهاد کشاورزی استان‌ها برگزار و قرار شد مصرف آب برای کشاورزی و استفاده از گونه‌های کم آب‌بر به گونه‌ای باشد که کمترین مصرف آب را در این بخش داشته باشیم، اگر به این راهکار دست یابیم و حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد آن عملیاتی شود، قطعا با کاهش مصارف آب در کشاورزی، مشکل تالاب‌ها و آب شرب تا حد زیادی برطرف خواهد شد، این موارد نیازمند کارهای فرا سازمانی است که به جد پیگیری می‌شود و امید است به زودی نتایج خوبی کسب شود.

وی توضیح داد: طبق قانون، تعیین حق‌آبه‌های زیست‌محیطی بر عهده سازمان حفاظت محیط‌زیست است که این حق‌آبه‌ها با کمک دانشگاه‌ها و متخصصان تعیین و در مراحل مختلف از طریق رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست رسما به وزارت نیرو اعلام شده است، البته وزارت نیرو برای تامین حق‌آبه‌ها مشکلاتی به دلیل کمبود بارش‌ها دارد، به طوری‌که حداقل ۸۰ درصد حق‌آبه‌ها تامین نشده و لازم است مدیریت بهتری در این زمینه صورت گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال تدوین برنامه برای تالاب‌های مهم کشور هستیم، به طوری‌که وظایف دستگاه‌های اجرایی را احصا می‌کنیم که برنامه‌ای مدون براساس استانداردهای بین‌المللی تنظیم و در حال نهایی شدن است و در کوتاه‌ترین زمان ممکن با همراهی وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی و سایر نهادها اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط دریایی