کد مطلب: 21484
  تاریخ انتشار:  1401/04/08 - 14:35


حمایت ژاپن از توسعه کشاورزی پایدار در جوار دریاچه ارومیه

سفیر ژاپن در ایران در سفر به استان آذربایجان غربی بر حمایت این کشور از توسعه کشاورزی پایدار در جوار دریاچه ارومیه تاکید کرد.

سفیر ژاپن در ایران در سفر به استان آذربایجان غربی بر حمایت این کشور از توسعه کشاورزی پایدار در جوار دریاچه ارومیه تاکید کرد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، کازوتوشی آیکاوا - سفیر ژاپن در جمهوری اسلامی ایران - که برای بازدید از پروژه‌های کشاورزی پایدار و معیشت جایگزین طرح احیای دریاچه ارومیه به استان آذربایجان غربی سفر کرده است، با استاندار و مدیرکل حفاظت محیط زیست این استان دیدار کرد.

در این دیدار که با حضور نماینده مقیم دفتر عمران ملل متحد در ایران همراه بود، محمدصادق معتمدیان - استاندار آذربایجان غربی- احیای دریاچه ارومیه را اولویت دولت سیزدهم برشمرد و از حمایت ژاپن برای احیای این دریاچه قدردانی کرد.

استاندار آذربایجان غربی افزود: اقدامات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بسیاری برای احیای این دریاچه از جمله گسترش کشت گلخانه‌ای و در نهایت کاهش حداکثری فشار احتمالی به کشاورزان منطقه انجام شده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان آذربایجان غربی جهت سرمایه گذاری گفت: آذربایجان غربی به عنوان یکی از استان های مهم ایران و با بیش از ۳.۵ میلیون نفر جمعیت، حدود هزار کیلومتر مرز مشترک با سه کشور همسایه دارد.

معتمدیان با یادآوری زیرساخت ها و برنامه های ویژه توسعه ای جهت ارتقای مرزهای تجاری آذربایجان غربی با کشورهای همسایه، خاطرنشان کرد: فعالیت ۹ پایانه گمرکی و ۵ پایانه صادراتی بین المللی در استان و همچنین وجود دو گذرگاه اصلی کشور در آذربایجان غربی، پتانسیل قابل توجهی را برای ترانزیت بین المللی از این استان فراهم کرده است.

نماینده عالی دولت در آذربایجان غربی همچنین گسترش دیپلماسی منطقه ای و توسعه روابط با کشورهای دوست در سطح جهان را رویکرد دولت سیزدهم معرفی کرد و افزود: آذربایجان غربی با داشتن سه فرودگاه و دسترسی به بازارهای کشورهای همسایه، آماده همکاری مشترک با ژاپن است.

وی با توصیف ظرفیت های معدنی استان، به زمینه های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری هم اشاره کرد و گفت: آذربایجان غربی با ثبت ملی حدود ۱۷۰۰ اثر و ثبت جهانی دو اثر تاریخی در کنار برخورداری از جاذبه‌های متعدد طبیعی، آماده پذیرش گردشگران خارجی است.

حمایت ژاپن از توسعه کشاورزی پایدار در جوار دریاچه ارومیه

سفیر ژاپن در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار گفت: امیدواریم طرح توکیو در کنار احیای دریاچه ارومیه، مسیر توسعه کشاورزی پایدار را نیز در منطقه هموار سازد.

وی با تاکید بر تداوم همکاری در احیای دریاچه ارومیه افزود: طرح احیای دریاچه ارومیه از حدود ۱۰ سال پیش با همکاری دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد در ایران آغاز شد.

آیکاوا همچنین از گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های گردشگری و کشاورزی با آذربایجان غربی خبر داد و افزود: کاهش شیوع کرونا رونق گردشگری را به دنبال داشته است که با توجه به ظرفیت‌های خوب آذربایجان غربی همکاری‌ها را افزایش خواهیم داد.

دیپلمات ارشد ژاپن در جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: دولت ژاپن با توجه به موقعیت آذربایجان غربی از گسترش همکاری‌ها استقبال خواهد کرد.

همکاری دفتر توسعه و عمران سازمان ملل برای مدیریت گرد و غبار در منطقه

نماینده مقیم دفتر عمران ملل متحد در ایران نیز در این نشست مشترک با اشاره به پیشرو بودن جمهوری اسلامی ایران در زمینه همکاری با دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد گفت: از کشاورزی پایدار و توسعه گردشگری در آذربایجان غربی حمایت می‌کنیم و پیگیر بهره‌وری و افزایش راندمان در حوزه کشاورزی و معرفی محصولات این استان در بازارهای دنیا هستیم.

کلودیو پروویداس همچنین از همکاری دفتر توسعه و عمران سازمان ملل متحد در حوزه مدیریت گرد و غبار در منطقه خبر داد و افزود: دولت ژاپن برخلاف بسیاری از کشورها، دیدگاه بلندمدت و ارزشمندی درخصوص احیای دریاچه ارومیه دارد که این نگاه مثبت از ۱۰ سال پیش تاکنون ادامه داشته است.

تداوم اجرای دوره‌های آموزشی کشاورزی و معیشت پایدار

در بخش دیگری از این نشست، سعید شهند - مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی - از ادامه اجرای دوره‌های آموزشی کشاورزی و معیشت پایدار توسط طرح حفاظت تالاب‌های ایران در استان آذربایجان غربی خبر داد.

وی افزود: تا کنون در ۱۸۲ روستا در دو استان آذربایجان شرقی و غربی این آموزش‌ها اجرایی شده است.

شهند تصریح کرد: در این راستا ۱۴ هزار۵۰۰ نفر از روستاییان با طی دوره‌های آموزشی با فواید کشاورزی پایدار آشنا شده و به‌صورت عملی با کاهش عوامل آلاینده محیط زیست نظیر سموم دفع آفات نباتی، نهاده‌های شیمیایی همچنین بالابردن راندمان آبیاری کشاورزی در حفاظت از محیط زیست همکاری داشته‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: روند اجرای دوره‌های مذکور توسط طرح حفاظت از تالاب‌های ایران کماکان ادامه خواهد داشت.

همکاری با دانشگاه های ژاپن برای مقابله با تغییرات اقلیمی

دیدار و گفت و گو با رییس و معاونان دانشگاه ارومیه از دیگر بخش های سفر سفیر ژاپن به استان آذربایجان غربی بود.

در این دیدار گسترش تعاملات علمی دانشگاه ارومیه با دانشگاه های کشور ژاپن همچنین بهره‌برداری از تکنولوژی‌های جدید در جهت تصحیح الگوی کشت و مقابله با تغییرات اقلیمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سفیر ژاپن به همراه هیات همراه از ایستگاه هواشناسی دانشگاه ارومیه و دستگاه کردوا هدیه شده از طرف دولت ژاپن بازدید به عمل آورد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی