کد مطلب: 21467
  تاریخ انتشار:  1401/04/05 - 15:28


تشدید بحران آب در ایران

سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: ما متولی امنیت زیستی کشور هستیم و امنیت زیستی حلقه اتصال میان امنیت ملی و غذایی است.

سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: ما متولی امنیت زیستی کشور هستیم و امنیت زیستی حلقه اتصال میان امنیت ملی و غذایی است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، عباسعلی نوبخت در مراسم تکریم و معرفی سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور که امروز با حضور جواد ساداتی نژاد - وزیر جهاد کشاورزی، معاون توسعه و منابع وزارتخانه و مسوولان و مدیران اداره کل این سازمان در کشور برگزار شد، با بیان این که بر اساس نقشه‌ها و مدل‌سازی‌های بین‌المللی سازمان توسعه عمران ملل متحد (UNDP) ایران جزو کشورهایی است که به دلیل تغییرات اقلیمی و خشکسالی در سال ۲۰۲۵ با بحران شدید آب مواجه می‌شود و در سال ۲۰۴۰ به نهایت حد بحران شدید آب می‌رسد، اظهارکرد: ما سربازان نظام و متولی امنیت زیستی کشور هستیم و با همراهی و مشارکت و استفاده از تجربیات و دانش مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی اثبات می‌کنیم که ایران در سال ۲۰۴۰ دچار بحران شدید خشکسالی نخواهد شد.

وی افزود: برای حفظ و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی باید عملکرد و تمهیدات‌مان را در زمینه آبخیزداری افزایش دهیم و از تمام ظرفیت‌های موجود کشور برای تقویت پوشش گیاهی جنگل‌ها و مراتع با کاربری خاص خودشان استفاده کنیم.

نوبخت ذخایر طبیعی و پوشش گیاهی را زیربنای اقتصادی هر کشور خواند و تصریح کرد: براساس مطالعاتی که در زمینه پایداری منابع طبیعی توسط تشکل‌ها، نهاد توسعه عمران ملل متحد و مراکز تحقیقاتی انجام شده، ضروری است برای مدیریت خشکسالی برنامه‌ریزی شود.

جنگل‌های زاگرس تامین کننده ۴۰ درصد آب کشور

وی درباره اهمیت جنگل‌ها و پوشش گیاهی در حفظ منابع آبی کشور اذعان داشت: از ۳۰ میلیون هکتار عرصه‌های زاگرس، نزدیک به ۶ میلیون هکتار آن جنگل است و این جنگل‌ها تامین کننده ۴۰ درصد آب کشور می‌باشند.

سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: استان‌های پایین‌دست زاگرس برای کشاورزی موفق نیاز دارند پوشش گیاهی این منطقه به‌درستی حفظ شود این در حالیست که از ۶ میلیون هکتار جنگل زاگرسی نزدیک به ۱.۲ میلیون هکتار آن به دلایل مختلف از جمله تغییرات آب و هوایی و تغییراتی که انسان‌ها در زیرآشکوب این جنگل‌ها ایجاد کرده‌اند با مشکلاتی همچون خشکیدگی بلوط و هجوم آفات درگیر هستند.

وی ادامه داد: جنگل‌های زاگرس این توان را دارند که به‌طور میانگین 1000 متر مکعب آب را در سال به‌تدریج جذب، تولید و آزاد کنند و این ظرفیت در پوشش گیاهی البرز به‌طور متوسط ۱۵۰۰ متر مکعب آب در سال است.

نوبخت با اشاره به این که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در سال‌های گذشته کارش را به‌درستی انجام داده است، گفت: عوامل انسانی از جمله احداث سد در بالادست و میان‌بندها، حفر چاه در اراضی پایین‌دست و استفاده از آب چشمه‌سارها برای تامین آب شهرک‌های مصنوعی و صنعتی و توسعه روستاها بر تغییر پوشش گیاهی تاثیر گذارده‌اند.

وی درباره روند تغییرات در عرصه‌های منابع طبیعی کشور اظهارکرد: در آغاز برنامه چشم‌انداز ۲۰ ساله، مناطق بحرانی برای ریزگردها شش میلیون هکتار بود و اکنون به نزدیک ۱۴ میلیون هکتار رسیده است.

سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ادامه داد: تعداد استان‌های بیابانی ما از ۱۴ مورد در آغاز برنامه چشم انداز ۲۰ ساله اکنون به حدود ۲۱ استان افزایش یافته است.

وی با اشاره به این که برنامه چشم انداز ۲۰ ساله در سال ۱۴۰۴ به پایان می‌رسد، تصریح کرد: زمان زیادی برای ما باقی نمانده است و باید برای تحقق اهداف سازمانی و برنامه‌های وزیر جهاد کشاورزی تلاش کنیم و عملکردمان به‌گونه‌ای باشد که دلسوزان این کشور راضی باشند و مردم در آرامش زندگی کنند.

ممیزی ۶.۴ میلیون هکتار از مراتع کشور

در این مراسم همچنین مسعود منصور - رییس سابق سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور- با ارایه گزارشی از عملکرد دو ساله خود گفت: ظرف این مدت با برنامه‌ریزی و اقدامات صورت گرفته در حوزه مرتع ۶.۴ میلیون هکتار ممیزی انجام شده و امسال ممیزی عرصه‌های مرتعی تمام می‌شود این در حالیست که ظرف سه سال قبل از آن کل ممیزی مراتع در سطح ۲.۷ میلیون هکتار بود.

وی افزود: طی سال ۹۹ تا۱۴۰۰ بیش از ۱۱۵ هزار هکتار گیاهان دارویی در مراتع کشور توسعه یافته و از مرتعداری بر دامداری صرف به مرتعداری تلفیقی تغییر ایجاد کرده‌ایم.

رییس سابق سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور شناسایی ۶۱۶ هزار هکتار ذخیره‌گاه جنگلی، توسعه ۱۴۰ هزار هکتار جنگلکاری، ایجاد ۹۰ پارک و ۳۷ نهالستان، توسعه زراعت چوب در سطح بیش از ۳۲ هزار هکتار و استحصال ۳ میلیون متر مکعب چوب اجرای کاداستر در سطح ۸۷ میلیون هکتار از اراضی ملی را از جمله اقدامات در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری طی دو سال اخیر و در دوران مدیریت خود عنوان کرد.

به گزارش مرکزاطلاع‌رسانی سازمان منابع طبیعی از وزارت جهاد کشاورزی، منصور در پایان اظهارکرد: سال گذشته نیز ۱۰۰ هزار هکتار آبخیزداری با مشارکت فعالان و ۸۵ هزار هکتار بیابان‌زدایی با مشارکت حوزه صنعت، معدن و حمل و نقل انجام شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار منابع طبیعی و آب