کد مطلب: 20421
  تاریخ انتشار:  1401/03/28 - 15:30


موضوع محیط زیست عامل ایجاد همبستگی ملی است

وقتی یک خبر خوب در حوزه محیط زیست منتشر می‌شود، یک همبستگی ملی به وجود می‌آید و وقتی یک اتفاق بد در این حوزه می‌افتد، حساسیت به وجود می‌آورد.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پیچیدگی‌های مدیریت محیط زیست متنوع ایران، گفت: وقتی یک خبر خوب در حوزه محیط زیست منتشر می‌شود، یک همبستگی ملی به وجود می‌آید و وقتی یک اتفاق بد در این حوزه می‌افتد، حساسیت به وجود می‌آورد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در نشست تخصصی با جمعی از دانشجویان و دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور  در سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت : همواره فعل و انفعالات کره زمین در جهت رسیدن به تعادل است اما اقداماتی که انسان ها انجام می دهند این تعادل را به هم زده و آنها را در معرض خطر قرار داده است.

وی با اشاره به اولویت بندی مخاطراتی که کشور ما را تهدید می کنند، گفت: عمده این مخاطرات در حوزه محیط زیست هستند. به عنوان مثال، بسیاری از مشکلات روحی و روانی مردم ما ریشه در مساله کم آبی و خشکسالی دارد. 

معاون رییس جمهور، موضوع محیط زیست را یک موضوع چندبخشی دانست و افزود: وقتی یک خبر خوب در حوزه محیط زیست منتشر می شود، یک همبستگی ملی به وجود می آید و وقتی یک اتفاق بد در این حوزه می افتد، حساسیت به وجود می آورد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، اصل پنجاهم قانون اساسی در خصوص حفاظت از محیط زیست را یک اصل مترقی توصیف کرد و گفت: کشور ما از نظر تنوع اقلیمی، آب و هوایی، جغرافیایی، پوشش گیاهی و جانوری یکی از متنوع ترین کشورهای جهان است و طبیعی است که مدیریت این تنوع هم بسیار پیچیده و گسترده باشد.

سلاجقه تاکید کرد: قوانین متعدد محیط زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست شکل گرفته و دستورالعمل های خوبی هم از آنها بیرون آمده است که هم اینک در حال اجراست.

وی در ادامه با اشاره به دستور رییس جمهور مبنی بر اینکه کلنگ هیچ پروژه ای در کشور بدون دریافت مجوز زیست محیطی بر زمین نخواهد خورد، تصریح کرد: یکی از مباحثی که در بحث محیط زیست در دولت سیزدهم بر آن اتفاق نظر داریم، بحث مردم پایه بودن محیط زیست است.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه ۱۱.۵ درصد از مناطق کشور به عنوان مناطق حفاظت شده اعلام شده است، گفت: ما باید سطوح جدیدی از کشور را بر اساس استانداردها و ضوابط بین المللی به مناطق حفاظت شده بیفزاییم.

وی، مشکل پسماند را یکی از معضلات زیست محیطی کشور به ویژه در استان های شمالی برشمرد و خاطرنشان کرد: ما هرهفته کارگروه ملی مدیریت پسماند را با حضور همه دستگاه های ذیربط در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می کنیم و به دنبال آن هستیم که مدیریت پسماند در استان های شمالی را با بهره گیری از ظرفیت های مردمی و روش های دانش بنیان طی ۴ سال آینده مدیریت کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، پدیده گرد و غبار را از دیگر چالش های محیط زیستی کشور توصیف کرد و گفت: در بحث مدیریت گرد و غبار با تاکید ویژه رییس جمهور با قدرت در حال کار هستیم و تاکنون نقشه های غبارخیزی منطقه و برنامه های زیرعمل منطقه ای را آماده کرده ایم. ضمن اینکه با سفرا و مقامات مسوول در کشورهای همسایه هم جلسات متعددی برای ایجاد هماهنگی و اجرای پروژه های مشترک برگزار کرده ایم.

سلاجقه در پایان پیشنهاد کرد کمیته ای در معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط با حضور دانشجویان و دانش آموختگان ایرانی خارج کشور تشکیل شود تا بتوان از ظرفیت ها و راهکارهای این عزیزان برای مدیریت مشکلات محیط زیستی استفاده کرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری