کد مطلب: 20406
  تاریخ انتشار:  1401/03/25 - 12:12


ضرورت تقویت همکاری‌های بین‌المللی برای مدیریت گرد و غبار

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با سفیر فرانسه در ایران دیدار و هر دو طرف بر ضرورت توجه به محیط‌زیست در قاب جهانی تأکید تاکید کردند.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با سفیر فرانسه در ایران دیدار و هر دو طرف بر ضرورت توجه به محیط‌زیست در قاب جهانی تأکید تاکید کردند.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، علی سلاجقه روز گذشته در سازمان حفاظت محیط زیست میزبان سفیر فرانسه در ایران بود. در این دیدار دو طرف بر ضرورت توجه به محیط‌زیست در قاب جهانی تأکید و خاطرنشان کردند مسئله محیط‌ زیست،مسئله‌ای جهانی است و باید تمام کشورها به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

در این نشست سلاجقه ضمن ابراز خرسندی از میزبانی از سفیر فرانسه در ایران اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط‌ زیست اقدامات بسیار گسترده‌ای درزمینهٔ مسائل زیست‌محیطی انجام داده و یا در حال برنامه‌ریزی کلان در سطح بین‌المللی است.

وی همچنین اقدامات ایران در حوزه محیط‌ زیست را تشریح و خاطرنشان کرد: مقوله محیط‌ زیست در کشور ما دستخوش تحریم‌های ظالمانه‌ای است که استکبار جهانی به ما تحمیل می‌کند و از دولت فرانسه می‌خواهیم به‌عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا در ایجاد تعامل سایر کشورها با ایران در موضوع محیط‌ زیست همکاری‌های لازم را به عمل آورد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست تحریم‌های ظالمانه غرب را مانعی در راه برنامه‌های زیست‌محیطی کشورمان دانست و خواستار رفع این تحریم‌ها و ایجاد شرایط لازم برای دریافت کمک‌های مالی بین‌المللی به منظور اجرای طرح‌های محیط زیستی در ایران شد.  

وی همچنین یکی دیگر از اثرات تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ملت ایران را جلوگیری از انتقال تجهیزات و فناوری‌های محیط زیستی از قبیل ایستگاه‌های سنجش آلودگی‌ها برشمرد.

معاون رئیس‌جمهوری در ادامه این نشست به موضوع معضل گردوغبار اشاره کرد و گفت : طوفان‌های گردوغبار و تأثیر این معضل زیست‌محیطی بر اتحادیه اروپا  ضرورت همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را دوچندان کرده است و همه کشورها باید در این زمینه نقش سازنده‌ای داشته باشند .

سلاجقه به ظرفیت بسیار بالای ایران در حوزه‌های مختلف از جمله تغییر اقلیم، انرژی‌های تجدید پذیر و تنوع زیستی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ایران شرایط متنوع اقلیمی و تنوع زیستی گسترده‌ای دارد و این ظرفیت می‌تواند در موضوع تبادل اطلاعات و دانشجویان نقش ارزنده‌ای ایفا کند.

در این دیدار، فیلیپ تیبو - سفیر فرانسه در ایران - با تحسین دستاوردهای ایران در حوزه محیط‌ زیست خاطرنشان کرد: از آنجایی‌ که همکاری ایران و فرانسه عقبه تاریخی زیادی دارد، امیدواریم این نشست مقدمه‌ای برای توسعه همکاری‌های دوجانبه در موضوعات مختلف از جمله در حوزه محیط‌زیست باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست سفیر فرانسه در ایران با تأکید بر ضرورت همگرایی و اقدام جهانی برای اجرای برنامه‌های تغییر اقلیم اظهارکرد: امیدواریم با کاهش و رفع تحریم‌ها ظرفیت پیوستن ایران به توافقنامه پاریس هر چه زودتر فراهم شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری