کد مطلب: 20353
  تاریخ انتشار:  1401/03/16 - 14:24


طرح مدیریت وسیع‌ترین پناهگاه حیات‌وحش ایران تصویب شد

مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست از تصویب طرح مدیریت وسیع‌ترین پناهگاه حیات‌وحش کشور در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی خبر داد.

مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست از تصویب طرح مدیریت وسیع‌ترین پناهگاه حیات‌وحش کشور در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی خبر داد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، رضا اقتدار با اعلام این خبر گفت: «پناهگاه حیات‌وحش نایبندان» وسیع‌ترین منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست است که با وسعتی بیش از 5/1 میلیون هکتار در قلمرو سرزمینی استان خراسان جنوبی  قرار دارد.

وی افزود: مطالعات طرح مدیریت «پناهگاه حیات‌وحش نایبندان» در سال1397 توسط دانشگاه یزد انجام‌شده است و برنامه‌های مدیریتی آن طبق نقشه پهنه‌بندی عملیاتی می‌شود و این منطقه به 8 زون یا پهنه مدیریتی تفکیک‌شده است.

اقتدار ادامه داد: پیگیری‌های مستمر اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان خراسان جنوبی برای تصویب طرح مزبور به‌عنوان سند بالادستی اجرای برنامه مدیریت در این منطقه نتیجه‌بخش بوده است  و در آستانه‌ی روز جهانی تنوع زیستی در دهم اردیبهشت‌ماه سال جاری منجر به دریافت مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی شد.

مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق گفت: با اخذ این مصوبه گام مهمی در مسیر اجرای برنامه مدیریت مشارکتی نایبندان برداشته‌شده که با همراهی دستگاه‌های دولتی و ذینفعان صنفی، مدنی و مردمی تحقق خواهد یافت.
 
«پناهگاه حیات‌وحش نایبندان» وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده ایران است که در شهرستان طبس، استان خراسان جنوبی واقع‌شده است. این منطقه ۱ میلیون و ۴۲۲ هزار هکتاری که در عمق کویر مرکزی قرار دارد در سال ۱۳۸۰ به‌عنوان «پناهگاه حیات وحش تحت حفاظت» قرار گرفت.

ویژگی خاص نایبندان دورافتادگی کامل آن و محاصره شدن از هر سو با دشت کویر است. وجود دو قله مرتفع ۳٬۰۰۹ متری نایبندان و ۲٬۴۵۰ متری علی‌آباد موجب شده تا منابع آبی لازم برای رشد گیاهان و زندگی حیوانات مختلف در این منطقه فراهم شود.

نایبندان منطقه‌ای با کمترین تعارضات انسانی و حداقل فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی است و این شرایط طبیعی نسبتاً بکری را برای جانوران پناهگاه فراهم آورده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی