کد مطلب: 20222
  تاریخ انتشار:  1401/02/21 - 10:26


تغییرات آب‌وهوایی محرک نوظهور کاهش جمعیت پرندگان

نتایج گزارش‌های جدید تایید می‌کند گونه‌های پرندگان به‌ طور پیوسته در حال کاهش است.

نتایج گزارش‌های جدید تایید می‌کند گونه‌های پرندگان به‌ طور پیوسته در حال کاهش است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) به نقل از ارث، جمعیت و مهاجرت پرندگان توسط سازمان‌های حفاظت از محیط‌ زیست و پرنده‌نگرهای مشتاق در سراسر جهان نظارت می‌شود. به همین دلیل پرندگان احتمالا کامل‌ترین طبقه‌بندی بزرگ موجودات در سطح جهان را دارند اما وضعیت گونه‌های پرندگان جهان در حال حاضر دلگرم‌کننده نیست.

الکساندر لیز، محقق ارشد این مطالعه و مدرس ارشد دانشگاه متروپولیتن منچستر، اظهار کرد: اکنون شاهد اولین نشانه‌های شکل‌گیری موج جدیدی از انقراض گونه‌های پرندگان پراکنده قاره‌ای هستیم. تنوع پرندگان در سراسر جهان در مناطق استوایی به اوج خود می‌رسد و آنجاست که ما بیشترین تعداد گونه‌های در معرض تهدید را نیز پیدا می‌کنیم.

بر اساس این مطالعه تهدیدهای کلیدی برای تعداد و تنوع پرندگان شامل از دست‌ دادن و تخریب زیستگاه‌های طبیعی و بهره‌برداری بیش از حد از بسیاری از گونه‌هاست. علاوه بر این تغییرات آب‌وهوایی به عنوان یک محرک نوظهور کاهش جمعیت پرندگان شناخته شده است.

در این مطالعه محققان وضعیت ۱۱ هزار گونه پرنده را در نظر گرفتند. آنان دریافتند حدود ۴۸ درصد از گونه‌های پرندگان موجود به کاهش جمعیت شناخته‌ شده یا مشکوک هستند. جمعیت برای ۳۹ درصد بیشتر گونه‌ها پایدار است؛ در حالی که تنها ۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد. وضعیت هفت درصد باقی مانده از گونه‌های پرندگان نیز هنوز ناشناخته است.

این یافته‌ها نتایج یک مطالعه مهم در سال ۲۰۱۹ را منعکس می‌کند که نشان می‌دهد نزدیک به سه میلیارد پرنده مولد طی ۵۰ سال گذشته در سراسر ایالات متحده و کانادا تلف شده‌اند.

کن روزنبرگ، دانشمند محیط زیست از آزمایشگاه کرنل، در این خصوص گفت: پس از ثبت تلفات نزدیک به سه میلیارد پرنده تنها در آمریکای شمالی مشاهده همان الگوهای کاهش جمعیت و انقراض در سطح جهان ناامیدکننده بود. از آنجایی که پرندگان شاخص‌های بسیار قابل مشاهده و حساسی برای سلامت محیط هستند، از دست دادن آن‌ها نشانه از دست دادن بسیار گسترده‌تر تنوع زیستی و تهدیدی برای سلامت و رفاه انسان است.

کارشناسان می‌گویند: علی‌رغم نتایج نگران‌ کننده این مطالعه هنوز امیدی به تلاش‌های حفاظت از پرندگان وجود دارد. آنان بیان می‌کنند برای جلوگیری از کاهش تعداد پرندگان تغییرات بسیاری لازم است.

به گفته آنان سرنوشت جمعیت پرندگان به شدت به توقف از بین رفتن و تخریب زیستگاه‌های آن‌ها بستگی دارد.

روزنبرگ بیان کرد: خوشبختانه شبکه جهانی سازمان‌های حفاظت از پرندگان که در این مطالعه شرکت می‌کنند، ابزارهایی برای جلوگیری از تلفات بیشتر گونه‌های پرندگان و فراوانی دارند که شامل حفاظت از زمین تا سیاست‌های حمایت از استفاده پایدار از منابع است. 

یافته‌های این بررسی در نشریه Annual Review of Environment and Resources منتشر شده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار سایر رسانه ها