کد مطلب: 20213
  تاریخ انتشار:  1401/02/19 - 13:27


افزایش استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر رویکرد مدیریت شهری

افزایش استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر رویکرد اصلی مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهری است.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه نقشه راه انرژی‌های تجدیدپذیر به مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران ابلاغ شده است، گفت: افزایش استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر رویکرد اصلی مدیریت شهری در حوزه محیط زیست شهری است.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
، شینا انصاری در وبینار آسیب‌شناسی و چشم‌انداز استحصال انرژی از پسماندهای شهری در تهران، ایران و جهان - که به مناسبت هفته سلامت توسط سازمان مدیریت پسماند برگزار شد - گفت: کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و به تبع آن کاهش آلودگی هوا که مشکل اساسی کلانشهرها به‌ویژه تهران است و در نهایت تاثیر بر سلامت عمومی از مزایای توسعه انرژی‌های نو است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه اظهار کرد: سرزمین ما به لحاظ قابلیت دسترسی به انرژی‌های نو و تجدیدپذیر فرصت‌های خوبی دارد ولی متاسفانه کمتر از یک درصد از انرژی تولیدی در ایران از منابع تجدیدپذیر تامین می‌شود در حالی‌که ظرفیت‌ها به مراتب بسیار بالاتر است.

وی ادامه داد: شهر تهران بالغ بر ۳۰۰ روز آفتابی دارد که می‌تواند در حوزه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به‌ویژه بهره‌مندی از نیروگاه‌های خورشیدی نقش مهمی ایفا کند و با توجه به وجود آلودگی‌ها و شدت مصرف انرژی می‌تواند در استفاده از انرژی‌های نو موثر باشد. شهرداری تهران به عنوان یکی از متولیان اصلی مدیریت شهری با داشتن فضاهای عمومی و فضاهایی که تحت تملک دارد می‌تواند نقش مهمی در توسعه انرژی‌های نو داشته باشد. 

انصاری با اشاره به اسناد فرادستی از جمله برنامه سوم توسعه شهر تهران و مصوبات و آیین‌نامه‌های اجرایی دولت در خصوص توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: مدیریت بهینه مصرف انرژی و کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های تابعه شهرداری تهران، اجرای ممیزی انرژی همچنین شاخص‌های مدیریت سبز، معاینه فنی موتورخانه‌ها و ارائه راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی باعث کاهش مصرف و به تبع کاهش انتشار گارهای گلخانه‌ای و آلاینده‌ها خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری تهران ملزم شده تا سالانه دو درصد از انرژی مصرفی خود را از منبع انرژی های تجدیدپذیر تامین کنید. ضمن اینکه در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ می‌بایست سالانه ۶۰۰ کیلووات ساعت افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر داشته باشد همچنین دارایی‌های شهرداری تهران در حوزه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۲۳ میلیارد تومان برآورد شده که باید موضوع نگهداشت و تعمیر این تجهیزات نیز مدنظر قرار گیرد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه نقشه راه انرژی‌های تجدیدپذیر به مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران ابلاغ و پیش بینی شده است، مناطقی با پتانسیل بالاتر بتوانند تا چهار درصد هم تامین انرژی از منبع تجدیدپذیرها با اولویت نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس داشته باشند، گفت: اقداماتی که تاکنون انجام شده توسعه ۶۰۰ کیلوووات ساعت ظرفیت اسمی نیروگاه خورشیدی در طول سال است که می‌تواند موجب کاهش ۷۰۰ تنی دی اکسید کربن به عنوان مهمترین گاز گلخانه‌ای یعنی معادل کاشت ۳۵۰۰ اصله درخت در شهر تهران شود.

انصاری در خصوص عملکرد مناطق ۲۲گانه و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری تهران در حوزه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، ۱۰ بوستان انرژی، ۳۵ ساختمان انرژی، ۸۰۰ آبگرمکن خورشیدی همچنین احداث نیروگاه خورشیدی کوچک‌مقیاس در۴۵ نقطه شهر تهران در فضاهای باز و در ساختمان‌ها با ظرفیت حدود ۶۳۳ کیلووات، ریجکت سوز با ظرفیت ۲ مگاوات ساعت، پایه چراغ خورشیدی، ایستگاه اتوبوس خورشیدی، پل عابرپیاده خورشیدی و غرفه بازیافت خورشیدی از جمله دارایی‌های شهرداری تهران در حوزه توسعه انرژی‌های نو دانست.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار در خصوص استحصال انرژی از پسماند گفت: بیش از ۵۰ درصد حجم پسماندهای شهری موادی هستند که هم قابلیت تخمیر دارند و هم گاز متان و دی اکسید کربن به عنوان گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند که باعث افزایش حرارت و گرمایش زمین می‌شود. استحصال انرژی از پسماند می‌تواند ضمن جلوگیری از ورود شیرابه به زمین و کاهش دفن مانع ورود گازهای گلخانه‌ای به هوا شود.

وی اثرات بهداشتی و محیط زیستی، اثرات اقتصادی و اجتماعی مانند تفکیک پسماند تر از خشک در مبدا و دستیابی به فناوری ساخت نیروگاه های بیوگاز، استحصال مواد قابل بازیافت همراه پسماندهای عالی را از مزایای استحصال انرژی از پسماند دانست و گفت: در سطح جهان ظرفیت تولید انرژی از پسماند بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷ افزایش حدود ۴ میلیون تن در سال بوده، ژاپن با ظرفیت تولید ۴۰ میلیون تن انرژی حرارتی از زباله های شهری و امحاء پسماندها بیمارستانی در زباله سوزها پیشرو است.

انصاری با بیان اینکه زباله سوزهای مدرن بسته به ترکیب پسماند، درجه دمایی می توانند حجم زباله ها را به میزان ۹۵ تا ۹۶ درصد کاهش دهند، گفت: نکته قابل توجه این است که زباله سوزها حتما باید استانداردها و فیلترهای لازم را داشته باشند زیرا می‌توانند با انتشارگازهای سمی و خطرناک مثل دیوکسین‌ها و فوران‌ها عوارض جبران ناپذیری بر سلامت مناطق مسکونی اطراف داشته باشند که در این خصوص سازمان حفاظت محیط زیست نیز باید پایش و نظارت لازم را انجام دهد. 

وی با اشاره به اینکه آمار نشان می‌دهد به‌صورت تقریبی ۷۰ درصد حجم پسماند تولید شده تر و ۳۰ درصد خشک است ولی در کشورهای توسعه یافته از جمله  آلمان فقط ۱۱ درصد از نوع تر و آلی است، تصریح کرد: در کلانشهر تهران بالغ بر ۷۵۰۰تن زباله  تولید می‌شود که برمبنای طرح جامع مدیریت پسماند باید میزان پسماندهای ورودی به مرکز دفن با اقداماتی که در مبدا و ایستگاه های میانی انجام می‌شود، کاهش یابد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار با بیان اینکه در تهران سیستم زباله سوز  آرادکوه روزانه ۲۰۰ تن زباله دریافت و حدود ۳ مگاوات ساعت برق تولید می‌کند، مسائل اقتصادی و فرهنگی را از مهمترین چالش‌های حوزه توسعه انرژی‌های نو و استحصال انرژی از پسماند دانست و گفت: این فناوری‌ها بسیار گران هستند و شاید مقرون به صرفه نباشند. بحث نگهداری و تعمیرات زباله سوزها نیز بسیار مهم و در عین حال هزینه بر است. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، وی در پایان با تاکید بر اینکه ماده اولیه و ورودی زباله سوزها، پسماند تر خانگی است و باید در مبدا تفکیک لازم توسط شهروندان صورت گیرد، گفت: با توجه به اهمیت مدیریت اصولی پسماند، می‌بایست در وهله اول روی کاهش تولید زباله و تفکیک در مبدا به عنوان مولفه های اصلی تمرکز کنیم و علاوه بر فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، آموزش ها و اقدامات فرهنگی را نیز مدنظر قرار دهیم و با شناخت محدودیت‌ها و فرصت‌ها بتوانیم قدم‌های رو به جلو و مثبتی در زمینه مدیریت پسماند برداریم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط زیست شهری