کد مطلب: 20166
  تاریخ انتشار:  1401/02/10 - 13:19


معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس عنوان کرد:

گونه‌های ارزشمند جانوری خلیج فارس در معرض تهدید جدی

توسعه دریا محور، برقراری و تبیین راهبردهای بهره‌گیری از مزیت‌های دسترسی به دریا جهت نیل به اهداف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی کلان کشور است.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بهره‌برداری از دریاها و اقیانوس‌ها باید در جهت توسعه متوازن فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و صیانت از محیط زیست باشد. از طرفی توسعه پایدار، استفاده بهینه از منابع در جهت سیاست‌های زیست‌محیطی است و در کنار آن با مورد توجه قرار دادن توسعه پایدار دریا محور می‌توانیم به اهداف اقتصادی در کنار اهداف زیست محیطی دست پیدا کنیم.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، مجتبی ذوالجودی به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس اظهارکرد: در اقتصاد دریا محور راهکار خروج از معضلات زیست‌محیطی، استفاده از ظرفیت و توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت توسعه پایدار اسن همچنین بهره‌برداری از دریاها و اقیانوس‌ها باید در راستای توسعه متوازن فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و صیانت از محیط زیست باشد زیرا دریاها و اقیانوس‌ها سیستم‌های به هم پیوسته‌ای هستند که ایجاد تغییر در آن‌ها باعث پیامدهای بدون مرز محلی، منطقه‌ای و جهانی خواهد شد.

از دیدگاه مقام معظم رهبری، دریاها یک فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی‌ هستند

وی افزود: ما در حدود ۱۹۰ هزار کیلومتر مربع دریا در اختیار داریم؛ دریاهایی سرشار از منابع قابل استحصال و متصل به آبراهه‌های بین‌المللی. یک سوم از کل خطوط مرزی کشور، مرز دریایی است که حدود ۵۸۰۰ کیلومتر است. فعالیت‌های گسترده دریانوردی، صنایع دریایی ساحلی و فراساحلی، کشتی‌سازی، خدمات بندری، نفت و گاز، شیلات، گردشگری دریایی، صنایع نظامی دریایی، جست وجو و نجات دریایی جایگاه قابل ملاحظه‌ای را برای بخش دریایی کشور در توسعه اقتصادی ایجاد کرده است. از دیدگاه مقام معظم رهبری ، دریاها یک فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی‌ هستند و فواید آن‌ها فواید راهبردی است همچنین ایشان در لزوم تسلط به دریا، به تبیین مسائل مربوط به این موضوع نیز پرداخته‌اند و گوشزد کرده‌اند که اگر تهدید بشویم از دریا بیش از همه جا تهدید می‌شویم.

با قرار دادن توسعه پایدار دریامحور می‌توانیم به اهداف اقتصادی در کنار اهداف زیست محیطی دست پیدا کنیم

ذوالجودی تصریح کرد: توسعه دریا محور، برقراری و تبیین راهبردهای بهره‌گیری از مزیت‌های دسترسی به دریا جهت نیل به اهداف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی کلان کشور است. از طرفی توسعه پایدار، استفاده بهینه از منابع در راستای سیاست‌های زیست‌محیطی است و در کنار آن با مورد توجه قرار دادن توسعه پایدار دریا محور می‌توانیم به اهداف اقتصادی در کنار اهداف زیست محیطی دست پیدا کنیم.

وی خاطر نشان کرد: تسلط بر دریا، حفاظت از محیط زیست آن و بهره‌گیری بهینه از مواهب آن ارکان توسعه دریامحور است. تاریخ نشان داده است نیاز به توسعه سبب می‌شود تا جوامع به هر صورت ممکن خود را به دریا برسانند و از آن بهره‌برداری کنند. بهره‌گیری از دریا موجب رشد حوزه‌های مختلف علم شده است، لذا فناوری پیشرفته سبب شده است تا بیشتر نقاط دریا در دسترس و یا در معرض دید قرار گیرد حتی زیر دریا نیز تحت سیطره بشر قرار دارد.

ذوالجودی افزود: متأسفانه عوامل متعددی حیات این موهبت الهی را تهدید می‌کنند و اگر از کنار این تهدیدات با کم‌توجهی عبور کنیم، دیری نخواهد گذشت که دریا نعمات خود را از ما دریغ خواهد کرد و باید با برنامه‌ریزی صحیح در قالب برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت چشم‌اندازی مطلوب را پیش روی محیط زیست دریایی کشور و جهان قرار داد.

معاون دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست در ادامه اظهارکرد: پیشنهاد می‌کنم که اطلاعات کاربردی برای اخذ تصمیمات متناسب و مؤثر گردآوری شوند و خلأهای اطلاعاتی به‌مرورزمان رفع و سازوکارهای تبادل اطلاعات با رعایت ملاحظات مربوطه میان کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، دریای عمان پس از بررسی‌های تخصصی برقرار شوند. کنترل آلودگی‌ها و کنترل گونه‌های مهاجم خلیج‌فارس، دریای عمان همچنین دریای خزر که ناشی از منابع آلاینده فراساحل و دریانوردی است، باید مورد توجه قرار گیرد. مناطق حفاظت‌شده ساحلی و دریایی باید توسعه‌ یابند و در یک شبکه قرار گیرند. گونه‌های ارزشمند جانوری مثل نهنگ‌ها، کوسه‌ها، لاک‌پشت‌های دریایی و انواع ماهیان شیلاتی و ... در معرض تهدید جدی قرارگرفته‌اند و نیازمند تدوین برنامه‌ای منسجم برای حفاظت هستند.

وی در ادامه گفت: آلودگی‌های ناشی از فاضلاب‌ها و پسماندهای شهری مسئله‌ای است که نیازمند حل فوری است. گونه‌های زیستی در دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان آسوده از تهدید نیستند و باید برنامه‌ریزی‌های لازم، کافی و فرادستگاهی برای حفاظت از محیط‌زیست، منابع طبیعی و گونه‌های درخطر آن صورت گیرد.

ذوالجودی با اشاره به منحصربه‌فرد بودن دریای نیمه بسته خلیج‌فارس از منظر موقعیت استراتژیک منابع انرژی و تنوع زیستی و حمل‌ونقل دریایی و توسعه صنایع و مسائل امنیتی حفاظت و پاسداری همه‌جانبه از این پهنه آبی در تمام زمینه‌ها را وظیفه مهم نهادها و تشکل‌های علمی و مردمی دانست و اظهار کرد: نظارت و حفاظت از محیط‌ زیست دریایی از برنامه‌های اصلی معاونت محیط‌ زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست وی در پایان با تبریک روز ملی خلیج‌فارس گفت: همواره این دریای نیمه بسته دارای اهمیت جهانی و مورد توجه دنیا بوده و در مقاطع مختلف زمانی مورد طمع کشورهای بیگانه  در مسائل مختلف ازجمله مداخله درتاثیرگذاری بر امور سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشورهای منطقه بوده است تا جایی که  با همراهی بعضی کشورهای حاشیه سعی در تحریف نام حقیقی و تلاش برای ایجاد عناوین جعلی برای آن کرده‌اند که در این راستا  شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۰ اردیبهشت هرسال را که همزمان با اخراج پرتغال از تنگه هرمز است را روز ملی خلیج‌فارس نام‌گذاری کرده است و با استقبال گسترده مراکز علمی و پژوهشی و ارگان‌های مرتبط با دریا قرارگرفته است و با برگزاری نشست‌های علمی و تحقیقاتی و تبادل‌نظرهای علمی مرتبط با دریا این روز را گرامی می‌دارند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان