کد مطلب: 20119
  تاریخ انتشار:  1401/01/31 - 11:50


خاورمیانه؛ اولین قربانی تغییرات اقلیمی

چشم‌انداز چالش‌های بزرگ باید ما را وارد عمل کند و تمام تلاش بخش خصوصی را برای همکاری با دولت‌ها و جوامع مدنی به کارزار آورد.

بر اساس گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر شد، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا احتمالا اولین مناطقی خواهند بود که با خطر کاهش آب شیرین مواجه می‌شوند و پیش‌بینی می‌شود در صورت گرم شدن کره زمین به میزان ۲ درجه سانتی‌گراد، کمبود آب تا ۱۵ درصد افزایش یابد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)،
سازمان اجلاس جهانی سران دولت هشدار داد که تغییرات اقلیمی آسیب جدی به ثبات و توسعه جهانی وارد می‌کند و از بخش خصوصی خواست تا برای کمک به جهان از فجایع زیست‌محیطی بیشتر تلاش کند.

این گزارش که با مشارکت پرایس واترهاوس کوپرز و با عنوان «مشارکت برای ترویج اقدامات آب‌وهوایی، همکاری با بخش خصوصی» تهیه شده است هشدار می‌دهد که جوامع فقیرتر و اقتصادهای نوظهور بیشترین آسیب‌پذیری را در برابر تغییرات آب‌وهوایی دارند.

جیویر سینگ، رهبر دفتر جهانی PwC برای امور بشردوستانه گفت: تکرار و پیچیدگی رویدادهای مرتبط با تغییرات آب‌وهوایی منجر به افزایش چالش‌های بشردوستانه در سطح جهان می‌شود.

وی ادامه داد: اقدام جمعی سهامداران در سراسر هیأت مدیره برای پاسخ فوری و ایجاد انعطاف‌پذیری طولانی مدت جوامع آسیب‌پذیر، به ویژه در مواجهه با عدم قطعیت‌های فعلی و آینده مورد نیاز است.

در نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل شنیده شد که چگونه کشورهای در حال توسعه به منابع مالی بیشتری برای سازگاری با افزایش دما نیاز دارند تا از بروز جنگ‌ها بر سر منابع کمیاب جلوگیری کنند.

دکتر سلطان الجابر، فرستاده ویژه امارات متحده عربی در امور تغییرات آب‌وهوایی و وزیر صنعت و فناوری پیشرفته، طی سخنانی در نشست سازمان ملل گفت که تاثیرات آب‌وهوا «مساله صلح و امنیت» است.

در این گزارش آمده است که پروژه‌های کاهش خطر که توسط بخش خصوصی تامین می‌شود، می‌تواند به دولت‌ها در سراسر جهان کمک کند تا با آماده‌سازی جوامع آسیب‌پذیر برای رویدادهای شدید ناشی از تغییرات آب‌وهوایی، مرگ‌ومیر را کاهش دهند.

سینگ ابراز کرد: چشم‌انداز چالش‌های بزرگ باید ما را وارد عمل کند و تمام تلاش بخش خصوصی را برای همکاری با دولت‌ها و جوامع مدنی به کارزار آورد.

محمد الشرحان، معاون مدیرعامل سازمان جهانی سران دولت گفت که این سازمان فرصتی را برای کارشناسان و متخصصان سطح بالا از دولت‌های سراسر جهان فراهم می‌کند تا در مورد راه‌حل‌های چالش‌های اصلی در سطح جهانی بحث کنند.

نشست حضوری دولت جهانی در اکسپو ۲۰۲۰ دبی در ماه مارس در هفته‌ای که نمایشگاه جهانی به پایان رسید، برگزار شد.

در این اجلاس سران از سراسر جهان حضور داشتند و موضوعات مهمی از امنیت غذایی تا تامین انرژی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار جهان