کد مطلب: 20079
  تاریخ انتشار:  1401/01/22 - 12:34


کاهش چشمگیر پرندگان مهاجر در تهران به علت کم‌آبی تالاب بندعلیخان

سرشماری پستانداران شاخص حیات وحش در مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استان، آبان ماه سال گذشته آغاز شد و در اواخر دی ماه پایان یافت.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان تهران گفت: سرشماری حیات وحش در سال گذشته طبق روال معمول در دو بخش پستانداران شاخص حیات وحش و پرندگان مهاجر با حضور کارشناسان ستادی، محیط بانان و جوامع محلی انجام شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، محمد علی حسین پور در تشریح این خبر اظهار کرد: سرشماری پستانداران شاخص حیات وحش در مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استان، آبان ماه سال گذشته آغاز شد و در اواخر دی ماه پایان یافت.

وی افزود: میزان جمعیت سرشماری شده در استان تهران به تعداد ۲۷ هزار و ۶۰ راس شامل قوچ و میش وحشی، آهو، کل و بز وحشی و جبیر سرشماری شد که این جمعیت نسبت به سال ۱۳۹۹ بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

حسین پور همچنین با اشاره به اینکه سرشماری پرندگان مهاجر نیز در هشت زیستگاه آبی استان از اواسط دی‌ماه با ورود پرندگان مهاجر به زیستگاه‌های آبی استان شروع شد و تا اواسط بهمن ماه ادامه داشت، گفت: در این مدت تعداد ۴۳۰۹ قطعه انواع پرنده در ۲۹ گونه مشاهده و سرشماری شد که در این میان می توان به گونه‌هایی از جمله اردک گونه سفید، اردک سرسبز، خوتکا و چنگر اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان تهران خاطرنشان کرد: متاسفانه  تالاب بندعلیخان به عنوان یکی از مهمترین تالاب‌های استان و زیستگاه مناسب پرندگان مهاجر، به دلیل کاهش نزولات آسمانی و تامین نشدن حق‌آبه تالاب در سال ۱۴۰۰ قابلیت میزبانی پرندگان را نداشت بطوری‌که این موضوع باعث کاهش چشمگیر جمعیت مورد سرشماری شده نسبت به وضعیت مشابه در سال گذشته شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان