کد مطلب: 19660
  تاریخ انتشار:  1400/10/22 - 12:07


ثبت منطقه حفاظت شده «گُدار» در فهرست مناطق حفاظت شده کشور

به منظور حفاظت بهتر و بیشتر از دریاچه ارومیه، منطقه حفاظت شده «گُدار» در استان آذربایجان غربی در فهرست مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست ثبت شد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به منظور حفاظت بهتر و بیشتر از دریاچه ارومیه، منطقه حفاظت شده «گُدار» در استان آذربایجان غربی در فهرست مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست ثبت شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، حسن اکبری با بیان این که تداوم احیای دریاچه ارومیه نیازمند به برنامه‌ریزی است، اظهارکرد: در آخرین جلسه شورای عالی محیط زیست در سال ۱۳۹۹ منطقه‌ای به طول ۳۴.۵ کیلومتر و مساحت ۲۷۲ هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده «گُدار» اعلام شد و هدف آن انتقال موثر آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه توسط تونل کانی سیب است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۶۲۳ میلیون مترمکعب از طریق این کانال به دریاچه ارومیه انتقال یابد که برای جلوگیری از برداشت آب غیر قانونی از این کانال در طول مسیر با توجه به وظایف وزارت نیرو برای جلوگیری از بهره‌برداری های غیرقانونی در اختیار آن وزارت نیرو بوده است و درصورت عدم مدیریت صحیح کانال منجر به بی‌نتیجه ماندن اعتبارات، تعویق احیای دریاچه ارومیه و ناپایداری آن خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست  تصریح کرد: پیشنهاد می شود به منظور حفاظت موثر از طریق پایش الکترونیک، برخورد قضایی مناسب، تعیین حد و حدود اراضی ملی، مستثنیات و ایجاد حریم مناسب اقدامات لازم از طریق متولیان امر انجام شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط طبیعی