کد مطلب: 18388
  تاریخ انتشار:  1400/08/23 - 12:38


حیات وحش استان تهران سرشماری می‌شود

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیط زیست استان تهران از آغاز سرشماری زمستانه حیات وحش این استان خبر داد.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی محیط زیست استان تهران از آغاز سرشماری زمستانه حیات وحش این استان خبر داد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، محمد کرمی با اشاره به اینکه هدف از انجام سرشماری زمستانه بررسی وضعیت جمعیت‌ گونه‌های حیات وحش است، گفت: در این برنامه سرشماری، پویایی جمعیت گونه‌ها، نسبت جنسیتی و میزان زاد و ولد همچنین وضعیت زیستگاه‌ها نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه در سرشماری زمستانه عموما چهار گونه از علفخواران بزرگ جثه استان تهران شامل قوچ و میش ، کل و بز، آهو و جبیر سرشماری می‌شوند، اظهارکرد: سایر گونه‌های حیات وحش در صورت مشاهده، ثبت و جمعیت تقریبی آن‌ها برآورد می‌شود.

کرمی ادامه داد: زمان سرشماری زمستانه در استان تهران به‌دلیل شرایط آب و هوایی متفاوت، متغیر است و معمولا ز نیمه دوم آبان ماه آغاز و تا نیمه دی ماه به طول می‌انجامد.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان تهران در ادامه با اشاره به اینکه روش سرشماری به‌صورت مشاهده مستقیم است، گفت: تیم‌های سرشماری کننده در گروه‌های دو یا سه نفره در مسیرهای مشخص در زیستگاه‌های این گونه‌ها حرکت و گونه‌های مشاهده شده را در فرم‌های مربوطه ثبت می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، کرمی با بیان اینکه پس از انجام کار میدانی و ثبت مشاهدات در فرم‌ای مربوطه، این اطلاعات جمع‌آوری و جمع بندی می‌شود، تصریح کرد: پس از جمع بندی نهایی میزان حداقل گونه‌های مذکور با توجه به اطلاعات به دست آمده در سرشماری سنوات گذشته، تجزیه و تحلیل کارشناسی می‌شود و  اطلاعات به دست آمده از این تحلیل‌ها در مدیریت گونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان