کد مطلب: 18356
  تاریخ انتشار:  1400/08/18 - 10:45


یک قارچ قاتلِ دلفین‌ها که منشاء انسانی دارد

استنشاق گرده‌های "سی گاتی" می‌تواند منجر به بیماری‌های مغز و ریه در انسان و حیوان‌ شود و این‌گونه بیماری‌ها مسری نیستند.

قارچ مرگباری که احتمالا ناشی از فعالیت‌های بشر در خشکی بوده است، در اوایل دهه ۲۰۰۰ باعث مرگ بیش از ۴۰ دلفین در دریای "سِیلیش" بین ایالت شمالی واشنگتن آمریکا و ایالت بریتیش کلمبیای کانادا شد.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، بر اساس مطالعات و آزمایشات جدید در دانشکده دامپزشکی "دیویس" در دانشگاه کالیفرنیا از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۶ درایالت‌های واشنگتن و بریتیش کلمبیا ۴۲ مورد عفونت در پستانداران دریایی که مبتلا به قارچ "کریپتوکوُکوس گاتی" بودند مشاهده شد.

این مطالعه که در تاریخ ۲۱ اکتبر در نشریه "بیماری‌های ارگانیسم‌های آبزی" منتشر شده است می‌گوید: "سی گاتی" در خاک و درختان به‌ویژه در نواحی حاره‌ای و جنگل‌های نیمه حاره‌ای وجود دارد.

به گفته مؤلفان این گزارش، استنشاق گرده‌های "سی گاتی" می‌تواند منجر به بیماری‌های مغز و ریه در انسان و حیوان‌ شود و این‌گونه بیماری‌ها مسری نیستند.

بررسی تاریخچه بروز بیماری‌های قارچی در پستانداران دریایی نشان داده که احتمال دارد فعالیت بشر در خشکی منجر به انتشار گرده‌های قارچ به آب‌ دریا شده باشد.

فعالیت‌های انسانی از جمله جنگل‌زدایی و ساخت‌وساز که خاک را جابجا می‌کند می‌تواند گرده‌های قارچ "سی گاتی" را در هوا پراکنده کرده و موجب بروز عفونت در انسان‌ و حیوان‌هایی شود که در نزدیکی محل ساخت‌وساز یا جنگل‌زدایی زندگی می‌کنند.

سارا تِمَن، مؤلف ارشد این گزارش می‌گوید: درحالی‌که محیط‌زیست را به‌گونه‌ای بی‌سابقه تغییر می‌دهیم، ممکن است شاهد بیماری‌های بیشتری در میان مردم و حیات‌وحش باشیم.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، در اواخر دهه ۱۹۹۰ و تا اوایل ۲۰۰۰ حدود ۹۰ نفر که عمدتا دچار ضعف سیستم ایمنی بدن بودند، هدف شیوع بیماری‌های قارچی شدند.

همچنین دانشمندان می‌گویند احتمال دارد نخستین مورد ابتلا به قارچ "سی گاتی" در یک گرازماهی در شمال غرب اقیانوس آرام بوده باشد که دو سال پس از آن در سال ۱۹۹۹ اولین مورد آن در انسان نیز در همین منطقه دیده شد.

دانشمندان در ارتباط با دلفین و گرازماهی‌هایی که در همین دوره زمانی در دریای سِیلیش مرده‌اند، می‌گویند این پستانداران دریایی در نزدیکی اراضی آلوده به قارچ یافت شده بودند.

پژوهشگران می‌گویند که احتمال دارد گرده‌های قارچ بر سطح آب پراکنده شده باشد و هنگامی‌که دلفین‌ها و گرازماهی‌ها برای تنفس به سطح آمده‌اند، آن را وارد دستگاه تنفسی خود کرده‌اند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار حیات وحش و آبزیان