کد مطلب: 18320
  تاریخ انتشار:  1400/08/12 - 14:24


عادات مصرف‌کننده عامل مرگ‌ومیر ۲ میلیون نفر در جهان

محققان، تجارت و مصرف کالاها در کشورهای گروه ۲۰ (G۲۰) را با قرار گرفتن در معرض PM۲.۵ در ۱۹۹ کشور مرتبط دانستند.

محققان، اثرات عادات مصرف‌کننده بر انتشار ذرات آلاینده در سراسر جهان و اثرات این ذرات را بر سلامت انسان بررسی کردند و نتایج نشان داد که باید با دقت بیشتری خرید انجام شود و از اثرات زیست‌محیطی آن آگاه باشیم.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)
، محققان دریافتند که تاثیر رفتار روزانه افراد می‌تواند در همه جای دنیا مشاهده شود و گاهی این موارد منجر به مرگ افراد بسیاری از جمله کودکان خواهد شد.

آلودگی هوا مشکل بزرگی است و قرار گرفتن در معرض ذرات ریز آلاینده باعث مرگ سالانه بیش از ۴میلیون نفر بر اثر بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، سرطان‌ریه، بیماری‌های مزمن‌ ریه و عفونت‌های تنفسی می‌شود. بیشتر این مرگ‌ومیرها در کشورهای در حال توسعه و جایی است که آلودگی با تولید کالاهای مصرفی نه تنها برای افراد بومی بلکه در سراسر جهان مرتبط است.

محققان اظهار کردند: بزرگترین تهدید در میان بسیاری از مشکلات زیست‌محیطی که بر سلامت انسان تاثیر می‌گذارد، استنشاق ذرات با قطر آیرودینامیکی ۲.۵ میکرومتر یا کمتر است که به اختصار PM۲.۵ نامیده می‌شود. انتشار آلودگی‌هوا (به ویژه در کشورهای کم‌درآمد) اغلب با تولید کالاهایی مرتبط است که در کشورهای دیگر و اغلب با درآمد بالا مصرف می‌شود.

به تازگی، محققان شروع به بررسی دقیق‌تر اثرات سلامتی انتقال آلودگی فرامرزی (آلودگی ایجاد شده در یک کشور که می‌تواند کشور دیگر را تحت‌تاثیر قرار دهد) و انتشارهای مرتبط با تجارت کرده‌اند اما سنجش این تاثیرات دشوار است. گروهی از محققان به رهبری کیسوکه نانسای از دانشگاه ناگویا در ژاپن برای تعیین کمیت مسئولیت مصرف‌کننده در مقابل مرگ‌ومیر ناشی از آلاینده‌ها در ۱۹ کشور از کشورهای گروه ۲۰ (کشورهای برتر اقتصادی) مطالعه، مدل‌سازی را انجام دادند.

محققان، تجارت و مصرف کالاها در کشورهای گروه ۲۰ (G۲۰) را با قرار گرفتن در معرض PM۲.۵ در ۱۹۹ کشور مرتبط دانستند. آنان دریافتند که در سال ۲۰۱۰، مصرف در کشورهای G۲۰ باعث ۱.۹۸۳ میلیون مرگ زودرس در میانگین سنی ۶۷ سال شد. ۷۸ هزار و  ۶۰۰ مورد از این موارد در نوزادان رخ داده و به‌طور کلی، مصرف کالاها در ایالات‌متحده آمریکا و ۱۰ کشور دیگر G۲۰ باعث بیش از ۵۰ درصد مرگ‌ومیرهای زودرس مرتبط با PM۲.۵ در سایر کشورها شده است به این معنی که باید در نحوه برخورد با ارتباط بین مصرف و آلودگی خود تجدیدنظر کنیم.

ضروری است که برنامه‌های درسی علوم در مدارس ابتدایی و متوسطه این درک را ایجاد کنند که مشکلات زیست‌محیطی جهان به‌عنوان یک سیستم به هم مرتبط هستند، یعنی چرخه عمر دارند. یکی دیگر از بخش‌های مهم این مطالعه، فشار بر تولیدکنندگان و فروشندگان برای شفاف‌ترشدن و افشای موارد زیست‌محیطی است. مصرف‌کنندگان هنگام انتخاب یک برند یا یک محصول باید توجه داشته باشند که آیا به موارد مرتبط با محیط‌زیست توجه شده است یا خیر.

همه ما می‌توانیم تفاوت ایجاد کنیم

نانسای گفت: نکته مهم این است که ایجاد آگاهی در مورد این موضوع و گنجاندن آن در آموزش مهم است، همه ما در جهان به هم مرتبط هستیم و مهم است که از این موضوع آگاه باشیم، درک چگونگی ارتباط ما با این مشکل و همدلی، عاملی حیاتی در تغییر رفتار ماست و نشان‌ دادن تاثیر این انتشار به صورت عددی نقش مهمی خواهد داشت.

یافته‌های این بررسی در نشریه Nature Communications منتشر شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:* 
پست الکترونیکی:* 
متن نظر: * 
کد امنیتی:* 

  
آخرین اخبار محیط انسانی